Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Získání a instalace Debianu / Re:Instalace Debianu na SSD disk
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 21. 07. 2021, 22:20:54 »
Dobrá volba. A Sida se neboj, je strašně nudnej i s experimentalem. Jako fakt, mám ho léta letoucí a prostě se nic nesere, jen kvůli experimentalu mám rozhašený nějaký závislosti (nelze 5 balíků aktualizovat), ale to je tak všechno. Neboj se ho.
Ad stránky - prostě se ptej tady, nebo Gůgla. Stránek je hafo, jako třeba wiki Debianu nebo rozsáhlejší wikina Arch Linuxu, stejně tak všemožný stránky hlášení chyb, ale na jednom místě nic nečekej, a čekej tam spíš starší chyby, nebo nový, ale často jen v řešení.
Dobrý je, že i přes rasově-genderovou diverzitu v Googlu ještě uspokojivě funguje jeho vyhledávač, stačí tam nasypat kořen znění chyby, pak při troše štěstí se doklikáš k řešení.
2
Získání a instalace Debianu / Re:Instalace Debianu na SSD disk
« Poslední příspěvek od JoHo kdy 21. 07. 2021, 08:23:06 »
   Takže jsem se znovu pokusil o instalaci a znovu fiasko. Systém beznadějně zamrzl, nešlo se přihlásit do jiné konzole pomocí [L-Alt]+[F2]).
Závěr pro mě: Ve stabilním Debianu je chyba a systém pouze se Standardními systémovými nástroji pro mě nejde nainstalovat. Zanechám proto marných pokusů a o totéž se pokusím po blížícím se vydání Debianu 11.
   Zatím nainstaluji Debian s lehkým desktopem Mate a na něj potom windows manager i3 což jde (odzkoušeno). Rád bych nainstaloval Debian Mate Sid, i když obavy mám. Budu jednou týdně zálohovat celý systém programem Clonezilla.
   Na závěr bych poprosil o doporučení nějakých stránek s návody, jak postupovat při zlomení systému. Děkuji za dosavadní pomoc.
3
Volná diskuze / Re:Poznámky začínajícího uživatele.
« Poslední příspěvek od koperator kdy 20. 07. 2021, 21:36:53 »
Poznámky si tu píšem len tak sám pre seba.
No rozhodne príjmem akýkoľvek komentár.
Ak si to sem príde pozrieť nejaký začiatočník ako ja, určite
komentáre hockoho skúsenejšieho len uvítam - a nie len ja.
Ďakujem aj za ostatných začiatočníkov.
4
Získání a instalace Debianu / Re:Instalace Debianu na SSD disk
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 20. 07. 2021, 20:36:22 »
Že to dosud fungovalo neznamená, že to musí fungovat i teď. Takový jádro je hodně složitý, má bambilión ovladačů, a tak se může stát, že po změně zdánlivě nesouvisející věci může nějakej ovladač pro ne moc frekventovanej hardware začít blbnout. Ale na to potřebuješ udělat řádnou diagnostiku, tj. pročíst logy a porozumět jim, najít správný chybový hlášení, a nahlásit chybu. Ale zrovna tenhle systém spolíhá na to, že uživatel něco umí, a to poněkud nadstandardně. Takovej nástroj, co spustíš, projede logy, najde chyby a odešle je po odsouhlasení se vším potřebným, asi není. A u "stabilních" vydání, který z vlastní praxe považuju za poněkud míň stabilní, než vydání "nestabilní", by se to dost hodilo.
Takže - nejmíň bolestivej pro Tebe bude 3. bod, 1. bod - drátová síť by měla naskočit automaticky. 2. bod je trochu složitější, kór, když nevím po letech nepotřeby, jak se to pořádně dělá, ale tam jde zhruba o to, že v menu zavaděče instalátoru zvolíš něco jako Recovery (možná v podmenu), pak chvilku vyplňuješ jako při instalaci, nastavuješ síť, a pak tam máš nabídku, kde je něco jako "Spustit shell na sda1". A tohle chceš. Síť by měla fungovat, dost možná i bezdrátová, akorát schopnosti tamní konzole jsou trochu graficky omezený, a nestartuješ v bashi, ale v sh, což by ničemu nemělo vadit. Každopádně budeš chrootnutej na kořen disku, takže budeš pracovat přímo na něm, jako bys byl nabootovanej do konzole.
5
Získání a instalace Debianu / Re:Instalace Debianu na SSD disk
« Poslední příspěvek od JoHo kdy 20. 07. 2021, 19:49:50 »
Děkuji za nabízené možnosti, zatím jsem nic takového neprováděl. Prostuduji.
Bod 3 je mně známý, ale nenapadl mě.
Bod 2 - nemám ponětí.
Bod 1 - kolikrát jsem byl v nouzovém režimu, ale kde lze zadat heslo a manipulovat s drátovou sítí nevím.
Dosud vždy fungoval běžný klasický způsob instalace.
