Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Roman Horník

Stran: 1 [2] 3 4 ... 92
16
1) Nepleť sem Kali - už jsem to minimálně jednou psal. Jseš na Debian fóru, řeš Debian. Kdybys nepletl pátý přes devátý, tak Ti to kus života nesežere.
2) Chyba -110 by měla znamenat poškozenou SD paměťovku - neopravitelná, na vyhození.
3) Před instalací nejdřív obnovuj databázi balíků (!), tj. apt update - vypadá to, jako bys chtěl instalovat balík o verzi, která, co by stará, existuje pouze ve Tvý databázi.

17
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 01. 05. 2020, 22:15:28 »
Že Ti to samo nestartuje (ale ruční spuštění jde) = nefunguje vůbec?! ???
Ani ses nepodíval do logů, proč se to po startu nespouští.

18
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 01. 05. 2020, 16:56:53 »
Oprava kódu, na na některých strojích mohl awk vracet velikost RAM v bajtech v nevyhovujícím zápisu.

19
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 01. 05. 2020, 15:32:01 »
Protože v RAM nejsou data komprimovaný (až na slučování duplicitních stránek, dělá KSM, nikoliv Komunistickej svaz mládeže, ale Kernel Samepage Merging), zRAM je postupně komprimuje. Proto se do ní vejde kolem dvojnásobku informací, než by jinak mohla pobrat ;). Opakuju, až po překročení limitu danýho vm.swappiness.

20
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 01. 05. 2020, 03:17:19 »
Tady to máš "černý na bílým" - nejmenovaná česká 2D webová hra. Samotná je vcelku primitivní, ale dost zabugovaná. A především nenažraná.
Na to, aby mi paměť nestačila, stačí hrát asi 2 hodiny, furt totiž v paměti bobtná.
Do zaplnění RAM běžela vcelku normálně (přirovnám ke G3 na Sidovi ve virtuálním stroji). Po zaplnění RAM, jak to začalo swapovat do zRAM, byl běh nepatrně míň plynulej (asi jako G3 na "stabilním" vydání), ale ničemu to nevadilo, až teda na 80-100%ní zátěž všech jader CPU a funící větrák. Jenže jak se zaplnila i zRAM a šlo to do swapu na SSD, ač ten je rychlejší jak HDD, už to bylo naprosto nepoužitelný, trhal se obraz i zvuk, hned nato, protože mám swap stejný velikosti jako Ty, 1.9GiB, i ten se zaplnil a zasáhnul OOM.
Asi 2s před OOM jsem stačil udělat screen, kde je vidět v půlce přeplnění zRAM a náběh do swapu na SSD - za snížení zátěže CPU může IOWait:

21
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 30. 04. 2020, 03:56:15 »
Dědku, nezřídkakdy do něj zabrousím například při tvorbě panoramat, takže…

Mimo to, zrovna Tobě, konzervě odmítající novější technologie, to nenutím. Když stroj používáš jak standardní BFU, nepoužíváš náročný aplikace a zároveň máš dostatek systémovejch prostředků, u nichž svým chováním nedokážeš dosáhnout jejich limitů, nebo je dokonce překročit, tak to nepotřebuješ, vlastně můžeš mít swap na disketě.

22
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 27. 04. 2020, 19:47:18 »
Ty musíš mít furt něco extra :D. Ve swapu nemám ani jeden bajt obsazenej. Se spíš podívej, jestli máš v /etc/sysctl.conf vm.swappiness = <číslo> správně a bez překlepu. Máme stejnej systém, musí bejt stejnej výsledek.

23
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 27. 04. 2020, 19:27:58 »
Já mám hodnotu 1, ale mělo by platit, čím větší je nouze o RAM, tím větší hodnota, ale víc jak 60 (výchozí) bych to nedával.

24
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 25. 04. 2020, 13:45:36 »
No tak najdou se hyperkonzervy, co si udržujou NTB z 90. let v provozu (zeptej se Oty), ale to je extrém, spousta domácností furt jede na strojích z počátku milénia, třeba rok 2004-2006, protože ten počítač s Celeronem a maximálně giga DDR RAM byl moc drahej, a dokud ňáko funguje…
Pak jsou tady krom mobilů a tabletů, kde na Androidu zRAM figuruje pěknejch pár let, miniaturní počítače dle střihu Raspberry Pi, taky založený na SoC, s relativně malou RAM a nemožností swapovat na úložiště (obvykle SD karta), protože by paměťovka velice rychle odešla.
Já to mám, protože dělám grafiku, právě kvůli žravejm programům (teda ne programům, ale kvůli fotkám, co se musej natahat do RAM)- Když jsem měl 4GiB RAM (a pozdějc 6GiB), tak to stačilo leda na osmibitovou grafiku, kde každá úprava degraduje kvalitu obrazu, a relativně nízký rozlišení u panoramat (třeba jen do 50MPx), protože úprava takovýho 100MPx panoramatu právě kvůli swapování na mechanickej disk netrvala pár desítek minut, ale klidně čtvrt dne.
Nemusíš ale nutně dělat grafiku, i webový stránky, jejich skripty, jsou kolikrát dost nenažraný, stačí pár hodin brouzdat, listovat na Xichtbooku, pročíst pár PDF, a RAM je za chvíli natolik plná, že spuštění nějakýho jinýho programu část paměťovejch stránek prohlížeče pošle do swapu, tím spíš, čím větší je hodnota parametru vm.swappiness (tendence ke swapování, jeho měkkost; výchozí je 60).

25
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 24. 04. 2020, 13:03:27 »
Btrfs mám na klasickým HDD, kde mám filmy, protože umí kompresi. Nevím, proč to EXT4 neumí. Ale taky v něm nevidím nic extra.
Secure Erase nepoužívám, na SSD snad ani nemá vzhledem ke způsobu uložení dat a jejich pseudonáhodným rozmístění význam.
U W10, jestli jsi to už nedělal, vypni indexaci a šmírování (telemetrii) - systém bude valit rychlejc.

26
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 24. 04. 2020, 07:34:43 »
Po 5 letech nepatrná aktualizace kódu - nevyžaduje už Perl a líp si rozumí se Systemd.

27
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 23. 04. 2020, 12:13:59 »
Slušný, akorát to jádro (initrd?) se načítá dost dlouho. Ale tak ono záleží, jestli máš všude fungující univerzál, nebo jestli tam máš ovladače jen pro svůj stroj. Ale tak jsou to jen dvě vteřiny navíc, Ota má o půl hodiny víc.
Jakej používáš souborovej systém na SSD? A s jakým nastavením (volby připojení)?
Já EXT4 a noatime,nodiratime,commit=600. Ještě by tam mohlo bejt speciálně pro SSD discard, ale to řeším periodickým spouštěním fstrimu.

28
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 23. 04. 2020, 07:13:06 »
1) Kdybych neladil, jsem někde na 6-8s. A dělám to jen proto, že to jde a že to chci dělat, ne, že to je všeobecně nutný.
2) Nepotřebuju používat to, co používat nechci (a neboj, před tejdnem jsem si s GNOME na virtuální mašině velice dlouho a trpělivě hrál). Muzejní je maximálně tak koncepce, která je oproti Tvýmu GNOME sice bez zbytečných a zdržujících efektů, ale s okamžitou reakcí. Mimo to, grafický prostředí je prostředím pro spouštění grafickejch aplikací, ne prostředkem k sebeukájení, není to ani módní doplněk, není to nic, co by z Tebe vůči jiným dělalo něco víc/míň.
3) Není to z daleka jen o bootu (sám bootuju maximálně tak jednou tejdně), protože je rychlost systému a uživatelských programů, kde dochází k velkýmu využívání disku, do značný míry závislá na I/O disku, zrychlí se téměř všechno - instalace, aktualizace, disková cache, spouštění a kolikrát i běh programů, swapování, přesun souborů. (de)komprese velkejch souborů apod.
4) K tomu Tě přece nenutím, ctím Tvoje právo na strach a budu za něj do posledního dechu, do poslední kapky krve, bojovat :P. Stejně se k SSD jednou dostaneš, už dosáhly terabajtovejch kapacit, jen je zlevnit, pak můžou z trhu vytlačit mechanický HDD. Takže co?

29
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 23. 04. 2020, 04:09:00 »
:o
Startup finished in 1.476s (kernel) + 2.521s (userspace) = 3.998s
graphical.target reached after 2.290s in userspace


Trochu rozdíl, nemyslíš? Z daleka nejen při bootu. Přitom tenhle starej SSD není při sekvenčním čtení/zápisu o moc rychlejší jak normální HDD.

Měl bys zvážit přestat bejt zatuchlou konzervou a aspoň 480G si pořídit. Cena kolem dvou litrů je přijatelná. Taky to tak brzo udělám (a tenhle pověsím na zeď na čestný místo).

30
Volná diskuze / Re:[ANKETA] SSD a vaše zkušenosti
« kdy: 21. 04. 2020, 23:37:22 »
Heh, zrovna jsem koukal, kolik takovej eMMC BGA čip stojí - dvaatřicítka u Myšovače (Mouser) kolem osmi stovek, čtyřiašedesátka o polovinu víc. No a SSD? Prakticky dvakrát tak levnější.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 92