Tipy, triky, návody - pouze návody, nevkládat dotazy! > Správa, údržba a nastavení systému

Prográmek na čištění systémových záznamů

(1/5) > >>

Roman Horník:
Nazdar,

vytvořil jsem takovej miniaturní jednoúčelovej skriptík v Bashi, jemuž zatím nadávám Vega, jenž má za úkol zbavit systém přebytečných systémových logů, nacházejících se v chlívku /var/log.
Snažil jsem se udělat ho co nejmenší jak na disku (radši se do "binárky" nedívejte, opravdu je "čitelná" jako binárka, protože jsem škudlil doslova každej bajt; na požádání to můžu ale dekomprimovat), tak i v RAM, aby využíval pokud možno jen nástrojů na většině desktopů běžných, aby mu bylo jedno, na čem běží (32/64-bit, Debian/jakákoli jiná distribuce, Linux/UNIX), aby šel provozovat i na starých kalkulačkách, aby byl jednoduchej na používání, aby se nemusel instalovat. Má i vlastní logiku, jak s čím vynaložit, třeba archivy, zálohy a starý logy maže, jinak jen vyprazdňuje, aniž by měnil vlastníky a oprávnění souborů.
Je jen v češtině, nemá GUI, běží na Bashi v libovolným terminálu nebo v konzoli, zato má 2 funkční režimy, interaktivní (spustí se a ovládá se pěticí kláves) a neinteraktivní (pomocí čtveřice přepínačů; nedají se zatím kombinovat). Umí náhled, kdy vypíše soubory k vyčištění/smazání, vedle každýho z nich vypíše zdánlivou velikost na disku.
Osobně jsem to vyzkoušel nebo nechal vyzkoušet na mnoha strojích, ať už na tom byl Debík, Mandriva, nebo FreeBSD, fungovalo to bezproblémově.
Použitá licence je BSD, jestli to chcete vyzkoušet, tady je *.deb balík a tady *.tar.gz archiv (něco jako návod je v README, v případě DEB balíku bude po instalaci v /usr/share/vega/README a samotnej program v /usr/bin/vega).

EDIT: Teď jsem kód kapku dekomprimoval, aby se dal číst. Je k dispozici tady.

TODO: Ještě tam musím nějak dobastlit souhrn, kolik bude/bylo uvolněno místa a kolik souborů padne/padlo a kolik z nich zhubne/zhublo. Taky chci nějak vyřešit možnost překladu do jiných jazyků, pokud to vůbec k něčemu bude.

zirafacek:
Pěkné odpoledne ,pokud budeš mít se mnou trpělivost. Můžeme to společně zkusit.  ;)  AJ ne. ;)

Roman Horník:
Ó, díky za nabídku! :)
Osobně neznám program, co by se narodil v češtině a byl přeložen nejdřív do portugalštiny, španělštiny a tak, až potom do angličtiny :D
Angličtinu časem klidně udělám, jen nevím, jestli to vůbec bude mít smysl, záleží na tom, jak bude program přijat.

Jo a jak to s tímhle začalo. Začalo to tím, že BleachBit má i teď pár chyb a třeba ty logy nedokáže pořádně pročistit. Jenže v Pythonu moc neumím, abych bug opravil, jednodušší bylo pro mně vytvořit tuhle bashovinu. Dělal jsem na tom pár měsíců, jako napsanej byl hned, ale snažil jsem se ho pořádně odladit a otestovat, aby někde nezpůsoboval lumpárny, sice pracuje výhradně jen ve /var/log, ale i tak, musí třeba kvůli oprávněním některých logů běžet pod rootem, jinak i při náhledu hází chyby.
Krom toho, co jsem už zmínil, to nechci nijak rozšiřovat, to radši napíšu sadu malých jednoúčelových nástrojů.

zirafacek:
Pěkné odpoledne už někdo z uživatelů vyskoušel ?

Bum:
Ano trebars ja

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi