Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - radek_dr

Stran: [1] 2
1
Jen nápad: Není možné, že se Firefox kvůli chybě neukončí úplně? Všiml jsem si, že F-ESR má (pro mne) nepříjemnou vlastnost - nejde spustit vícekrát. Když ho mám spuštěný a kliknu někde na odkaz, místo nového spuštění a otevření okna vyhlásí chybu, že už je spuštěn. Nevím jestli je to chyba nebo záměr, ale je to otravné. Stáhl jsem "normální" verzi z Mozilly, rozbalil a ta funguje bez problémmů...
S nepodporovaným procesorem to nejspíš nesouvisí, ale...

2
Internet a sítě / Re:Přesměrování portu
« kdy: 07. 12. 2020, 14:08:53 »
Takže vyřešeno s pomocí kolegy na UbuForu: na Raspberry AP zadat
Kód: [Vybrat]
iptables -t nat -I PREROUTING -i wlan0 -p tcp -d 192.168.1.2 --dport 80 -s 192.168.2.2 -j DNAT --to 192.168.1.2:1883

3
Internet a sítě / Re:Přesměrování portu
« kdy: 03. 12. 2020, 11:34:54 »
Zatím nikdo nereagoval, zkusím to upřesnit:
Dostávám toto:
Zkrácený výpis tcpdump z Raspi
11:03:40.921454 IP 192.168.1.3.62857 > 52.116.188.162.80: Flags [P.], seq 1:380, ack 1, win 5840, length 379: HTTP: GET /weatherstation/updateweatherstation.php?ID=....HTTP/1.1
11:03:41.824663 IP 192.168.1.3.62858 > 192.168.1.2.80: Flags [P.], seq 1:365, ack 1, win 5840, length 364: HTTP: GET /weatherstation/updateweatherstation.php?ID=... HTTP/1.1
 a potřebuji dostat (příklad pro MQTT broker):
11:03:40.921454 IP 192.168.1.3.62857 > 52.116.188.162.80: Flags [P.], seq 1:380, ack 1, win 5840, length 379: HTTP: GET /weatherstation/updateweatherstation.php?ID=....HTTP/1.1
11:03:41.824663 IP 192.168.1.3.62858 > 192.168.1.2.1884: Flags [P.], seq 1:365, ack 1, win 5840, length 364: HTTP: GET /weatherstation/updateweatherstation.php?ID=... HTTP/1.1

tedy pro WeatherUnderground první řádek a pro local server druhý řádek. Jde to?

4
Internet a sítě / Přesměrování portu
« kdy: 02. 12. 2020, 13:58:22 »
Řeším problém:
Mám meteostanici, která funguje jen přes WiFi; posílá data na externí servery WeatherUndergroun, WeatherCloud a na další libovolnou IP. Problém je, že všude využívá port 80 a nelze to změnit. Vytvořil jsem z RaspberriPI WiFi AP, routované přes lokální LAN do internetu. Nastavil jsem stanici pro posílání dat na WU, WCl a na lokální server. A zde je ten problém: lokální Apache je přístupný přes HTTPS (port 443) a aby ev. klienti nemuseli zadávat "https://..." je původní port 80 trvale přesměrován přímo na virtuálním serveru Apache - toto chci zachovat. Problém vyvstává právě s meteostanicí, která taky komunikuje se SW WeeWX na portu 80 a tím pádem se hádá se serverem. Zatím jsem to vyřešil změnou portu Apache a přesměrováním portu 80 na routeru na nový port Apache. Toto funguje dobře, až na:
- Automatický update certifikátu pro SSL vyžaduje port 80 a tudíž nefunguje
- další SW na serveru, který také využívá ke komunikaci port 80 (PiHole) taky nefunguje, ale to by mi až tak nevadilo.
Můj dotaz: jak přesměrovat provoz z Raspi AP, určený pro IP serveru:80, ale zachovat provoz ze stejného zdroje na portu 80 pro jiné IP? Veškerý provoz na portu 80 přesměrovat nemůžu, protože bych tím zablokoval data na WU a WCl.

5
Zkoukl jsem to video, vypadá to zajímavě, ale chce to vyzkoušet. Pokud jsou poměry stran těch oken pevně dané, nevyhovovalo by mi to. Běžně při správě serveru otvírám 3-4 terminály, jeden si nastavím asi na 1/3 šířky plochy, další pak na zbytek nad sebe. V tom úzkém zadávám příkazy, ve zbývajících sleduji logy a výstupy, jejichž řádky jsou někdy dost dlouhé. Proto pro přehlednost potřebuji široké okno. Ale ten i3.. (asi) dělá okna rovnoměrně rozdělená podle jejich počtu.
No uvidíš sám, třeba tomu přijdeš na chuť. Přeji úspěch.

6
No právě, já jsem nepochopil, jak jsi získal ten název souboru. Teď jsi to upřesnil - je to tím kopírováním. Nevím proč ti při tom tu cestu tak zmrší, thunar nepoužívám. Já používám Nemo - je součástí Cinnamonu (a jde doinstalovat) - tam jde přidat na lištu "tlačítko" Otevřít v terminálu", jen si najedu na příslušný adresář a kliknutím se otevře terminál přímo s tím adresářem a můžu zadávat příkazy. Ale nejraději používám v terminálu ten mc, je to obdoba starého Norton commanderu z doby MS DOSu. Má dvě okna, v každém si můžeš otevřít jiný adresář a kopírovat/přesouvat/prohlížet/editovat/... soubory, když ho spustíš se "sudo", pracuješ jako root. A když potřebuješ přejít do terminálu a zadat nějaký příkaz, stiskneš Ctrl+O (ó, ne nula) a jsi tam. Funguje i jako ftp klient a nevím co ještě. Neznám lepší souborový manažer, všechny ty klikací jsou proti tomu ... 
Každopádně cesta "file:///....." je nesmysl, to je vlastně obdoba url, jako http://..., ftp://... a pod., což je formát pro web/ftp prohlížeče. Příkazový řádek to (pokud vím) nezná, vyžaduje normální cestu, třeba /home/něco/... Nemá to nic společného s kódováním. A UTF8 vs. Unicode UTF8 je totéž. Něco jiného by bylo UTF32 (nebo UTF16 ?, teď nevím), kde je mnohonásobně víc znaků národních abeced a dalších znaků.
No, hlavně že už víš, jak na to.
Ještě jsem si vzpoměl: Když už chceš dělat v terminálu, je nejspolehlivější ho otevřít a dostat se pomocí cd do příslušného adresáře, např. cd /home/Stažené, pak pomocí příkazu ls zobrazíš obsah toho adresáře a zadáš potřebný příkaz, třeba to sha1sum "název souboru". Název můžeš ze seznamu kopírovat tím, že ho myší označíš, pomocí pravého tlačítka zkopíruješ a zase pomocí pravého vložíš za příkaz. Pozor! Ctrl+C a Ctrl+V tady nefunguje! Jde to i prostředním tlačítkem, ale to mi někdy dělá problém.

7
Pořád nechápu. Předpokládám, že to tedy píšeš v terminálu ručně. Pak je to ovšem špatně, ten soubor se přece jmenuje:
/home/josef/Stažené/debian-10.4.0-amd64-netinst.iso
a ne:
file:///home/josef/Sta%C5%BEen%C3%A9/debian-10.4......

To si snadno ověříš příkazem ls, nevím, kde jsi přišel k tomu file:///....., to je to co nechápu  ::)

8
Zadám-li do terminálu soubor z MATE, dostanu např:
Kód: [Vybrat]
$ sha1sum file:///home/josef/Sta%C5%BEen%C3%A9/debian-10.4..........

Toto jsem nepochopil - jak "zadám-li"...

Tento formát cesty k souboru
Kód: [Vybrat]
file:///home/deda/Obr%C3%A1zky/xxx.jpgse mi objeví, pokud otevřu soubor ve firefoxu. Jak vidíš, i zde se diakritika zmrší pouhým "copy/paste", přestože ve firefoxu je normálně ".../Obrázky/..."

Jde mi o to, čemu ta cesta vadí? Nejde to spustit, otevřít...? Proč to vlastně řešíš? Já v terminálu používám správce souborů mc (Midnight Commander), a tam je vše OK.


9
Tím to nebude, používám "Nemo" (standardně v Cinnamonu) a píše mi to to stejné. Někde na wiki.ubuntu jsem narazil na postup převodu kódování textu - což není tvůj případ, ale byl tam odkaz, že pokud se jedná o nesprávné zobrazení názvů souborů, je to chyba v připojení disků (tj. fstab), jenže v tom odkaze na toto téma nebyla ani zmínka  :(.
Jednoznačně je to chyba kódování, zkus ten soubor přejmenovat BEZ diakritiky, jsem si jist, že bude název v pořádku. Ale jak to odstranit nevím, nesetkal jsem s tím, tak jsem to nehledal  ???.

Parametry pro fstab najdeš třeba tady: https://www.abclinuxu.cz/clanky/system/na-co-se-casto-ptame-etc-fstab , je tam i parametr "iocharset", který by to měl řešit...

10
Zjevně máš chybně nastavené kódování. Mate nepoužívám, ale pokud ti to dělá jen v terminálu, zkus to tam: (chtěl jsem vložit obrázek, ale nejde mi to)

Otevřít terminál, nahoře je Terminál > Nastavit kódování znaků > Unicode --UTF-8

11
Správa a instalace softwaru / Re:debian unstable -suspend
« kdy: 05. 06. 2020, 08:07:07 »
V souboru sleep.conf mám všechny řádky zakomentované a suspend funguje (stable verze), tak asi to jádro. Je pravda, že se stable verzí Buster mi to opět po dlouhé době funguje a většina ostatních dister to má v základu vypnuté.
Edit: Pardon, to se týká hybernace...

12
Server / Re:Debian 10 jako router a DNS server nefunguje jak má
« kdy: 15. 05. 2020, 16:21:52 »
S iptables atd. ti neporadím, je to pro mne "vyšší dívčí", ale mohlo by ti pomoci https://pi-hole.net/ . Je to chytrý DNS server, který nastavíš jako výchozí pro lokální síť a pak jednoduchým způsobem přidáváš IP adresy na "blacklist" nebo "whitelist" podle potřeby. Ve výchozím stavu je určen pro blokování reklamních webů, ale je jen na tobě, co chceš blokovat/povolit. Nelekej se názvu PI-HOLE, je to jen známka toho, že to funguje i na Raspberry PI, ale mám to na "plnohodnotném" ( :D ) serveru s Debianem.

13
No, jestli nevíš, na co chceš linux používat, nechápu, proč se jím zabýváš?
Položím otázku obráceně: Co ty děláš ve Windows?
A ty by ses měl ptát: Jde to v linuxu? Existuje linuxová alternativa k W$ programu?
Nikdo tady nemůže vědět, co na komplu děláš a potřebuješ dělat ty a odpověď "dělám všechno" je naprosto dostačující, jen bych to rozšířil: Dělám všechno, co potřebuji. Ovšem moje "co potřebuji" se bude diametrálně lišit od tvoje "co potřebuji". Běžná agenda, tj. web, emaily, texty, tabulky,.... jdou bez problémů. Složitější věci, jako úpravy fotek, filmů, hudby, CAD, účetnictví... jdou taky, jen je třeba najít vhodnou alternativu. A speciální programy, vyvinuté jen pro W$ jdou buď přes Wine (nemám ho rád) nebo vůbec. Taky mám v šuplíku jeden starej malej notas s W7 k jedinému účelu: konfigurace IP kamery. Ta je tak blbě udělaná, že bez jejich SW ji nenakonfiguruji. Ale další používání už opět funguje na linuxu.
A ještě jedna poznámka: taky jsem ze začátku blbnul, nainstaloval linuxové distro a ejhle, ono tam něco nefunguje. Tak jsem vybral jiné a tam zas nefungovalo něco jiného atd. To ovšem byla chyba. Je potřeba jedno si vybrat, s tím se naučit POŘÁDNĚ pracovat a opravovat případné nedostatky a pak u něj buď zůstanu nebo jdu na jiné. Ale už vím, že když mi třeba nejde wifi, musím najít ovladač a firmware karty atd. A když už nevím kudy kam, obrátím se na fórum daného distra, protože jedině tam dostaneš relevantní informace.
Já jsem linuxu propadl už před víc než 15 roky, ale stále se považuji za "mírně pokročilého". A i když jsem 8 let dělal ve velkém PC servisu, o Windows už dnes vím mnohem méně, než o linuxu, protože je prostě nepotřebuji. Nainstalovat W$, nakonfigurovat, doinstalovat Antivir (fuj !), tiskárnu, M$ Office a odevzdat majiteli - dál mě nezajímají.
Na příspěvek reaguji až teď, protože nejdřív mi chvíli trvala registrace a pak jsem na toto téma zapomněl. Ale dnes jsem na to opět narazil, tak odpovídám.

14
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 26. 04. 2020, 07:42:57 »
Ale jo, sám mám taky pár historických kousků, i když už je pomalu likviduji. Můj "nejvýkonnější" stroj je 11 let starý, má sice i7, ale...
Ovšem to Raspberry - to je dobrý nápad, tam RAM nepřidám. Musím to zkusit. Mám na něm Apache s PHP a MySQL, testuji na tom občas skripty a přistupuji výhradně přes SSH, a ještě funguje jako print server, tak si to dovedeš představit. Někdy nevím, jestli vypadla na chvíli síť nebo vynechává myš :D

15
Správa, údržba a nastavení systému / Re:▶ Swapujme do RAM
« kdy: 25. 04. 2020, 12:54:02 »
Zní to jako šílenej paradox, ......
.... zvlášť dnes. Když se podívám na výpis RAM, mám obvykle obsazeno kolem 35-40% ze 4GB a swap sice mám, ale jeho využití je 0 - 0,5%, navíc na SSD. Takže si neumím představit, že bych nějak poznal zrychlení. Jistě, pokud někdo používá aplikace extrémně náročné na paměť, může to využít, ale předpokládám, že takový uživatel si raději pořídí větší RAM, než si z ní ještě ukrajovat na swap; dnes to není až tak finančně náročné...  ???

Stran: [1] 2