Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Roman Horník

Stran: 1 [2] 3 4 ... 90
16
Taky jsem Ti jasně psal, že tohle je fórum Debianu, to znamená, že ne Mintu, ne Kali, ale pouze Debianu. Tak nevím, když dostaneš nějakou radu, která na Debianu FUNGUJE, proč potom pláčeš, že na Kali nejde? Proč si nestěžuješ na fóru Kali? My ho nemáme, my ho nepotřebujeme, my ho nechceme, tedy ani nevíme, jestli to a tamto tam bude fungovat, ani nevíme, jaký tam jsou k dispozici balíky, jestli není systém dpkg nějak upravenej, nebo jestli se tam architektura i386 nejmenuje jinak, třeba x86.
Takže ještě jednou - jestli tady chceš pomoct, pak:
1) jedině s Debianem (ostatní je bez záruky)
2) Na každej problém zakládej vlastní vlákno a necpi do něj nic, co k tématu nepatří, jako například tady teď vzlykáš, že Tvoje nastavení externího monitoru nefunguje - ptal ses, jak to udělat? Neptal, tak nepiš, že to je pakárna
3) Když dostaneš radu, potom takovou, která u nás, na Debianu, funguje, to znamená, že když nefunguje Tobě, je chyba na Tvý straně, ne na naší, ne na straně systému
4) Jestli něco pochopíš hned, nebo až za 20 let, je jen Tvoje věc, my Ti ty informace předáváme tak, jak jsme (během chvilky) pochopili my, abys je i Ty během chvilky pochopil
5) Na to, že ačkoliv nám věčně dáváš na odiv, jakej jseš BFU, přestože se zajímáš o ne-BFU věci, jako šifrování disku, provozování systému určenýho pro forenzní analýzu (Kali), 7 mailovek (to IMHO umí prakticky libovolnej klient), proč se v první řadě nezajímáš o googlení řešení svejch problémů? To je základ!
6) Když se v něčem vrtáš, tak u toho přemejšlej, používej rozum, ne emoce. Jestli si nejseš jistej, co která činnost, kterou chceš vykonat, udělá, zeptej se, ale když do toho budeš bezhlavě bušit jak namrdaná cholerická opice ve velínu jaderný elektrárny, nediv se, že to křápne

17
Správa aplikací / Re:Šikovné útržky kódu
« kdy: 22. 03. 2020, 09:52:41 »
Díky :)

18
Jestli umíš anglicky, tak ty příkazy jsou dobře pochopitelný, třeba jak jsem Ti radil
Kód: [Vybrat]
dpkg --add-architecture i386 = programe dpkg, přidej mi architekturu i386 = vedle balíků pro dosavadní architekturu amd64 budeš mít k dispozici 32bitový balíky, takže budeš mít možnost splnit závislosti onoho 32bitovýho balíku a jeho instalace bude úspěšně dokončena. Na 64bitu totiž můžeš provozovat 32bitovej software (opačně to nejde).
Takže, abysme se vrátili zpátky k tématu, přidej si i386 architekturu a zkus ten balík nainstalovat.

19
Ale prdlajz, Ubuntu je komunistickejma děckama zmršenej Debian s tunou blbostí, co se potřebuje líbit LGBT komunitě a muslímům, ale rozhodně není na používání jednodušší.
Sólo nezačíná, má tady snad nás, ne? Taky jsme začínali (já zpočátku úplně sólo, respektive s Googlem), a jsme tady pro to, aby se naše zkušenosti a vědomosti předávaly dál a byly jinejm k užitku.

P. S.: Taky jsem měl Blbuntu, z počátku to byl jen hnědej Debian, jenže pak se to i s komunitou zvrtlo v "levicovou sektu rovnosti a bratrství", vznikaly mutace například extra pro muslimy, tak jsem po chvíli koketování s jinejma distrama, od Mintu po Gentoo, až jsem se odvážil nainstalovat si Debian, od kterýho mě ubunťáci unisono odrazovali, že je strašně složitej, že to nedám. Jednoduchý jak facka a neměnil bych!

Jo a ještě něco - Debíka jsem před lety dával kámošovi, co na IT nemá ani jednu buňku, po tom, co jsem mu asi po desátý zachraňoval XPčka od malwaru. Pravda, dělám mu občas aktualizace, ale jinak si nemůže Debíka vynachválit. Má ho jak na noteknize v práci (na benzínce), tak i na stolním počítači doma.

20
Počkej, jseš tady kvůli Debianu, Kali, nebo Mintu? Tohle je fórum Debianu.
Možná ten 32bitovej balík (64bitovej není?) potřebuje 32bitový knihovny z repa, ale když máš povolenou architekturu pouze amd64, těžko je dostaneš. Musíš povolit 32bitovou architekturu - viz 1. odstavec. Pak si ten 32bitovej balík nainstaluješ.

21
Správa aplikací / Re:GIMP 2.10.xx a segfault: řešení
« kdy: 18. 03. 2020, 10:21:13 »
To se Ti může stsát klidně i u stabilního vydání, přece jen se soustředěj na vývoj a ne na udržování zatuchlin pro konzervativní dědky. Mám Sida a Experimental a náramně se nudím, dřív to bylo divočejší, hlavně u Blbuntu, když jsi nevěděl, co se posere zejtra, ale věděls, že se to posere.

22
Správa aplikací / Re:GIMP 2.10.xx a segfault: řešení
« kdy: 17. 03. 2020, 23:27:37 »
Jeden problém za X let, to je toho. A vyřešil jsem ho. Jseš moc zpátečnickej, je vidět, že stárneš, hniješ a plesnivíš ;D
Pravděpodobně jde o to, Oto, že ty pluginy jsou moc starý a ve vývoji GIMPu je příliš neschopných ubunťáků (ale furt míň jak v GNOME) - takhle už pár pluginů pohřbili.

23
Správa aplikací / GIMP 2.10.xx a segfault: řešení
« kdy: 17. 03. 2020, 01:31:09 »
Už chvíli mi nefungoval GIMP, házel při načítání pluginů segfault a ukončil se. Zkoušel jsem vedle verze 2.10.14-2+b1 starší verzi 2.10.12-1, ale némlich to samý. Pro mě je to klíčovej program, dělám grafiku, proto jsem se se současnou situací nespokojil.
Na tohle téma existuje spousta chybových hlášení, většinou je za řešení považováno získat nejnovější zdrojáky z GITu a zkompilovat je. Do toho se mi nechtělo, muselo by se stáhnout mnoho balíčků s hlavičkama, což by zabordelilo akorát systém, kde mám jen a pouze to, co potřebuju nebo z nějakýho důvodu nemůžu odstranit.
Našel jsem alternativní řešení, jednoduchý a rychlý, akorát zmizí jeden málo používanej plugin na ohnutí rohu obrázku. Ten plugin se jmenuje pagecurl a nachází se ve složce /usr/lib/gimp/2.0/plug-ins/pagecurl/, kterou stačí buď přemístit jinam, nebo rovnou odstranit. GIMP pak funguje normálně.
Jakmile přijde aktualizace, složka s opraveným pluginem by se měla doplnit.

P. S.: Tak je to ještě složitější, GIMP zbouraj i balíky gimp-gap a gimp-plugin-registry. Bez nich funguje, gimp-gmic a gimp-python jsou v pořádku. Vypadá to tedy, že je chyba přímo v GIMPu.

24
1) Blbuntu ani nepříteli!
2) Instalace DEB balíků se provádí následujícím příkazem:
su - (staneš se po zadání hesla roota rootem)
dpkg -i /cesta/k/baliku.deb
apt install -f (pro sichr, kdyby nebyly splněný závislosti instalovanýho balíku)
A hotovo. Odhlásíš se mimochodem stisknutím [L-Ctrl]+[D], když tuhle kombinaci stiskneš podruhý, zavřeš okno terminálu.

25
Internet a sítě / Re:zapnutí wifi notebook ASUS
« kdy: 14. 03. 2020, 01:17:59 »
No, začneme tím, že sem dáš výpis příkazu lspci.
Když jde o zařízení typu síťovka, zvukovka, vnitřní sběrnice, najdeš je pod tímhle příkazem. USB zařízení jsou vidět v lsusb, informace o CPU v lscpu, o RAM v lsmem, blokový zařízení (disky a jejich oddíly) v lsblk.

26
Hardware / Re:Canon pixma MG 5350
« kdy: 09. 03. 2020, 22:22:53 »
1) http://leteckaposta.cz/941921173 < PPD
2) http://127.0.0.1:631 < Zvol svou tiskárnu, v rozbalovacím menu Administration zvol Modify printer a tam to přidej

27
Hardware / Re:Canon pixma MG 5350
« kdy: 09. 03. 2020, 20:24:48 »
Tak zkus CUPS nakrmit příslušným PPD z archivu ovladače, je ve složce ppd a jmenuje se canonmg5300.ppd, možná se přece jen rozhejbe.

28
Hardware / Re:Canon pixma MG 5350
« kdy: 09. 03. 2020, 18:49:25 »
Jako že se přes libtiff5 nenainstaluje libtiff4?
Tak to bude problém. Kdyby nebyl potřeba filtr a kdyby nebylo potřeba ho navíc kompilovat, dá se odtamtud vyextrahovat PPD. Ale to CUPS nebude stačit. Mezi balíkama toho pro Kanóna zrovna moc není, co jsem koukal, tak jen pro laser, takže jedině pomůže starší verze Debianu, a to hlavně kvůli tomu, že pokus o instalaci obstarožních balíků může rozpoutat závislostní peklo.

Nebo, jestli potřebuješ tisknout, tady mám k dispozici tuhle barevnou laserovku za litra. Trošku toneru má a náhradní (C+M+Y+K) se dá koupit za cca 1070kč i s poštou. Tiskne pěkně i fotky a je vhodná jak na občasnej tisk (toner nevytejká ani nezasychá), tak i na kancelářskej provoz. Nevýhoda: Váží skoro 25kg.

29
Hardware / Re:Canon pixma MG 5350
« kdy: 08. 03. 2020, 10:10:22 »
Můžeš si ho stáhnout odjinud, třeba odtud, a nainstalovat pomocí # dpkg -i <balík.deb>
Kdyby mu chyběly další závislosti, zkus # apt install -f, kdyby přesto chyběl nějakej balík (zobrazí se jeho název), pak ho stáhni a pomocí dpkg ho doinstaluj - existuje ale jistý riziko závislostního pekla, je to moc starej ovladač.

30
Před pár lety se provalily bezpečnostní trhliny procesorů nejen výrobce Intel, jež byly nazvány Spectre a Meltdown. Od tý doby jich bylo nalezeno víc - viz lscpu. Opraveny byly softwarově obvykle vyřazením některých funkcí CPU, čímžto se v některých případech poměrně citelně snížil jejich výpočetní výkon.
Protože existuje prakticky nulový riziko napadení vašeho stroje a zneužití těchto trhlin, zpravidla způsobujících pouhý zatuhnutí systému, můžeme si je v klidu znovu povolit. Nárůst výkonu je v některých případech až kolem 10-20%. Jak na to?
Stačí spustit systém s jaderným parametrem mitigations=off, například přidáním tohoto parametru na řádek GRUB_CMDLINE_LINUX a následným spuštěním update-grub - změny by se měly projevit po restartu. Systém bude i nadále zcela stabilní, avšak o něco živější.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 90