Efekty pro PulseAudio

Založil Roman Horník, 19. 04. 2021, 03:17:24

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Když už jsme si vylepšili kvalitu zvuku, můžeme ji vylepšit ještě víc, a sice grafickým nástrojem PulseEffects.

Je to nástroj, co PulseAudiu vřadí vámi zvolenej filtr, ať už je to ekvalizér, kompresor/expandér, ozvěna, nebo zpoždění, a ty lze kombinovat.
Vy asi budete toužit po ekvalizéru, jímž vykompenzujete nedostatky vašich repráků, třeba že hrajou se silným akcentem kolem středních tónů, takže to zní jak z telefonního sluchátka - tenhle má 30(!) pásem. Hráči stříleček, ale obecně her, kde je potřeba poslouchat tišší tóny, ale přes řvoucí větráky (nebo vůbec okolní hluk) je neslyšíte, jistě oceněj expandér - ten logaritmizuje průběh hlasitosti, jinak řečeno, čím tišší zvuk, tím víc se zesílí, ale to, co je v plný hlasitosti, se nezesílí - známe to z mnoha audionahrávek a reklam, který jsou hlasitý, ale plochý, bez dynamiky. Nicméně kdo chce slyšet kroky nepřítele, tomu se to bude hodit. Taky tam je zdůraznění hloubek AKA bassboost.
Samotnej program toho moc neumí, akorát má pěknej spektrák nahoře, kterej se dá nastavit. Aby se dala využít většina filtrů (některý jsou zabudovaný), je potřeba nainstalovat pluginy, jako například Linux Studio Plugins, Calf Studio Gears, libebur128, ZamAudio a podobně. Až na RNNoise (odstranění šumu) máme všechno k dispozici v repozitáři.

1) Instalace PulseEffects se spáchá následovně:
# apt install pulseeffects

2) Teď pluginy. Jsou univerzální a využívá je poměrně dost zvukových programů, jako třeba Audacity. Protože nejsou nejmenší, asi bude vhodnější si program nejdřív projít a doinstalovat si jen to, co je potřeba.
# apt install calf-plugins libebur128-1 lsp-plugins bs2b-ladspa zam-plugins rubberband-ladspa

Akorát nemůžu najít 'rnnoise' na odstranění šumu, ale myslím, že nebude potřeba (nebo jestli budete ze zvuku kuchat vzorek šumu a ten do toho cpát...).

Většina filtrů funguje v reálným čase, respektive se zpožděním pár jednotek až desítek ms, ovšem u některých, konkrétně třeba u změny vejšky tónu, vzniká pro ně nutná prodleva, a sice asi půl vteřiny, takže některý filtry pro živý audio nelze aplikovat.

P. S.: Kdo umí anglicky a v programu zmíněný termíny chápe, tak ať si přepne program na angličtinu, protože českej překlad není zrovna ideální.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz