Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - piquick

Stran: [1]
1
Všeobecná podpora / zaseknutý start
« kdy: 17. 10. 2017, 08:38:52 »
Zdravím všechny a prosím o pomoc. Mám ntb MSI CR610 se SSD a na něm testing. Vše bez problému až do dnešního upgrade - používám "sudo aptitude safe-upgrade". Po aktualizaci a odhlášení (chtěl jsem se přepnout na jiný účet) zůstala obrazovka černá. Po restartu a úvodním oknu grubu problikla hláška cituji: cgroup: cgroup2: unknown option "nsdelegate" a zase tma. Tuší někdo co se děje? Nepomohl ani restart v recovery modu

2
Správa a instalace softwaru / Odkud vzít virtualbox
« kdy: 25. 08. 2017, 10:28:45 »
Zdravím všechny. Prosím o váš názor - radu odkud nainstalovat virtualbox. Používám testing s xfce a potřebuji sem tam někdy virtualbox pro wxp. A teď otázka:
dá se to nainstalovat přímo z virtualbox.org nebo z repozitářů, kde však trvale setrvává v sidovi - já bych se klonil k té druhé variantě, ale je to bezpečné? Dík za vaše odpovědi.

3
Všeobecná podpora / Odkud použít virtualbox
« kdy: 25. 08. 2017, 09:25:21 »
Zdravím všechny. Prosím o váš názor - radu odkud nainstalovat virtualbox. Používám testing s xfce a potřebuji sem tam někdy virtualbox pro wxp. A teď otázka:
dá se to nainstalovat přímo z virtualbox.org nebo z repozitářů, kde však trvale setrvává v sidovi - já bych se klonil k té druhé variantě, ale je to bezpečné? Dík za vaše odpovědi.

Promiňte, jsem blbstein. Sem to nepatří. Přesouvám.

4
Zdravím všechny.

Věděl by někdo, prosím, kde "soudruzi z NDR" (tedy já) udělali chybu? Jde o toto:
Nainstaloval jsem testing s xfce z net iso, přičemž jsem nezřizoval účet roota, ale účtu při instalaci jsem dal sudo. Potud v pořádku - uživatel0 má uid 1000, gid 1000 a skupinu uživatel0 . Přidal jsem druhý účet takto:

# sudo useradd -G cdrom,floppy,audio,dip,video,plugdev,netdev -d /home/uživatel1 -m -s /bin/sh -u 1001 -U uživatel1    ... tedy nepřidal jsem ho do sudo
dále jsem mu nastavil heslo
# sudo passwd uživatel1

Uživatel1 se bez problému vytvořil a já se do něho přihlásil. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem z tohoto účtu uživatel1 viděl do domovského adresáře prvního účtu uživatel0 a mohl jsem se v něm hrabat bez omezení. Opačně to bylo totéž. To by snad jít nemělo, říkám si. A tak se ptám, kde "soudruzi z NDR udělali chybu?"

5
Zdravím,

věděl by někdo poradit, jak rozdělit disk na klasickém BIOSu s GPT? Věc se má tak: Mám starý note MSI CR610 a pořídil jsem nový disk A-DATA SP920. Při net instalaci testingu mi rozdělení disku nabídlo vedle msdos tabulky i tu GPT. Na tom jsem se zatím zasek, protože o tom gpt toho moc nevím a ani toho moc není na netu (nebo neumím hledat), a hlavně nevím, zda to bude fungovat na ne UEFI biosu.

Dík, za případné rady, nápady, zkušenosti.

6
Zdravím,

už se to tu jednou objevilo, ale návod nepomohl. Po instalaci testingu z net iso a nainstalování xorg slim a xfce4 počítač naběhne až do slim login, ale tam se kurzor ani nehne a klávesnice, ani myš nereagují. Předesílám, že jsem nejdříve nahrál všechny firmware pro notebook MSI CR610 (ralink, realtek, amd, synaptics). Zajímavé je, že při instalaci LXDE se to nestalo a debian nrmálně šel spustit.

7
Správa a instalace softwaru / Správa balíčků
« kdy: 23. 03. 2017, 19:27:50 »
Zdravím všechny,

chtěl bych se zeptat, zda se nedá nějak podržet balíček v systému označený jako zbytný (pro autoremove). O co jde:
Zkouším vypárat systemd z Debianu testing (jen si hraju) a přitom se děje to, že sysvinit-core si přitáhne cgmanager a libcgmanager0 (mimo jiné). Následně odinstalvávaný systemd, naopak označí tyto balíčky jako nepotřebné a chce je odinstalovat, což nechápu. Tak jsem si říkal, jestli neexistuje nějaká fičura (Pin?), jak ty balíčky v systemu udržet i přes použití autoremove. Za případnou odpověď děkuji.

8
Správa a instalace softwaru / aktualizace Libreoffice
« kdy: 23. 02. 2017, 14:15:44 »
Dobrý den všem,

věděl by si, prosím, někdo rady s tímhle?: Po poslední aktualizaci Libreoffice mi apt při dalším update/upgrade hlásí toto -
"Ignoring Provides line with DepCompareOp for package libreoffice-l10n" několikrát za sebou a potom následuje hláška -
"Pro nápravu těchto problémů můžete zkusit spustit apt-get update"
To samozřejmě nefunguje. Tak jsem ještě zkusil balík odinstalovat (apt purge), spustit autoremove, autoclean a znovu balík nainstalovat - a nic.
Ono to teda ničemu zas tak moc asi nevadí, aktualizace probíhají i s touto hláškou asi korektně. Jen by mě zajímalo, co je to za breberku.

9
Všeobecná podpora / Šifrování na SSD
« kdy: 10. 02. 2017, 10:05:26 »
Zdravím všechny,

prosím o názor, jak nejlépe šifrovat oddíl /home na SSD. Je lepší zašifrovat celý oddíl (truecrypt atd.) nebo jen adresáře EncFs? A jaký se hodí souborový system? Já používám xfs.

Dík za případné názory, rady, doporučení.

10
Všeobecná podpora / Dva počítače - jedna identita
« kdy: 13. 12. 2016, 10:43:44 »
Mám prosím začátečnický dotaz: Dá se přenést identita z jednoho stroje na druhý (debian - debian) tak, abych na obou strojích byl vlastníkem souborů, tedy aby účty na obou strojích byly identické? V případě, že ano, jak?

11
Všeobecná podpora / Oddíl /boot na SSD
« kdy: 11. 06. 2016, 16:59:32 »
Chtěl bych se zeptat na názor fóra: Vytvořit na SSD samostatný oddíl pro /boot a v fstab mu dát "ro" nebo ne? Samozřejmostí je asi i nežurnálovací ext2.

12
Mám prosbu. Zajímám se o prostředí LXQT a zjistil jsem, že se již dostalo do Stretche. Mohl by nějaký odborník vyzkoušet a připojit návod na čistou instalaci? Nebo je to zatím nepoužitelné? Děkuji.

Stran: [1]