Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Roman Horník

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 91
31
Programování / Re:Sloučení více souborů
« kdy: 04. 04. 2020, 16:47:32 »
Jestli to chceš tak, jak píšeš (ale o víc sloupcích ses nezmínil), pak použij tenhle příkaz: sed 's/^[^:;]*://' < vstup > výstup
Odstraní všechno na začátku řádku po první oddělovač (:, ;), pokud tam ovšem je, a ten odstraní taky.

Pěkně vedle sebe (+ 3 řádky):
Kód: [Vybrat]
--------------[Vstup]---------------|-------[Výstup]------
něco1:něco2                         |něco2
 něco1: něco2                       | něco2
něco1:něco2;něco3                   |něco2;něco3
něco1:něco2:něco3                   |něco2:něco3
něco1:něco2;něco3;něco4             |něco2;něco3;něco4
něco1::něco2                        |:něco2
něco1::;něco2                       |:;něco2
něco1něco2                          |něco1něco2
něco1 ;něco2                        |něco2
 ně   co1 : něco2                   | něco2
    něco1 :něco2   ;ně co3:něco4    |něco2   ;ně co3:něco4

32
Programování / Re:Sloučení více souborů
« kdy: 03. 04. 2020, 23:56:37 »
To jsou všechny řádky na způsob něco1:něco2, respektive něco1;něco2?
Jestli jo a jestli nejsou v oněch sloupcích další středníky / dvojtečky, pak:

awk -F'[:;]' '{print $2}' < vstup > výstup

AWK použije jako oddělovače ":" a ";" (-F'[:;]') a vypíše 2. sloupec ('{print $2}'). Kdyby ve vstupu náhodou byla chyba v podobě dvou (nebo víc) středníků/dvojteček za sebou, použij místo $1 $NF, jinak bude považovat to mezi dvěma oddělovačema za pole 2, tedy prázdno, a to za 2 oddělovačem už je $3, který se nevypíše.

No a pro případ, že na vstupu na začátku nebo na konci některýho z řádků nebo sloupce (oddělenýho ;/:) budeme mít nějakou tu mezeru, pomůže nám sed:

(awk -F'[:;]' '{print $NF}' | sed 's/^\ *//;s/ *$//') < vstup > výstup

Takže ve výsledku:

Vstup:

Kód: [Vybrat]
sloupec1;sloupec2
sloupec1:"sloupec2"
 "sloupec1":sloupec2
sloupec1;;sloupec2
sloupec1; 'sloupec2'
sloupec1  : sloupec2

Výstupy:

Výstup $2:
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2

 'sloupec2'
 sloupec2

Výstup $NF:
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2
sloupec2
 'sloupec2'
 sloupec2

Výstup sed & $2 (bez mezer na začátku/konci):
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2

'sloupec2'
sloupec2

Výstup sed & $NF (bez mezer na začátku/konci):
Kód: [Vybrat]
sloupec2
"sloupec2"
sloupec2
sloupec2
'sloupec2'
sloupec2

33
O tomto fóru / Re:Fórum dostalo nový kabát
« kdy: 03. 04. 2020, 12:03:27 »
Jo, jen jsem přidal takovou srandičku, kterou jiný fóra pravděpodobně nemaj:

;D 8pt
;D 12pt
;D 16pt
;D 24pt
;D 32pt
(pt = velikost písma)

Prostě a jednoduše, smajly teď berou velikost textu :D

Bohužel, protože fórum používá pro text rozměry v pt (1/72" @ 96dpi), na mobilech se písmo jeví menší jak na PC. Proto používejte jednotku 'em', kde 1em je aktuální velikost písma, 0.5em je poloviční a 2em dvojnásobná.

34
O tomto fóru / Re:Fórum dostalo nový kabát
« kdy: 03. 04. 2020, 10:10:19 »
Buď se přetvařuješ, nebo jsi chlastal ředidlo :D
Ještě to není hotový, furt na tom makám, ale nechci Tě otravovat, abys každej den dělal aktualizaci, i když v tý další jsou opravy spousty chyb. Furt je co ladit, fórum je dost komplexní, sadu úprav prohlížím na mnoha různejch stránkách fóra jak na PC (včetně "mobilního" zobrazení), tak i na mobilu samotným, na PC i v mobilu na 2 prohlížečích. Proto to trvá jak psovi sraní, nechci nic odbejt.

Nedělal jsem nic takovýho dlouhejch 7 let, takže se divím, že si z CSS dost pamatuju a že můj kód dokáže uspokojit i W3C CSS validátor (u HTML5 validátoru to hází pár varování ohledně zastaralostí v kódu fóra samotnýho, ale žádnou chybu). No a o responzivitě jsem se dozvěděl až od Petra Krčmáře, extra zobrazení pro mobily mě nijak předtím nezajímalo, dělám to poprvý a, protože nechci odjinud kopírovat, od píky, kvůli čemuž se dost peru s nedokonalejma definicema měr v CSS. Proto jsem rozjel anketu abych se dozvěděl, jak na čem fórum vypadá.

35
Složitá situace pro vývoj. Máme tady zařízení s velkým i malým zobrazovátkem s velkým i malým dpi (jemností zobrazovacích bodů) a máme tady konsorcium W3C, který sice vychrlilo kvantum dýlkových jednotek pro určení rozměrů objektů webový stránky, třeba písma, ale je to těžký, když se například milimetr (centimetr, palec aj.) odvíjí nikoliv od fyzickýho rozlišení displeje, ale od fixního rozlišení 96dpi, takže se takovej centimetr, když si zvolím, na mým monitoru s 94dpi zobrazí jako 1.02cm (skoro přesně), ale na mobilu s rozlišením 400dpi jako 0.24cm. A když někdo má na starým stroji na 19" monitoru rozlišení jen 640×512 (5:4), pak má z centimetru 2.2cm, jinak řečeno, když zvolím nějakou velikost písma, na mobilu a na dalších zařízeních s prťavoučkým pixelem (a ještě k tomu kolikrát nečtvercovým), písmo nebude čitelný, zato na monitorech s VGA rozlišením bude obrovský. Nevím, kde soudruzi z NDR udělali chybu, ale prohlížeče už pěknou řádku let znaj jak rozměry svýho okna i celý obrazovky v pixelech, tak i rozlišení monitoru v DPI, z čehož se daj dopočítat fyzický rozměry v mm/cm/"/….
Nějak jsem ty rozměry v rámci možností nadefinoval, aby se mi zobrazovala stránka dobře jak na 24" FHD monitoru, tak i na 5" shitphonu s HD rozlišením (720×1280, cca 280dpi), ale víc zobrazovátek, teda ještě krom televize, nemám. Ale vy jo. A proto vás prosím, nějak se mi k tomu vyjádřete a ideálně k tomu napište, o jaký zařízení, jeho výrobce a model se jedná (nebo parametry, pokud znáte), a jak to na nich funguje.
Jde mi o to, aby se vám s fórem pracovalo co nejlíp.
Ď

36
Programování / Re:Sloučení více souborů
« kdy: 02. 04. 2020, 21:51:53 »
Zvláštní koníček :), zkus něco jako:
for soubor in *.txt; do (cat "${soubor}"; echo) >> výstup.txt; done

Platí pro soubory v aktuální složce a příponou *.txt. Echo přidává novej řádek na konec každýho vstupního souboru. Jestli jsou v tý jediný složce soubory s různou příponou (nebo bez), ALE nic jinýho, místo '*.txt' použij jen '*'.

37
O tomto fóru / Fórum dostalo nový kabát
« kdy: 02. 04. 2020, 01:12:47 »
Po dohodě s Otou jsem se jal učunit novou vizáž fóra, jíž jsem dal název <I/O>.
Ačkoliv jako základ bylo zvoleno téma předchozí, VDW, bylo natolik překopáno, že z původního prakticky nic nezbylo, navíc je o dvě třetiny menší, s optimalizovaným kódem a používá obrázky jen v nejnutnějším případě (ikonky a smajly, na pozadí a v logu je SVG).
Nově koketuje s technologiemi HTML5 a CSS3, ale také s responzivitou (de facto extra zobrazení pro mobily a vůbec zařízení s malým displejem s vysokou hustotou pixelů na jednotku plochy - aktivuje se od rozlišení alespoň 120dpi; kdyby měl někdo lepší nápad, sem s ním), která byla napsána od píky s důrazem na dobrou čitelnost a použitelnost i u malých displejů a velkých palců.
<I/O> je stále ve fázi vývoje, desktopová verze se pouze dolaďuje, mobilní chce dotáhnout pořádněji.
Doufám, že se vám <I/O> líbí.

38
Návrhy a připomínky / Re:Fonty
« kdy: 01. 04. 2020, 10:01:50 »
Dneska to bude opravený. A vedle toho bude spousta dalších úprav, jako unifikovanej vzhled tlačítek, (jedno, jestli jsou to opravdový tlačítka, odkazy, nebo odkazy v seznamech), drobný opravy rozměrů a pozicování nebo změna řezu neproporcionálního písma (aby bylo v řádku vedle výchozího trochu líp rozeznatelný).

39
Při správě softwaru, tj. instalaci, odinstalaci nebo aktualizaci, se sem tam stane, že u balíku jsou pozměněny závislosti, kdy přestane záviset na jednom a naopak si vyžádá balík jiný. Ideálně by se přebytečný balík měl odstranit, nebo alespoň nabídnout k odstranění, avšak málokdy tomu tak je. A tak si po čase udržujeme a aktualizujeme balíky, zpravidla knihovny, co jsou nám i softwaru naprosto k ničemu.
Nejde tady o místo, taková knihovna má obvykle pár desítek kilobajtů, avšak mívá svoje závislosti a kvůli nim nainstalované další a další  zbytečné balíky. Mimo to, občas se stane, že některý z těchto balíků blokuje aktualizaci jiného, který s ním nemá nic společného, neboť může mít v závislostech některý z pro systém důležitý balík (třeba libc6) konkrétní verze.
Když jsou závislosti balíku určeny řádně, správce balíků nám přebývající nabídne k odstranění, jenže, protože je realita jiná, je vhodné se jich zbavovat alespoň ručně. Pro tenhle účel se dobře hodil program gtkorphan, avšak jeho vývoj byl dávno ukončen a žádnou jeho adekvátní grafickou náhradu jsem nenašel.
Nicméně pro textové prostředí existuje gtkorphan. Jeho úkolem ovšem není přebytečné balíky odstranit, ale pouze zobrazit, proto jeho výstupem, seznamem zbytečných balíků, musíme po přezkoumání seznamu z deborphanu nakrmit apt/apt-get/aptitude - tak třeba apt (syntaxe je u jiných stejná):

# apt purge `deborphan` # obrácený apostrof se zadává pomocí [R-Alt]+[H]. Místo `deborphan` můžete použít $(deborphan)

Protože deborphan nezkoumá závislosti přebytečných balíků, po dalším spuštění příkazu se mohou objevovat další, proto v případě potřeby opakujte. Rovněž vám může apt{-get|itude} nabídnout další balíky k odstranění, tyto se odstraní příkazem:

# apt autoremove

Tohle mi párkrát pomohlo, když zbytečný balík blokoval aktualizaci několika jiných z důvodu výše uvedeného.

40
Návrhy a připomínky / Re:Fonty
« kdy: 30. 03. 2020, 15:36:43 »
Díky za připomínku, v další aktualizaci bude opraveno ;)

Obyčejně místo [code] používám [tt], proto jsem si toho nevšiml.

