Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Roman Horník

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 92
31
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 20. 04. 2020, 11:22:07 »
No tak když bootuješ z dřevěný diskety, tak se nediv :D
Rychle - oproti HDD, cos měl, tyhle určitě budou o něco rychlejší, ale asi jsi neviděl SSD v akci. I kdyby měl rychlosti čtení/zápisu stejnou jako nejmodernější HDD, furt bude rychlejší kvůli skoro nulový přístupový rychlosti. Víš, jak to v HDD funguje při přeskakování z jednoho místa na druhý? Musí se rozhejbat ramínko s hlavičkama, to má nějakou hmotnost (zvláště vychylovací cívka), tedy i setrvačnost. Jak dorazí na místo, musí se zastavit, jenže přitom se trochu rozkmitá. A až se konečně ustálí, plotna se musí natočit na požadovanou pozici, až potom se čte/zapisuje. A u SSD? Změní se adresa. Tečka. A okamžitě.
Jenže SSD má ještě další výhody - o dost nižší spotřebu (není tam motor, co točí plotnama, není tam výkonný elektromagnetický vychylování), tj. delší výdrž na baterii, nezajímá ho fragmentace (kvůli kraťoučký přístupový době), proto je i swapování, jakožto i uspávání na disk, o dost rychlejší, když s noteknihou klepneš, nehrozí, že škrábneš hlavičkou plotnu, jako sekundární disk ho můžeš uspávat, aniž by došlo k citelným latencím při probouzení.

Jo, jen vysvětlení k tomu, proč eMMC ne - eMMC (embedded MultiMedia Card) je prakticky jen zabudovaná paměťovka, která je prakticky bez vlastního řadiče, bez schopnosti Wear Levellingu a s omezenější propustností a životností. Prostě paměťovka natvrdo připájená k desce, která se ráda nechá vydávat za SSD, hlavně, aby se to prodávalo.

32
Volná diskuze / [ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 20. 04. 2020, 10:31:14 »
V únoru 2014 jsem k narozkám dostal svůj první SSD disk. Byl to jeden z tehdy nejlevnějších, Adata SP600, s kapacitou 64GB/59.6GiB.
Byl jsem ovšem skeptickej, je nám totiž známo, že se jedná o stejnou technologii uchovávání dat jako na obyčejných paměťovkách nebo flashkách. Flashky mi odešly dvě, paměťovky tři, pokaždý "únavou" paměťových buněk (vydržej například jen 100 přepisů), soubory se při ukládání zmrzačily a nešly číst. No a když se vám tohle stane na dovolený v zahraničí a doma pak zjistíte, že čtvrtinu fotek máte poškozenou, zpravidla nepoužitelnou, rozhodně se vám nechce věřit, že by SSD, byť s inteligentním řadičem, měly bejt spolehlivější. Jo, třeba drahý SSD od Intelu by mohly dobře sloužit několik let, ale konzumní Adata? Vždyť za hodinu ne na disk vykonaj klidně stovky přepisů!
Ale co, rozdělil a naformátoval jsem ho na EXT4 bez optimalizace pro SSD (ani jsem o tom nevěděl), nainstaloval na něj systém (s /home na HDD), kdyby něco, na HDD bylo dost místa pro systém.
Stroj běží prakticky 24/7, alespoň jednou denně aktualizace systému, čas byl skoro plnej, když mi odešel HDD a přetáhnul jsem z něj přeživší data, poměrně často kompilace jádra a vůbec dostával zabrat.
Teď má za sebou bez půldruhýho měsíce 6 let provozu, 959x byl zapnut, krmí ho už třetí základní deska a pátej procesor. A dosud běží bezchybně, stále jako novej, i když fakt dostává zabrat.
Takže kdo váhá nad jeho koupí, nemusí, vyplatí se. Díky němu, i když je zastaralej a relativně k dnešním pomalej, systém bootuje 4s, programy se spouštěj svižně, diskový operace jsou hodně rychlý, je tichej a úspornej.

A co vy? Podělte se o svoje zkušenosti.

33
Volná diskuze / Re:Pošťuchování
« kdy: 19. 04. 2020, 02:58:20 »
V první větě s Otou souhlasím, ve druhý věz, že mu chybí jakákoli sebereflexe, která by mu napověděla, že je takovou opruzeninou, až se člověku dělaj pupínky na vzdálenost 70km ;D
Takže jo, tady je klid, ale na tom elektrikářským fóru to bylo mnohem zajímavější, byl tam třeba "slavnej" Michal Kolesa, "myslitel a vynálezce", etalon blázna, co kudy chodil, tudy smrděl. A i když měl záchvaty agrese, nebyl tak nebezpečnej jako jistej B***mil Fe****ann (něco jako Pružinář německy; schválně cenzuruju, aby se tady neobjevil, sám sebe totiž googluje), samozvanej vynálezce nejlepšího zesilovače na světě, učitel elektrotechniky, co prakticky učí jen o koncepci svýho zesilovače a študenti mu nerozuměj ani slovo a dle recenzí ho považujou za mimozemšťana. Egocentrickej psychopat, co se nebál ostatní napadat, jen on ví, jen on má pravdu, jenže ještě k tomu nebezpečnej v tom smyslu, že si dělal screenshoty, kde byl "napadán" (kritizován), správě fóra dobu držel nůž po krkem výhrůžkou trestního oznámení, snad kvůli šikaně, nebo co, což nakonec udělal (a minimálně ještě jednou předtím na jiným fóru). Naštěstí to dobře dopadlo, byl vykopán, ale dostat se sem, vyrazím ho okamžitě, aby tady nepustil kořeny.

34
Všeobecná podpora / Re:Pidgin - zvuk
« kdy: 18. 04. 2020, 19:07:55 »
Stará chyba. Zkus tohle.

35
Správa aplikací / Re:GIMP 2.10.xx a segfault: řešení
« kdy: 17. 04. 2020, 21:39:06 »
To je jen tradiční rejpání a pošťuchování skorodědků se zamrzlou pubertou, mající mnohaletou historii, nic, co by druhýmu mělo ublížit. Teda zatím ;D.
Slovní útoky vůči jinejm členům tady ale nestrpíme (ani v soukromých zprávách - lze nahlásit), a jestli to dělaj na Tebou zmiňovaným fóru, pak maj špatný vedení.
Dlouhodobě působím na jednom elektrotechnickým fóru, taky tam máme pár samorostů, jenže oni dostali tolik banánů, že už vesměs sekaj latinu. Teda ta část z nich, která byla fóru alespoň trochu přínosem, vyloženě škůdci dostali doživotní zákaz.

Jinak Ota už má taky Sida jako já, i když mu to trvalo. A teď si chválí rychlý a aktuální GNOME3.

36
Kdybys chtěl víc, nastartuj Synaptic a zkoušej odinstalovat následující:
1) V nastavení odškrtni Považovat doporučené balíky za závislé
2) Dole vlevo zvol Stav
3) Balíky interpretrů (Python, Perl, Ruby,…)
4) Pluginy programů, který nepoužíváš
5) Metabalíky (hledej termíny jako "transitional", "dummy", "metapackage",…)
6) Vývojový balíky, jestli nekompiluješ a jestli nemáš DKMS (končej na "-dev")
7) Balíky s dokumentací - "-doc"
8) Knihovny (libblablabla)

U toho je nutný fakt přemejšlet a číst, co Synaptic říká. A mít na to nervy.
Bohužel, do Synapticu se před pár lety pustili "ubunťáci" (digitální komunisti, co všemu "rozuměj" a co se do všeho musej srát), Synaptic má pár nepříjemných chyb:
1) Zapomíná závislosti - něco by přes ně nemělo jít odstranit, Synaptic by měl jako za starejch časů upozornit, přesto k odstranění označit jde, čímž rozbiješ závislosti závisejících balíků
2) Když se něco takovýho stane, dřív stačilo [L-Ctrl]+[Z] - teď to neplatí, protože je retardovanej a pamatuje si chybu přes několik dalších akcí, takže musíš vrátit, se staženou prdelí označovat další balíky (přitom je vyšší riziko, že zase zblbne závislosti), nebo se vrátit několikrát a akce až na poslední zopakovat
3) Když začnou z výsledků vyhledávání mizet řádky, nediv se
4) Všechno v pořádku? Klikneš na Použít a vyskočí chyba. Tak ji musíš zavřít a kliknout na Použít znovu
5) Když začne hysterčit, začne nabízet k odstranění i ty balíky, co vůbec nejsou v závislostech

