Poslední příspěvky

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od Ota Trkola kdy 28. 04. 2020, 15:48:37 »
Tak právě proto, že nemáš ve swapu ani jeden bajt obsazenej, tak nechápu k čemu tohle je? Nějak mi furt uniká smysl týhle věci :D Jinak nejsem blb a swap mám nastavenej, tak jak chci...

Kód: [Vybrat]
$ cat /proc/sys/vm/swappiness
10
42
Správa a instalace softwaru / Re:Neumím terminálem spustit ani instalovat
« Poslední příspěvek od radek_dr kdy 28. 04. 2020, 08:57:41 »
No, jestli nevíš, na co chceš linux používat, nechápu, proč se jím zabýváš?
Položím otázku obráceně: Co ty děláš ve Windows?
A ty by ses měl ptát: Jde to v linuxu? Existuje linuxová alternativa k W$ programu?
Nikdo tady nemůže vědět, co na komplu děláš a potřebuješ dělat ty a odpověď "dělám všechno" je naprosto dostačující, jen bych to rozšířil: Dělám všechno, co potřebuji. Ovšem moje "co potřebuji" se bude diametrálně lišit od tvoje "co potřebuji". Běžná agenda, tj. web, emaily, texty, tabulky,.... jdou bez problémů. Složitější věci, jako úpravy fotek, filmů, hudby, CAD, účetnictví... jdou taky, jen je třeba najít vhodnou alternativu. A speciální programy, vyvinuté jen pro W$ jdou buď přes Wine (nemám ho rád) nebo vůbec. Taky mám v šuplíku jeden starej malej notas s W7 k jedinému účelu: konfigurace IP kamery. Ta je tak blbě udělaná, že bez jejich SW ji nenakonfiguruji. Ale další používání už opět funguje na linuxu.
A ještě jedna poznámka: taky jsem ze začátku blbnul, nainstaloval linuxové distro a ejhle, ono tam něco nefunguje. Tak jsem vybral jiné a tam zas nefungovalo něco jiného atd. To ovšem byla chyba. Je potřeba jedno si vybrat, s tím se naučit POŘÁDNĚ pracovat a opravovat případné nedostatky a pak u něj buď zůstanu nebo jdu na jiné. Ale už vím, že když mi třeba nejde wifi, musím najít ovladač a firmware karty atd. A když už nevím kudy kam, obrátím se na fórum daného distra, protože jedině tam dostaneš relevantní informace.
Já jsem linuxu propadl už před víc než 15 roky, ale stále se považuji za "mírně pokročilého". A i když jsem 8 let dělal ve velkém PC servisu, o Windows už dnes vím mnohem méně, než o linuxu, protože je prostě nepotřebuji. Nainstalovat W$, nakonfigurovat, doinstalovat Antivir (fuj !), tiskárnu, M$ Office a odevzdat majiteli - dál mě nezajímají.
Na příspěvek reaguji až teď, protože nejdřív mi chvíli trvala registrace a pak jsem na toto téma zapomněl. Ale dnes jsem na to opět narazil, tak odpovídám.
43
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 27. 04. 2020, 19:47:18 »
Ty musíš mít furt něco extra :D. Ve swapu nemám ani jeden bajt obsazenej. Se spíš podívej, jestli máš v /etc/sysctl.conf vm.swappiness = <číslo> správně a bez překlepu. Máme stejnej systém, musí bejt stejnej výsledek.
44
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od Ota Trkola kdy 27. 04. 2020, 19:38:49 »
Zkoušel jsem od 0 do 60 a moc velký rozdíl v tom není, když je RAM dostatek. A když není, tak to stejně swapuje i když dáš 0. Podle mě tenhle parametr nemá velký vliv.
45
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 27. 04. 2020, 19:27:58 »
Já mám hodnotu 1, ale mělo by platit, čím větší je nouze o RAM, tím větší hodnota, ale víc jak 60 (výchozí) bych to nedával.
46
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od piquick kdy 27. 04. 2020, 16:26:27 »
Jaký k tomu, prosím, máte nastavený swappiness? Dí za odpověď.
47
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od radek_dr kdy 26. 04. 2020, 07:42:57 »
Ale jo, sám mám taky pár historických kousků, i když už je pomalu likviduji. Můj "nejvýkonnější" stroj je 11 let starý, má sice i7, ale...
Ovšem to Raspberry - to je dobrý nápad, tam RAM nepřidám. Musím to zkusit. Mám na něm Apache s PHP a MySQL, testuji na tom občas skripty a přistupuji výhradně přes SSH, a ještě funguje jako print server, tak si to dovedeš představit. Někdy nevím, jestli vypadla na chvíli síť nebo vynechává myš :D
48
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 25. 04. 2020, 13:45:36 »
No tak najdou se hyperkonzervy, co si udržujou NTB z 90. let v provozu (zeptej se Oty), ale to je extrém, spousta domácností furt jede na strojích z počátku milénia, třeba rok 2004-2006, protože ten počítač s Celeronem a maximálně giga DDR RAM byl moc drahej, a dokud ňáko funguje…
Pak jsou tady krom mobilů a tabletů, kde na Androidu zRAM figuruje pěknejch pár let, miniaturní počítače dle střihu Raspberry Pi, taky založený na SoC, s relativně malou RAM a nemožností swapovat na úložiště (obvykle SD karta), protože by paměťovka velice rychle odešla.
Já to mám, protože dělám grafiku, právě kvůli žravejm programům (teda ne programům, ale kvůli fotkám, co se musej natahat do RAM)- Když jsem měl 4GiB RAM (a pozdějc 6GiB), tak to stačilo leda na osmibitovou grafiku, kde každá úprava degraduje kvalitu obrazu, a relativně nízký rozlišení u panoramat (třeba jen do 50MPx), protože úprava takovýho 100MPx panoramatu právě kvůli swapování na mechanickej disk netrvala pár desítek minut, ale klidně čtvrt dne.
Nemusíš ale nutně dělat grafiku, i webový stránky, jejich skripty, jsou kolikrát dost nenažraný, stačí pár hodin brouzdat, listovat na Xichtbooku, pročíst pár PDF, a RAM je za chvíli natolik plná, že spuštění nějakýho jinýho programu část paměťovejch stránek prohlížeče pošle do swapu, tím spíš, čím větší je hodnota parametru vm.swappiness (tendence ke swapování, jeho měkkost; výchozí je 60).
49
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« Poslední příspěvek od radek_dr kdy 25. 04. 2020, 12:54:02 »
Zní to jako šílenej paradox, ......
.... zvlášť dnes. Když se podívám na výpis RAM, mám obvykle obsazeno kolem 35-40% ze 4GB a swap sice mám, ale jeho využití je 0 - 0,5%, navíc na SSD. Takže si neumím představit, že bych nějak poznal zrychlení. Jistě, pokud někdo používá aplikace extrémně náročné na paměť, může to využít, ale předpokládám, že takový uživatel si raději pořídí větší RAM, než si z ní ještě ukrajovat na swap; dnes to není až tak finančně náročné...  ???
50
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« Poslední příspěvek od 7R7. kdy 24. 04. 2020, 20:18:06 »
Mne ostalo BTRFS na serveri/NAS-ku a to kvôli raidu 1, kompresii a možnosti dopĺňania diskov. mám 4 diskový HP server proliant NL54 kde mám obsadené len dve pozície zo štyroch.
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10