41
Uf! ???
K čemu je? Uvědom si, že:
1) 500/500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, využívajících nejmodernější technologie vůbec, už po mnoho let má jako OS nějakou linuxovou distribuci - kvůli otevřenosti, konfigurovatelnosti, škálovatelnosti a vysokýmu disponibilnímu výkonu. Tady je aktuálně nejvýkonnější - IBM Power System AC922, 2 414 592 CPU jader, 2.67PiB RAM, příkon 10.1MW.
2) Když čumíš na "smart" TV, nebo jen máš k TV připojenej STB (nikoliv Babiše), když čumíš do mobilu, nebo tabletu, čumíš s největší pravděpodobností na Linux
3) Když brouzdáš po netu, servery jsou většinou linuxový, tenhle taky, Seznam, Google, Xichtbook taky, "myslící" síťový prvky taky, máš ho i v routeru, vlastně jen díky Linuxu není Internet jen pro pár vyvolenejch, ale pro všechny, kdy KAŽDEJ má možnost zcela zdarma (teda až na připojení, který je díky Linuxu dostupný i téměř nemajetným) vlastní webovej server!
4) Kdokoliv měl z mejch klientů chronický potíže se zabezpečením, už je nemá, protože jsem z něj udělal linuxáka, sám jsem za 15 let, co linuxuju, žádnej linuxovej malware na svým stroji neměl, ať jsem dělal, co jsem dělal, jen jednou jsem ho řešil u klienta, co si nakazil Firefox, protože kliká na kdejakou kravinu, aniž by o tom přemejšlel. Problém jsem do půlhodiny vyřešil, klienta poučil a od tý doby klid. Ve všech případech se jedná o běžný Franty uživatele, net, multimédia, kancl, občas nějaká ta hra. Žádný stížnosti, spokojenost.
5) Woknouzy maj od sedmiček tzv. telemetrii, neboli sledování chování uživatele. Krom toho, že zabírá nemalej výpočetní výkon, uživateli bylo odebráno právo na soukromí. Dá se deaktivovat, ale tohle pro BFU není, vlastně ani o žádný telemetrii neví. Dalším žroutem výpočetního výkonu a diskový I/O propustnosti je indexace souborů - Linux standardně nemá, kvůli mnohem pokročilejším souborovým systémům vlastně ani nepotřebuje, vyhledávání je i tak rychlý.
6) Samotný woknouzy nic neuměj, jsou dost hloupý, přesto zaberou značný místo jak na disku, tak i v RAM. Podívej se na mašinu v mým podpisu - bootuje za 4s, po bootu mám okamžitě veškerej jeho výkon jen a jen pro sebe, v RAM 64bitovej systém zabere asi 400-500MiB, a to na něm běžej servery (web, PHP, tisk). Jedná se o studenej boot s detekcí hardwaru a připojováním disků, žádný probuzení ze spánku.
7) Linux si rozumí s mnoha OS a jejich "životním prostředím", dokáže číst jejich disky a zapisovat do nich, Woknouz tradičně umí jen to svoje.
8) Linux je volbou číslo jedna pro diagnostiku stroje, protože o hardwaru a jeho stavu uživateli nic nezamlčuje a tyhle informace z něj lze získat velice snadno a v pro člověka srozumitelný podobě.
9) Linux neomezuje systémový prostředky dostupný uživateli - na 32bitu můžeš mít díky funkčnímu PAE až 64GiB RAM, na 64bitu až 17179869184GiB, neboli 16EiB, počet procesorů/jader systémů je omezen u 64bitů na 512, ale omezení se dá snadno překonat nabootováním s určitým jaderným parametrem.
10) Linux nemá žádný profi a enterprise verze, kde by bylo víc funkcí a možností a míň omezení jako u verzí standardních, nemusíš si nic dokupovat, všechno máš k dispozici standardně.

Takže k čemu je? Až na pár výjimek prakticky ke všemu.
Že jsi nebyl schopen se od svý registrace před 5 lety doposud nikam dostat, není problém náš, není problém Debianu, není problém Linuxu, je to jen a pouze TVŮJ problém, problém TVÝHO přístupu, když to milióny jinejch dokázaly. Ono to samo do hlavy nevleze, ani se s tím nenarodíš, musíš chtít.

P. S.: Nevím, proč na slabej stroj s malou RAM cpeš 64bitovej systém - pak si nestěžuj, že máš po kokot zasranou RAM, swap běží na plný obrátky a systém je pomalej.

Jo a Linux v základním nastavení běží na všech počítačích tak nějak standardním výkonem, jako třeba Woknouz. Ale oproti němu ho můžeš nastavit tak, že poběží jak raketa. To u Woknouzu jde jen velmi omezeně.

42
Správa aplikací / Re:Pidgin + ICQ WIM + Facebook
« kdy: 25. 03. 2020, 09:35:26 »
Díky.

43
Taky jsem Ti jasně psal, že tohle je fórum Debianu, to znamená, že ne Mintu, ne Kali, ale pouze Debianu. Tak nevím, když dostaneš nějakou radu, která na Debianu FUNGUJE, proč potom pláčeš, že na Kali nejde? Proč si nestěžuješ na fóru Kali? My ho nemáme, my ho nepotřebujeme, my ho nechceme, tedy ani nevíme, jestli to a tamto tam bude fungovat, ani nevíme, jaký tam jsou k dispozici balíky, jestli není systém dpkg nějak upravenej, nebo jestli se tam architektura i386 nejmenuje jinak, třeba x86.
Takže ještě jednou - jestli tady chceš pomoct, pak:
1) jedině s Debianem (ostatní je bez záruky)
2) Na každej problém zakládej vlastní vlákno a necpi do něj nic, co k tématu nepatří, jako například tady teď vzlykáš, že Tvoje nastavení externího monitoru nefunguje - ptal ses, jak to udělat? Neptal, tak nepiš, že to je pakárna
3) Když dostaneš radu, potom takovou, která u nás, na Debianu, funguje, to znamená, že když nefunguje Tobě, je chyba na Tvý straně, ne na naší, ne na straně systému
4) Jestli něco pochopíš hned, nebo až za 20 let, je jen Tvoje věc, my Ti ty informace předáváme tak, jak jsme (během chvilky) pochopili my, abys je i Ty během chvilky pochopil
5) Na to, že ačkoliv nám věčně dáváš na odiv, jakej jseš BFU, přestože se zajímáš o ne-BFU věci, jako šifrování disku, provozování systému určenýho pro forenzní analýzu (Kali), 7 mailovek (to IMHO umí prakticky libovolnej klient), proč se v první řadě nezajímáš o googlení řešení svejch problémů? To je základ!
6) Když se v něčem vrtáš, tak u toho přemejšlej, používej rozum, ne emoce. Jestli si nejseš jistej, co která činnost, kterou chceš vykonat, udělá, zeptej se, ale když do toho budeš bezhlavě bušit jak namrdaná cholerická opice ve velínu jaderný elektrárny, nediv se, že to křápne

44
Správa aplikací / Re:Šikovné útržky kódu
« kdy: 22. 03. 2020, 09:52:41 »
Díky :)

45
Jestli umíš anglicky, tak ty příkazy jsou dobře pochopitelný, třeba jak jsem Ti radil
Kód: [Vybrat]
dpkg --add-architecture i386 = programe dpkg, přidej mi architekturu i386 = vedle balíků pro dosavadní architekturu amd64 budeš mít k dispozici 32bitový balíky, takže budeš mít možnost splnit závislosti onoho 32bitovýho balíku a jeho instalace bude úspěšně dokončena. Na 64bitu totiž můžeš provozovat 32bitovej software (opačně to nejde).
Takže, abysme se vrátili zpátky k tématu, přidej si i386 architekturu a zkus ten balík nainstalovat.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 91