Takže musíš po částech a dávat si fakt pozor. A protože mám nervy jako ze železa, takhle se mi podařilo odstranit pětistovku balíků, co nepotřebuju. Když se náhodou stane, že nějakej program nepůjde spustit, spusť ho v terminálu a tam se vypíše chyba, že třeba chybí knihovna libknihovna.so - nainstaluj libknihovna a je po problému, nebo, když nebudeš vědět, se tady zeptej.
Jak jsem psal v pilotním příspěvku, nejde v první řadě o úsporu místa, ale o prevenci možných závislostních problémů v budoucnosti. A taky i u nepotřebnejch balíků můžou vznikat časem nový závislosti, což znamená natahování dalších balíků.
Podle mně je systém jen prostředím pro spouštění uživatelských programů. Musí zabrat v paměti i na disku co nejmíň místa a vůbec okupovat co nejmíň systémovejch prostředků, aby co nejvíc zbylo pro Tebe a Tvoje programy.

37
Správa aplikací / Re:Pidgin + ICQ WIM + Facebook
« kdy: 15. 04. 2020, 19:11:18 »
Nepřetransformujeme to v návod? Jistě by se to někomu mohlo hodit, tady se to ovšem ztratí.

38
S firmwarem by to nešlo?

39
Ručním čištěním jsem toho odstranil daleko víc, asi 400-500 balíků, ale na to se potřebuješ hodně nudit a mít ponětí o tom, co potřebuješ a co ne. Aktuálně mám pro svoje potřeby plně nabombenej systém s pouze 1298 balíkama ;).

Jo a vítej na fóru! 8)

40
O tomto fóru / Re:Fórum dostalo nový kabát
« kdy: 06. 04. 2020, 07:44:18 »
V další aktualizaci (v0.7):
 • Další optimalizace kódu
 • Grafy už nemaj jednolitou barvu
 • V patičce bude zobrazována verze <I/O> - teď o bude asi 7. aktualizace na fóru, takže v0.7
 • V patičce se rovněž zobrazuje pomocí skriptíku rozlišení vašeho displeje a velikost CSS pixelu (u PC 1, u jemnějších zobrazovadel 2, 3.7 apod.; při otočení mobilu se ale neaktualizuje, musí se načíst nová stránka) - je to kvůli tomu, kdyby se náhodou někomu udělat screenshot nějaký chyby fóra; skript běží pouze na vašem zařízení a nikomu nic neodesílá
 • Nastavení zobrazení tabulky pomocí tagu [table] - neměla pozadí ani vystýlku (padding), obsah sousedících buněk se lepil na sebe
 • Zjištěn a přebit quirk pro prohlížeče s jádrem Webkit, kdy se nezobrazovala mezera pod hlavičkama tabulek
 • Drobnější opravy pozicování (protože jsem zrušil quirk)
 • Zmenšeno písmo textových polí, bylo zbytečně velký
 • Zlikvidován přihlašovací formulář v hlavičce vedle loga - kvůli chybě v SMF stejně nefunguje
 • Oprava rozbalovacího menu
 • Když vám přijde zpráva, dozvíte se to snadněji, protože v horní liště bude počet zpráv zobrazen v pulsujícím žlutým kolečku - žádná diskotéka, frekvence 1Hz, neotravuje, ale je vidět
 • Zobrazuje se znovu navigace (Debian fórum >> Nějaká diskuze >> Nějaký téma)
 • Aktualizace může způsobit vady zobrazení na mobilech, to totiž nebylo upravováno vůbec, prioritní je totiž doladit desktopovou verzi, pak se vrhnu na mobilní

41
O tomto fóru / Nová sada smajlů
« kdy: 05. 04. 2020, 18:38:51 »
Když už teď můžeme zvětšovat smajly spolu s textem a když už zhruba můžeme hledět na fórum přes mobil, je blbost mít tady smajly v GIFu o rozměrech 15×15px - je rok 2020, ne 2000. Proto jsem se rozhodl pro jinou sadu.
Hledal jsem, hledal, ale většinou se jednalo o ty přeplácané, co při zmenšení na standardní velikost není poznat, co znázorňuje, a proto jsem se po čase hledání rozhodl je vzít ze sady písem Noto (balík fonts-noto-color-emoji). Jsou doostřené a trochu graficky upravené, aby i při zmenšení na 16×16px (i míň) bylo poznat, co znázorňují. A tady jsou:
:) ;) :D ;D >:( :( :o 8) ??? ::) :P :-[ :-X :-\ :-* :'(

