Poslední příspěvky

#71
Všeobecná podpora / Re:Kernel panic - Cannot open ...
Naposledy přispěl: Roman Horník - 15. 02. 2022, 00:14:24
Po pravdě nevím, jestli vůbec jde UUID disku/oddílů změnit podle svýho, ani podle čeho se počítá. Mně stačilo změnit v BIOSu režim SATA a mohl jsem zapomenout na boot, protože došlo k jejich změně.
Nevím, proč by to nemělo přinýst nic dobrýho, jen si zjistíš aktuální UUID oddílů a přepíšeš je v /etc/fstab, je to jednorázově. Původní řádky můžeš z nostalgie/pro sichr zachovat, akorát je potřeba je zakomentovat (# na začátku každýho z těch řádků), aby si jich mount nevšímal.
Další možností je použít starej způsob, kde místo UUID se použije /dev/sdxy (třeba sdb2). Jenže v případě víc jak jednoho disku hrozí, že se první, co měl mít sda, trochu opozdí, takže sda dostane ten druhej, a první dostane sdb a zase nenabootuješ. Ale není k používání starýho způsobu důvod.
#72
Všeobecná podpora / Re:Kernel panic - Cannot open ...
Naposledy přispěl: bdmin - 14. 02. 2022, 10:52:10
Citace od: Roman Horník kdy 11. 02. 2022, 20:59:45
Samozřejmě, že v tom problém je, protože ty oddíly teď maj jiný UUID. Ty zjistíš příkazem blkid <oddíl> (např. /dev/sda1) například v "nouzáku" instalačního média, případně po bootu živýho distra (z flashky, CD,...), a tyhle údaje opravíš v /etc/fstab na disku. Pak by to mělo fungovat.

Jo, to jsem taky někde vyčetl. Problém ale je, že to má být jeden disk se 4mi oddíly. A bylo mi doporučeno to UUID neměnit, jelikož by to do budoucna nepřineslo nic dobrého. Takže bych rád na to nastavení Clonezilly, jak to zkopírovat správně do jednoho disku se čtyřmi oddíly.
#73
Všeobecná podpora / Re:Kernel panic - Cannot open ...
Naposledy přispěl: Roman Horník - 11. 02. 2022, 20:59:45
Samozřejmě, že v tom problém je, protože ty oddíly teď maj jiný UUID. Ty zjistíš příkazem blkid <oddíl> (např. /dev/sda1) například v "nouzáku" instalačního média, případně po bootu živýho distra (z flashky, CD,...), a tyhle údaje opravíš v /etc/fstab na disku. Pak by to mělo fungovat.
#74
Všeobecná podpora / Re:Kernel panic - Cannot open ...
Naposledy přispěl: bdmin - 11. 02. 2022, 13:04:44

Jo, k tomu jsem taky došel. ALE v bootu je právě disk se systémem nastavený, takže to bootuje jen z něj. Jak jako otevřít v Grubu? Já se nikam nedostanu, nebo nevím jak, jelikož nejen, že jsem nový do linuxu a těchto věcí, ale této chybě absolutně nechápu. Při bootu mi to nepovolí nic, když mačkám klávesy, jak říkáš.
Mě jen napadlo, nemůže být problém v tom, když jsem fyzický server s jedním diskem rozděleným do 4 oddílů kopíroval do Proxmoxu jako jednotlivé disky, místo oddílů do jednoho disku? Protože ted mam v Proxmoxu ty 4, což je uplně naopak, než by mělo být.

Na ten cloning/kopírování fyzického do virtuálního používám Clonezillu.
#75
Všeobecná podpora / Re:Kernel panic - Cannot open ...
Naposledy přispěl: Petr Krčmář - 09. 02. 2022, 14:04:28
Jádro nemůže pokračovat ve startu, protože nebyl určen správný disk s operačním systémem. Takže ve chvíli, kdy je čas připojit kořenový svazek, se to nepodaří a nedá se pokračovat. Postup je v Grubu otevřít editaci (klávesa e) a změnit parametry jádra tak, aby parametr root ukazoval na správný disk.

Pokud nevíš, který je ten správný, pak je třeba v Grubu vlézt do konzole (klávesa c) a tam pomocí příkazu ls si ty disky vypsat a zjistit aktuální rozložení. Samozřejmě pomůže taky si nabootovat nějaký live systém a podívat se na rozložení disků v něm.
#76
Všeobecná podpora / Kernel panic - Cannot open roo...
Naposledy přispěl: bdmin - 09. 02. 2022, 13:10:37
Zdravím,
mám tento problém na debian serveru, viz screen:


Jedná se o nějaký Kernel panic, a co jsem vyčetl, jde o bootování. Situace nastala v momentě, kdy jsem fyzický server zkopíroval do Proxmoxu jako virtuál skrze CloneZillu.

Clonezilla mi fungovala vždy, ale jen při kopírování jednoho disku se systémem. Teď to byly 4 disky, ale na fyzickém to byl jeden rozdělený na 4 partitiony.

Tak nevím, jestli je to tím nebo musím změnít nějaké nastavení v Proxmoxu nebo Clonezille při samotném kopírování (jejich support forum apod nepomohlo).

Disky se kopírovaly ve správném pořadí, ale Proxmox je ukazuje sice ve správném pořadí, ale s jinými jmény, např sda místo sdc apod - jen u dvou disků. Což je zajímavé (dá se to v Proxmoxu přejmenovat nějak nebo pořadí dát natvrdo do toho?).

Po vyskočení této kernel panic chyby nemůžu nic, takže jen jedině vyrtuál vypnout. Každá rada na vyřešení tohoto rébusu by se hodila, děkuji.
#77
Získání a instalace Debianu / Re:Minimalistická instalace
Naposledy přispěl: radek_dr - 08. 02. 2022, 06:10:11
Dík, dobrý vědět, příště to vyzkouším, ale teď už jsem to 'poladil', tak chvíli vydržím...
#78
Získání a instalace Debianu / Re:Minimalistická instalace
Naposledy přispěl: Roman Horník - 07. 02. 2022, 08:29:37
Můžeš instalovat růčo přes APT s parametrem --no-install-recommends, případně doporučený a navržený zakázat globálně:
# cat > /etc/apt/apt.conf.d/01norecommend << EOF
APT::Install-Recommends "0";
APT::Install-Suggests "0";
EOF

Synaptic tohle taky umožňuje, stačí kouknout do nastavení.

Jinak je dobrý nainstalovat si deborphan a na střídačku s apt autoremove párkrát za sebou spustit apt purge $(deborphan). Tím si budeš udržovat systém bez minimálně většiny zbytečných balíků.

Citace od: radek_drOvšem to je problém všech dister, bohužel tvůrci se domnívají, že vědí nejlépe, co uživatel potřebuje, jenže opak je pravdou.
Holt bolševici.
#79
Získání a instalace Debianu / Re:Minimalistická instalace
Naposledy přispěl: radek_dr - 07. 02. 2022, 07:44:25
Bohužel. Pokud zvolíš v netinst jakékoli GUI, stejně nainstaluje řadu věcí, které (většinou) nepotřebuješ. Stačí se podívat do Menu nebo Synapticu, co všechno se nainstaluje (třeba s LibreOffice a pod). Kdysi dávno, když jsem s linuxem začínal (tehdy to byl RedHat) byly dvě možnosti: buď to nechat na instalátoru, pak to byl dost děs (např. 3 různé textové editory, správci souborů atd.) nebo si cíleně vybrat, co instalovat chceš, a to doslova. Základ byl systém a GUI (tehdy KDE 1.4) zbytek rozdělený podle kategorií si musel uživatel zatrhnout jednotlivé programy sám. Pak si vytvořil prostředí s minimem programů, jazyků, fontů, prohlížečů videa atd. Pravda, trvalo dost dlouho, než si člověk vybral, ale bylo to ideální. Dnes sice trvá instalace cca 15 min., ale pak půl dne hledám a odinstalovávám, co nepotřebuji. Ovšem to je problém všech dister, bohužel tvůrci se domnívají, že vědí nejlépe, co uživatel potřebuje, jenže opak je pravdou. Pochopil bych, že v 'live' chtějí tvůrci předvést, co vše distro dokáže, ale při instalaci by měl uživatel mít možnost si vybrat. Asi tak.
#80
Získání a instalace Debianu / Re:Minimalistická instalace
Naposledy přispěl: jmp - 04. 02. 2022, 14:32:39
nevím zda jsem pochopil správně, ale toto: https://www.debian.org/CD/netinst/ by mělo umožnit opravdu minimalistickou instalaci...