Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Krčmář

Stran: [1] 2 3 ... 29
1
Internet a sítě / Re:OpenVPN a Debian 10
« kdy: 02. 03. 2021, 17:04:19 »
Já té otázce nerozumím. Je třeba napsat, v čem je přesně problém, co to hlásí a co je přesně potřeba udělat. EasyRSA funguje v Debianu normálně.

2
Všeobecná podpora / Re:Debian Sid
« kdy: 15. 10. 2020, 13:19:40 »
Používat se to samozřejmě normálně dá, ale je potřeba počítat s tím, že se ti budou pod rukama neustále měnit verze. Z toho vyplývají občasné problémy s nutností změnit konfiguraci a podobně.

Já jsem jel na desktopu dlouho na testingu a přestalo mě bavit pořád aktualizovat, tak jsem před lety přešel na stable a zůstal u něj. Na serveru jsem nikdy nic jiného než stable nepoužíval, tam to už vůbec není dobrý nápad.

Musíš si vybrat, jestli chceš neměnné prostředí, ve kterém se ti nepohnou verze nebo naopak proměnlivé prostředí se stále se obměňujícími balíčky. Nelze mít obojí najednou.

3
Já dělám v Linuxu všechno a zase nemám a neznám Windows. Je to prostě operační systém, jen je postavený na jiných principech. My tyhle začátky dobře známe, taky jsem nevěděl, co si v tom počít. Jenže už je to dvacet let za mnou ;D

Nejrozumnější je asi nainstalovat základ s nějakým desktopem (GNOME) a postupně pronikat hlouběji. Materiálů je na internetu spousta. Hledej třeba Debian Handbook a podobné dokumenty.

4
Ten poslední příkaz tu nepovedenou instalaci zase odstranil.

Podle chyb je jasné, co se děje. Instaluješ 32bitový balík do 64bitového systému. Neexistuje ten balíček v 64 bitech?

5
To je zbytečně složité. Příkaz apt tohle umí přímo, stačí mu dát cestu k balíčku.

Kód: [Vybrat]
# apt install /tmp/balik.deb

6
Správa a instalace softwaru / Re:Problém s DPKG
« kdy: 10. 11. 2019, 17:34:51 »
Znamená to, že dpkg nevidí zmíněné utility, které potřebuje ke svému běhu. Je to pravděpodobně tím, že se při přepnutí uživatelů pomocí su nenačetly nové proměnné prostředí, takže i když jsi root, stále vidíš jen uživatelsky použitelné utility. Nejjednodušší řešení spočívá v tom, že za su dáš pomlčku. Budeš se tedy přepínat na začátku takto:

Kód: [Vybrat]
$ su -

7
Všeobecná podpora / Re:Smazaný APT
« kdy: 26. 02. 2019, 21:33:30 »
Je potřeba se doklikat na zrcadla. Ve výpisu vyhledaných balíčků je třeba kliknout na správnou větev Debianu a pak úplně dole vybrat architekturu (asi amd64). Pak už se objeví seznam zrcadel s odkazem na konkrétní soubory. Stačí si vybrat a stahovat.

8
Všeobecná podpora / Re:Chyby při update
« kdy: 30. 11. 2018, 15:15:44 »
Máš poškozený keyrig – databázi vývojářských veřejných GPG klíčů, které se používají při ověřování stažených balíčků. Budeš muset znovu do klíčenky přidat všechny klíče, které jsou v balíčku debian-keyring. Měl bys je mít v systému v
Kód: [Vybrat]
/usr/share/keyrings/*gpg. Přidáš je všechny pomocí
Kód: [Vybrat]
apt-key add. Pokud v systému ty klíče nemáš, budeš si muset ručně ten balík stáhnout z archivu, soubory z něj vyndat a vložit je tam odtud.

9
Tak se ten stažený balíček jmenje jinak. Musíš být ve správném adresáři a správně napsat to jméno souboru. Klávesa Tab doplňuje názvy soubory. Doporučuji někde prostudovat základy příkazové řádky.

10
Hardware / Re:DEBIAN na MacBook-u - zmena klávesnice
« kdy: 07. 06. 2018, 23:08:36 »
Gnome nepoužívám, ale nastavení jazyka a klávesnice najdeš v ovládacím centru. Tam si vybereš klávesnici. Důležitější je ale informace, že zavináč se obvykle v Linuxu píše tak, že zmáčkneš pravý AltGr a pak dvojku. Stisk té klávesy umožňuje psát speciální znaky, které na české/slovenské klávesnici obvykle nejsou.

11
Ty balíčky se nerozbalují jen tak na disk, je potřeba je nainstalovat. Nejlepší bude nejdřív doinstalovat utilitu gdebi a tu pak na daný balíček poslat.

Kód: [Vybrat]
$ gdebi cupswrapperMFC210C-1.0.2-3.i386.deb
Nainstaluje to balíček i všechny jeho závislosti.

12
Internet a sítě / Re:SSL certifikát
« kdy: 23. 04. 2018, 08:32:12 »
Zřejmě chceš certifikát od Let's Encrypt. Nejjednodušší je nainstalovat si klienta Certbot a ten za tebe zajistí všechno, včetně konfigurace toho Apache.

13
Server / Re:Filtrování obsahu https
« kdy: 12. 02. 2018, 08:38:40 »
Jediná rozumná možnost je dělat útok typu Man-in-the-middle na své klienty. To znamená, že si vytvoříš vlastní certifikační autoritu, která bude v té proxy dynamicky generovat certifikáty pro všechny domény, které bude chtít uživatel navštívit. Tu autoritu mu pak musíš do těch počítačů doinstalovat, aby byla důvěryhodná. Pak Squid uvidí do komunikace, protože se bude zvlášť šifrovat mezi klientem a proxy a pak mezi proxy a cílem. Různých návodů je na to spousta (první, co jsem našel).

14
Pokud se to stane hned po výběru na začátku, tak to vypadá, že ani nezačne startovat jádro. Hledal bych chybu v tom instalačním médiu. Zkus ho vyrobit jiným způsobem, u kterého bude jisté, že funguje. Ideální je použít běžící linuxový systém a poštvat na to dd.

15
Všeobecná podpora / Re:cdrom/cdrom0 a repozitáře
« kdy: 17. 01. 2018, 10:30:41 »
Za otázky se neomlouvej, ale Roman ti to už vysvětlil: non-free je adresář na serveru s repozitářem, kde jsou ale jen non-free balíčky. Nestačí ti tam mít tedy jen tento, potřebuješ tam mít i main. Prohlídni si tu strukturu, je to pak dost jednoduché:

Kód: [Vybrat]
ftp://ftp.cz.debian.org/pub/debian-czech/dists/stable/

Stran: [1] 2 3 ... 29