6
Získání a instalace Debianu / Re:Instalace Debianu na SSD disk
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 20. 07. 2021, 19:12:30 »
Aktualizovat můžeš, máš 3 možnosti:
1) V GRUBu zvolíš boot do "nouzáku", kde na jeho konci zadáš heslo (nabízí to i [L-Ctrl]+[D], ale to je pokračování bootu), pak s drátovou sítí můžeš páchat, co je libo
2) Na instalačním disku je volba obnovy - po nabootování zvolíš kořen svýho disku a k dispozici získáš konzoli, kde můžeš pracovat
3) Zkusils, když už nejde přihlášení v jedný konzoli, přepnout do jiný konzole (např. [L-Alt]+[F2]) a tam se přihlásit?
7
Získání a instalace Debianu / Re:Instalace Debianu na SSD disk
« Poslední příspěvek od JoHo kdy 20. 07. 2021, 18:25:30 »
1.) Po proběhnutí instalace v závěru vyjmu flešku, vstoupím do biosu a přehodím na hard disk. Nově nainstalovaný systém žádá login a heslo. Login však vyjede bez blikajícího kurzoru, nejde zadat, systém je zamrzlý. Postupně začne pomalu vyjíždět výpis, který jsem popsal v 1. příspěvku. Do systému se nejde nijak dostat, pouze tvrdým resetem po kterém jedině mohu pokračovat, ovšem do nejbližšího restartu, kdy systém zamrzne znovu (a znovu tvrdý reset). Proto nemohu ani aktualizovat, ani vstoupit do sources.list.
2.) Toto se mně dříve nestávalo, vyjel login s blikajícím kursorem a do systému se šlo bez problému dostat. Nestane se to ani když zadám Standard. systém. prostředky spolu s nějakým desktopem. Pouze při základní instalaci bez desktopu. Nestane se to ani při instalaci Ubuntu z minimal.iso.
8
Hardware / Re:Problém s WiFi - notebook Dell Precision M 6700
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 20. 07. 2021, 17:59:02 »
Hoj, nejdřív se podívej do systémovejch záznamů ve /var/log, jestli tam něco neobjevíš, co by se mohlo tejkat wifi modulu. A pak se podívej, jestli sis náhodou neodinstaloval firmware - je v balíku firmware-iwlwifi. Nakonec můžeš vyzkoušet jádro jiný verze.
Jestli něco objevíš v záznamech, dej echo.
9
Získání a instalace Debianu / Re:Instalace Debianu na SSD disk
« Poslední příspěvek od Roman Horník kdy 20. 07. 2021, 14:35:35 »
1) SSD z toho vynech, NENÍ to jeho chyba. Zapomeň na něj!
2) I kdybys instaloval základní systém (bez GUI), jakmile ho spustíš, první, co uděláš, je jeho aktualizace, teprve pak si s tím hraj.
3) Zrcadlo je zrcadlem od toho, aby na něm byly balíky stejný a stejný verze jako na serveru, jemuž zrcadlo dělá. S čím se dá hrát, je vydání (stabilní, testovací, Sid).
4) Co znamená, že se nemůžeš dostat na sources.list bez tvrdýho resetu? Při instalaci? Po ní? Nebo kdy? Jak se do něj dostáváš? Upřesni.
10
Hardware / Problém s WiFi - notebook Dell Precision M 6700
« Poslední příspěvek od stoli kdy 20. 07. 2021, 14:35:26 »
Ahoj kamarádi,
mám notebook Dell Precision M6700, který obsahuje wifi modul Wireless : EMEA Intel Centrino Advanced-N 6205 (802.11 a/b/g/n) Half Mini Card.

Když už mě přestal bavit malware windows 10, tak jsem si cca před dvěma lety nainstaloval Linux Debian 10. Už při instalaci jsem řešil problém s ovladači wifi, ale to nebyl žádný problém, co bych sám nezvládnul, ovladače jsem si našel a uložil si je na USB disk a síťová instalace mohla pokračovat prostřednictvím wifi připojení a po instalaci bylo vše super bez žádné chyby a notebook jsem spokojeně používal až do poslední doby. Zhruba před měsícem mi přestalo fungovat wifi připojení na mém notebooku. Jen tak zničeho nic... nechápu, nejprve jsem si myslel že mi odešel wifi modul, protože notebook je opravdu hodně starý, ale když nic co mě napadlo nepomohlo, rozhodl jsem se přeinstalovat systém a při instalaci jsem musel znovu dodat ovladače wifi z USB disku a síťová instalace prostřednictvím wifi proběhla bez problému (takže wifi funguje), ale když se po instalaci notebook restartoval, tak prostě mi wifi nefunguje (nevidím svou wifi síť, ani sousední), doprčic a nevím si stím rady. Používám grafické prostředí KDE Plasma... Může mi prosím někdo poradit, pomoci jak to opravit. Nejsem úplný začáteční s linuxem, ale taky nejsem žádnej master. Předem Vám děkuji za pomoc.
Stran: [1] 2 3 ... 10