Debian fórum

Mimo mí­su => Volná diskuze => Téma založeno: ILoveDebian 10. 09. 2015, 21:12:21

Název: Jak nejlepe "uspávat" notebook
Přispěvatel: ILoveDebian 10. 09. 2015, 21:12:21
Do paměti nebo na disk ?
Název: Re:Jak nejlepe "uspávat" notebook
Přispěvatel: čepi 11. 09. 2015, 18:20:07
To zalezi jak to chces pouzivat, "uspani do pameti" je ryhlejsi ale porad zere dost energie (kdyz jede na baterii).
"Uspani na disk" (hibernace) presune obsah RAM na diskovou jednotku (HDD/SSD), trva to o neco dele ale zato se notebook zcela vypne (= nezere na baterce nic).
Název: Re:Jak nejlepe "uspávat" notebook
Přispěvatel: ILoveDebian 11. 09. 2015, 20:27:45
Dekuju za info Me jde spis o to, co vice setri HDD Jde konkretne o to, ze mam Debian na starickem notasu s pameti 450 mb a diskem, ktery ma uz nejaky ten patek za sebou a ma take par vadnych sektoru ( a ty se nastesti "dal nemnozi" ... teda zatim ) Takze nez odejde do kremikoveho nebe, rad bych mu zaridil co mozna nejsetrnejsi pristup  8) Ps: protoze tak super vykon jaky z tohoto starecka dokaze jeste vyzdimat Debian (MATE) to nedokazalo zadne jine distro Dalsi duvod proc milovat Debian  ;D
Název: Re:Jak nejlepe "uspávat" notebook
Přispěvatel: Roman Horník 11. 09. 2015, 21:19:30
Uspávání do paměti by bylo dobrý, ALE existuje tady, krom vyšší spotřeby, další nevýhoda- stačí kratičkej výpadek napájení a všechno, cos v RAM měl, náhle zmizí. Pak bootuješ od znova a veškerá možná rozdělaná práce v době uspávání do paměti je definitivně v hajzlu.
Název: Re:Jak nejlepe "uspávat" notebook
Přispěvatel: ILoveDebian 12. 09. 2015, 19:38:44
Dik za info  8) takze je to v podstate temer jedno, bude se uspavat do RAM Ap nejaky jednoduchy prikaz v terminalu k vymazani swapu?
Název: Re:Jak nejlepe "uspávat" notebook
Přispěvatel: Roman Horník 15. 09. 2015, 20:03:34
Swap "vymažeš" takhle:
# swapoff -a ## Odpojí všechny oddíly/soubory swapu, hodící se přesune do RAM, nehodící se zlikviduje. Při konkrétním oddílu/souboru ho zadej místo -a
# swapon -a   ## Připojí všechny oddíly/soubory (ale už prázdný)


Viz man swapon / man swapoff

P. S.: Jó, je to tak, místo swapovacího oddílu, kterej má pevnou velikost, můžeš swapovat jako u Woknouzů do souboru na disku, jenž pak bude mít velikost dynamickou.
A aby toho nebylo málo, Linux nabízí další specialitku, ale nevím, od jakýho jádra (ale jádra 4.x by to měly tutově umět) - nadává se tomu ZRAM. I když to bude znít šíleně, můžeš swapovat i do RAM, a to poněkud rychlejc (záleží na rychlosti procesoru, jak rychle dokáže (de)komprimovat data). Vtip je v tom, že se od určitý úrovně zaplnění RAM začnou stránky v ní komprimovat, takže do RAM můžeš nasekat třeba dvojnásobek dat, než by jinak dokázala pozřít.
Ačkoliv to používám, a ono to fakt funguje(!), nevím, jak je to s uspáváním, jestli se bude hloupě uspávat do RAM a jak se počítač vypne, všechno v ní se smaže, nebo jestli to jde na disk, což je pravděpodobnější. Ale fakt nevím. Neuspávám a nemám čas si s tím hrát, protože v půl pátý ráno vstávám. Ale vygoogluj si třeba termín "debian zram swap" a pak si to uspání schválně testni.