0.6em (60%, ~9px): 8)
0.8em (80%, ~12px): 8)
1.0em (100%, ~15px): 8) <<< Standardní velikost
2em (200%, ~30px): 8)
4.2em (420%, ~64px): 8)

42
Programování / Re:Sloučení více souborů
« kdy: 05. 04. 2020, 17:10:36 »
Jo aha, nevšiml jsem si, že to nebere středníky, ale budiž: sed 's/^[^;:]*[;:]//' < vstup > výstup

Furt se nemůžu zbavit pocitu, že tam vidím římskej rypák: ^[^ ;D

43
Programování / Re:Sloučení více souborů
« kdy: 04. 04. 2020, 16:47:32 »
Jestli to chceš tak, jak píšeš (ale o víc sloupcích ses nezmínil), pak použij tenhle příkaz: sed 's/^[^:;]*://' < vstup > výstup
Odstraní všechno na začátku řádku po první oddělovač (:, ;), pokud tam ovšem je, a ten odstraní taky.

Pěkně vedle sebe (+ 3 řádky):
Kód: [Vybrat]
--------------[Vstup]---------------|-------[Výstup]------
něco1:něco2                         |něco2
 něco1: něco2                       | něco2
něco1:něco2;něco3                   |něco2;něco3
něco1:něco2:něco3                   |něco2:něco3
něco1:něco2;něco3;něco4             |něco2;něco3;něco4
něco1::něco2                        |:něco2
něco1::;něco2                       |:;něco2
něco1něco2                          |něco1něco2
něco1 ;něco2                        |něco2
 ně   co1 : něco2                   | něco2
    něco1 :něco2   ;ně co3:něco4    |něco2   ;ně co3:něco4

44
Programování / Re:Sloučení více souborů
« kdy: 03. 04. 2020, 23:56:37 »
To jsou všechny řádky na způsob něco1:něco2, respektive něco1;něco2?
Jestli jo a jestli nejsou v oněch sloupcích další středníky / dvojtečky, pak:

awk -F'[:;]' '{print $2}' < vstup > výstup

AWK použije jako oddělovače ":" a ";" (-F'[:;]') a vypíše 2. sloupec ('{print $2}'). Kdyby ve vstupu náhodou byla chyba v podobě dvou (nebo víc) středníků/dvojteček za sebou, použij místo $1 $NF, jinak bude považovat to mezi dvěma oddělovačema za pole 2, tedy prázdno, a to za 2 oddělovačem už je $3, který se nevypíše.

No a pro případ, že na vstupu na začátku nebo na konci některýho z řádků nebo sloupce (oddělenýho ;/:) budeme mít nějakou tu mezeru, pomůže nám sed:

(awk -F'[:;]' '{print $NF}' | sed 's/^\ *//;s/ *$//') < vstup > výstup

Takže ve výsledku:

Vstup:

Kód: [Vybrat]
sloupec1;sloupec2
sloupec1:"sloupec2"
 "sloupec1":sloupec2
sloupec1;;sloupec2
sloupec1; 'sloupec2'
sloupec1  : sloupec2

Výstupy:

Výstup $2:
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2

 'sloupec2'
 sloupec2

Výstup $NF:
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2
sloupec2
 'sloupec2'
 sloupec2

Výstup sed & $2 (bez mezer na začátku/konci):
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2

'sloupec2'
sloupec2

Výstup sed & $NF (bez mezer na začátku/konci):
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2
sloupec2
'sloupec2'
sloupec2

45
O tomto fóru / Re:Fórum dostalo nový kabát
« kdy: 03. 04. 2020, 12:03:27 »
Jo, jen jsem přidal takovou srandičku, kterou jiný fóra pravděpodobně nemaj:

;D 8pt
;D 12pt
;D 16pt
;D 24pt
;D 32pt
(pt = velikost písma)

Prostě a jednoduše, smajly teď berou velikost textu :D

Bohužel, protože fórum používá pro text rozměry v pt (1/72" @ 96dpi), na mobilech se písmo jeví menší jak na PC. Proto používejte jednotku 'em', kde 1em je aktuální velikost písma, 0.5em je poloviční a 2em dvojnásobná.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 92