Automatická záloha Rdiff-backup - Vyřešeno.

Založil feral, 11. 09. 2014, 15:58:06

Předchozí téma - Další téma

feral

Zdravím,

používám na zálohu rdiff-backup a potřeboval bych si vytvořit automatickou zálohu, která by se prováděla vždy v pondělí a ve středu, v odpoledních hodinách. Koukal jsem se na různé návody a nějak jsem to z toho nepochopil, tak pokud by byl někdo tak hodný a pomohl mi vytvořit takovýto skript, budu mu moc vděčný. (žádnou zkušenost s vytvářením skriptů nemám).  :-[
Děkuji předem  :)

feral


Ota Trkola

Tak napiš alespoň jak, pro ty kdo v budoucnu potká stejný problém. Díky

feral

Návod:

1) Vytvoření skriptu

Vytvořil jsem si složku "skripty" v /etc/, ale správně patří do "/usr/local/bin/"
Vytvořil jsem si skript pro pondělí - > "nano /etc/skripty/pondeli.sh" do níž jsem vložil následující kód:

#!/bin/bash

/usr/bin/rdiff-backup CoZálohovat KamZálohovat
/usr/bin/rdiff-backup --force --remove-older-than 1W CestaKZálohovanýSložce/Souboru


! Nutné uvádět kompletní cestu jak rdiff-backup tak i co a kam zálohovat !

* 1W znamená, že se vždy smaže záloha starší 1týden.

2) Nastavení zálohování v cron

Upravíme si cron pomocí crontab -e a přidáme úplně dolů řádek s naplánovanou úlohou.

Příklad pro pondělí:

00 20 * * 1 /etc/skripty/pondeli.sh - > Tento script se vždy spustí ve 20:00 v pondělí.

Vysvětlení:

1. místo udává v kolik minut se skript provede.
2. místo udává v kolik hodin se skript provede.
3. místo udává jaký den v měsíci se skript provede.
4. místo udává jaký měsíc se skript provede.
5. místo udává jaký den v týdnu se skript provede. 0 = neděle a 6 = sobota.
6. místo udává cestu ke skriptu.


Tudíž se tento vytvořený skript spustí ve 20:00 v pondělí a nachází se v /etc/skripty/pondeli.sh.

* Nezaručuji, že tento vytvořený skript je 100% funkční, nemám ho zatím vyzkoušený, ale měl by být správný.