Mimo mí­su > Volná diskuze

Úkol :-)

(1/4) > >>

Zikáč:
Ahoj všichni :-)

Jsem tady nový (defacto i ve světě Linuxu), a ve škole jsem dostal úkol vytvořit skript v shellu s následujícím zadáním:

Vytvoření nového účtu uživatele, jehož domovský adresář bude zadán při/po spuštění skriptu.

Vytvoření nového uživatele bych zvládl, zadání domovského adresáře též, ale pokud ten úkol dobře chápu, je požadováno, že jméno uživatele i domovský adresář se vytvoří podle požadavků uživatele. A to je pro mě oříšek. Nevím, jak to napsat, aby po spuštění skriptu se vytvořil dotaz na jméno uživatele a cestu, kde chce vytvořit domovský adresář.

Nevěděl byste někdo, jak to vytvořit?

Předem všem děkuji za jakoukoliv pomoc :-)

P.S. Google už jsem zkoušel asi 4 hodiny projíždět, ale bohužel jsem nenarazil na nic kloudného.

Petr Krčmář:
Ke čtení uživatelských vstupů slouží v shellu příkaz read, který jako parametr přijímá název proměnné, do které bude vstup uložen. Vyzkoušej:

--- Kód: ---#!/bin/bash
echo -n "Zadej jmeno: "
read jmeno
echo "Uzivatel se jmenuje" $jmeno
--- Konec kódu ---

Zikáč:
Tohle jsem zkoušel ještě včera, každopádně děkuji :-)
Hlavní problém mi dělá to zadání domovského adresáře.. Nevím, jaký parametr použít. Použiju read, ale co dál?

Ještě jednou děkuji.

Petr Krčmář:
Zkus si vyvolat manuál pomocí man adduser a najdi si v něm parametr, který určuje domovský adresář uživatele. Tomu předáš jako argument proměnnou s obsahem, který zadal uživatel.

Zikáč:
A mám použít adduser nebo useradd?

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi