Jak nejlepe "uspávat" notebook

Založil ILoveDebian, 10. 09. 2015, 21:12:21

Předchozí téma - Další téma

ILoveDebian


čepi

To zalezi jak to chces pouzivat, "uspani do pameti" je ryhlejsi ale porad zere dost energie (kdyz jede na baterii).
"Uspani na disk" (hibernace) presune obsah RAM na diskovou jednotku (HDD/SSD), trva to o neco dele ale zato se notebook zcela vypne (= nezere na baterce nic).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

ILoveDebian

#2
Dekuju za info Me jde spis o to, co vice setri HDD Jde konkretne o to, ze mam Debian na starickem notasu s pameti 450 mb a diskem, ktery ma uz nejaky ten patek za sebou a ma take par vadnych sektoru ( a ty se nastesti "dal nemnozi" ... teda zatim ) Takze nez odejde do kremikoveho nebe, rad bych mu zaridil co mozna nejsetrnejsi pristup  8) Ps: protoze tak super vykon jaky z tohoto starecka dokaze jeste vyzdimat Debian (MATE) to nedokazalo zadne jine distro Dalsi duvod proc milovat Debian  ;D

Roman Horník

Uspávání do paměti by bylo dobrý, ALE existuje tady, krom vyšší spotřeby, další nevýhoda- stačí kratičkej výpadek napájení a všechno, cos v RAM měl, náhle zmizí. Pak bootuješ od znova a veškerá možná rozdělaná práce v době uspávání do paměti je definitivně v hajzlu.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

ILoveDebian

#4
Dik za info  8) takze je to v podstate temer jedno, bude se uspavat do RAM Ap nejaky jednoduchy prikaz v terminalu k vymazani swapu?

Roman Horník

#5
Swap "vymažeš" takhle:
# swapoff -a ## Odpojí všechny oddíly/soubory swapu, hodící se přesune do RAM, nehodící se zlikviduje. Při konkrétním oddílu/souboru ho zadej místo -a
# swapon -a ## Připojí všechny oddíly/soubory (ale už prázdný)


Viz man swapon / man swapoff

P. S.: Jó, je to tak, místo swapovacího oddílu, kterej má pevnou velikost, můžeš swapovat jako u Woknouzů do souboru na disku, jenž pak bude mít velikost dynamickou.
A aby toho nebylo málo, Linux nabízí další specialitku, ale nevím, od jakýho jádra (ale jádra 4.x by to měly tutově umět) - nadává se tomu ZRAM. I když to bude znít šíleně, můžeš swapovat i do RAM, a to poněkud rychlejc (záleží na rychlosti procesoru, jak rychle dokáže (de)komprimovat data). Vtip je v tom, že se od určitý úrovně zaplnění RAM začnou stránky v ní komprimovat, takže do RAM můžeš nasekat třeba dvojnásobek dat, než by jinak dokázala pozřít.
Ačkoliv to používám, a ono to fakt funguje(!), nevím, jak je to s uspáváním, jestli se bude hloupě uspávat do RAM a jak se počítač vypne, všechno v ní se smaže, nebo jestli to jde na disk, což je pravděpodobnější. Ale fakt nevím. Neuspávám a nemám čas si s tím hrát, protože v půl pátý ráno vstávám. Ale vygoogluj si třeba termín "debian zram swap" a pak si to uspání schválně testni.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz