Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Roman Horník

Stran: 1 2 [3] 4 5 6
31
O tomto fóru / Nové téma vzhledu fóra
« kdy: 18. 12. 2012, 20:50:47 »
Dámy a pánové,

protože se vydání sedmé verze Debianu blíží, zítra vypouštím do oběhu nové téma. Zatím obsahuje ještě nemálo chyb a nedodělků, je to taková alfaverze.
To se však dotkne tak trochu i ostatních témat vzhledu, jsou opraveny některé okaté chyby v překladech do češtiny, je pozměněno menu, doufám však, že k lepšímu. Položka Profil se bude jmenovat podle nicku uživatele, bude navíc obsahovat Odhlásit, (neodhlašuje, v takové pozici nechápe %1$s=%2$s, takže zítra vrátím Odhlásit na původní místo, Ota už spí opraveno) ostatní položky budou přeřazeny do logičtějšího uskupení.
Chyby samozřejmě budu opravovat, vás však žádám o jejich hlášení, i o návrhy na vylepšení, fórum je tady pro vás.

33
Nazdar,

po probuzení z uspání do paměti (S1) mi odmítá poslušnost síťovka VIA VT6102 (Rhine II). Síť sice běží, ale blbě, je nestabilní a pomalá (rychlost i latence). Po restartu systému ale funguje normálně, ale po restartu ifupdown nefunguje vůbec.
Zkoušel jsem v BIOSu i S3, ale problémů je tam tolik (síť, CPU, občas grafika, systém po čase zamrzne), že je lepší stroj rovnou vypínat.
Problém se objevuje dlouho, nezáleží na jádru, ani na BIOSu (nedávno jsem ho flashnul nejnovější verzí z r. 2008, akorát mám o něco vyšší výkon CPU a GPU, problémy s ACPI vyřešeny nebyly).
Jádro mám 3.7.0-rc3-1 (vlastní), ale na jádru nezáleží, dělá to i "tovární" 3.2.x.

34

Parchanti, akorát z toho je bordel.

Stručně: Používání IEC přípon (2^n) se údajně u zobrazování velikosti disků, oddílů a souborů nedoporučuje, namísto toho jsou doporučeny SI přípony (10^n). To se údajně může používat jen u polovodičových pamětí RAM a ROM, a u RAID strajpů.
Nevím, kdo tuhle zhovadilost vymyslel (asi ubunťáci, jak je tam naznačeno), neznám ani důvod. Každopádně je to trestuhodný mrvení desktopu.
Podle všeho je tohle zlo přítomno v glibc. Jestli je někdo céčkař a dokáže zjistit, kde se chyba nachází, budu rád, když napíše způsob, jak zdroják opravit.

35
Chalani, protože počátkem příštího roku vyjde Debian 7 - Wheezy, rozhodl jsem se, že zase změním fóru tvář. Vzal jsem si jako předlohu oficiální vzhled Wheezyho, jenž byl nazván tak krátce, že jsem ho musel prodloužit na JoyNT, což ještě ve screenech není.
Stejně jako autor tématu Joy, i já jsem vsadil na jednoduchost a lehkost, to se projeví hlavně na pozadí záhlaví, protože je to bitmapa velká téměř 200KiB. Nově bude tvořeno radiálním přechodem vytvořeným v CSS, tedy bude mít kolem stovky bajtů. Pouze logo fóra a Wheezy (ten tučňák) budou v bitmapě, i pozadí fóra už nebude obrázek, ale lineární CSS přechod.
Tak trochu se změnilo menu, snažil jsem se, aby bylo logičtěji uspořádané a přehledné, i překlady do češtiny byly zdokonaleny, neboť v nich byly četné nepřesnosti

Na obrázcích níže je nejranější verze, musím vyladit spoustu věcí, pročištění CSS, barvy, tlačítka, jestli budu mít čas, tak i ikonky atd. Je toho ještě moc.


Tak koukejte a kritizujte:


36
Nazdar,

jak už jsem se zmínil v komentáři k vlastnímu článku na debian-linux.cz, navrhuju, aby se od příštího roku konaly srazy uživatelů a Příznivců debianu vždy v pátek a o víkendu nejbližšímu datu 16. 8.
Na léta 2013 a 2014 to vychází na 15. - 17. 8., na rok 2015 14. - 16. 8.
Slibuju si od toho větší účast, kdo má rád Debian, musí to prostě oslavit, nejlíp v kolektivu dalších debianistů.
Jak asi víte, příští rok oslaví Debian krásných 20 let svý existence, oslavy se budou konat na mnoha místech ve světě, tak proč ne taky v ČR a SR?
3 dny, efektivně jen 2 dny trvání srazooslavy jsou jen návrh, uvítal bych delší dobu, ale to nechám na vás, na vašich možnostech.

Jak to vidíte vy?

37
Všeobecná podpora / Živá úprava obrazu z webkamery
« kdy: 06. 08. 2012, 03:48:55 »
nazdar,

přemejšlím, jak udělat následující věc:

mám webkameru, z níž chci jednou třeba za 30s vzít 7 po sobě jdoucích snímků a ty zpracovat následujícím způsobem: vytvořit z těch sedmi snímků jakejsi aritmetickej průměr (to kvůli redukci šumu), u obrázku pak vykonat automatický vyvážení bílý, doostřit ho a uložit. Pak zase posbírat dalších 7 snímků, ty upravit stejným způsobem a blablabla, prostě furt dokola.

Jak na to? AWB a doostření zvládnu, ale jak třeba z programu Motion vzít pokaždý jen 7 snímků? A jak z nich udělat průměr? Jeden program by to uměl, ale ten umí zpracovat jen PNM a PPM, JPEG ne.

38
Co se týče nativní podpory IPv6, jsou naši poskytovatelé připojení (ISP) v tomto dosti zaostalí. Není se čemu divit, vždyť většina jejich zařízení je zastaralá a IPv4-only, modernější železo, co umí IPv6, je v našich končinách dost drahé (ale to i IPv4-only železo).
Máme ale možnost tunelování, má to ovšem dost nevýhod, jako výrazně vyšší latence, vyšší režie a nepříliš rychlé a stabilní připojení. Jenže když už potřebujeme z nějakého důvodu připojení IPv6 a poskytovatel nám jej nenabízí, moc možností nám nezbývá.

V tomto kratičkém návodu vás naučím jeden z mnoha a mnoha způsobů, jak rozchodit IPv6 tunel jedním příkazem:

Kód: [Vybrat]
sudo aptitude install miredo
Výhody
Je to jednoduché a většinou to funguje i za NATem, a to ihned po instalaci (nemusí se nic spouštět ani nastavovat)

Nevýhody
Všeobecně nevýhody tunelování, popsáno výše. Protokol Teredo navíc smrdí Microsoftem


Stránka, na níž si můžete funkčnost IPv6 ověřit

39
Volná diskuze / Založíme si vlastní církev!
« kdy: 10. 04. 2012, 04:25:10 »
Po přečtení tohohle článku jsem dospěl k názoru, že mít vlastní církev je dneska dobrej byznys, jako za nicnedělání dostávat od státu přes 16 litrů hrubýho, to už je donebevolající.
Ale co, ačkoliv jsem ateista, bylo by mi příjemnější stát se kvůli tomu duchovním, než se natírat dehtem, množit se jako potkan a nadávat všem do rasistů. A svatejch máme taky dost, svatej Tux, svatej Root, svatej LBT, svatej RMS, svatej Kernel, svatá Konzole...
A státu bude jedno, že bude víc duchovních jak oveček, že místo "Ámen" budeme používat "Enter", jen nás na to musí bejt údajně minimálně 10.000

Co vy na to? :D

40
Herní­ zóna / Urban Terror
« kdy: 08. 04. 2012, 16:22:50 »
Hraje někdo z vás Urban Terror (UrT)? Hraju jen klasický FFA (žádný skákání, Superman, ani jiný modifikace) na různých serverech s odezvou maximálně 150ms.
Kdo tuhle hru ještě nezná, tak je to další multiplayerová věc na motoru Quake3, je multiplatformní a funguje na 32 i 64 bitech, dá se stáhnout tady (není potřeba nic instalovat, stačí rozbalit a hrát).

41
Nazdar,

vytvořil jsem takovej miniaturní jednoúčelovej skriptík v Bashi, jemuž zatím nadávám Vega, jenž má za úkol zbavit systém přebytečných systémových logů, nacházejících se v chlívku /var/log.
Snažil jsem se udělat ho co nejmenší jak na disku (radši se do "binárky" nedívejte, opravdu je "čitelná" jako binárka, protože jsem škudlil doslova každej bajt; na požádání to můžu ale dekomprimovat), tak i v RAM, aby využíval pokud možno jen nástrojů na většině desktopů běžných, aby mu bylo jedno, na čem běží (32/64-bit, Debian/jakákoli jiná distribuce, Linux/UNIX), aby šel provozovat i na starých kalkulačkách, aby byl jednoduchej na používání, aby se nemusel instalovat. Má i vlastní logiku, jak s čím vynaložit, třeba archivy, zálohy a starý logy maže, jinak jen vyprazdňuje, aniž by měnil vlastníky a oprávnění souborů.
Je jen v češtině, nemá GUI, běží na Bashi v libovolným terminálu nebo v konzoli, zato má 2 funkční režimy, interaktivní (spustí se a ovládá se pěticí kláves) a neinteraktivní (pomocí čtveřice přepínačů; nedají se zatím kombinovat). Umí náhled, kdy vypíše soubory k vyčištění/smazání, vedle každýho z nich vypíše zdánlivou velikost na disku.
Osobně jsem to vyzkoušel nebo nechal vyzkoušet na mnoha strojích, ať už na tom byl Debík, Mandriva, nebo FreeBSD, fungovalo to bezproblémově.
Použitá licence je BSD, jestli to chcete vyzkoušet, tady je *.deb balík a tady *.tar.gz archiv (něco jako návod je v README, v případě DEB balíku bude po instalaci v /usr/share/vega/README a samotnej program v /usr/bin/vega).

EDIT: Teď jsem kód kapku dekomprimoval, aby se dal číst. Je k dispozici tady.

TODO: Ještě tam musím nějak dobastlit souhrn, kolik bude/bylo uvolněno místa a kolik souborů padne/padlo a kolik z nich zhubne/zhublo. Taky chci nějak vyřešit možnost překladu do jiných jazyků, pokud to vůbec k něčemu bude.

42
Děvčátka a chlapci,

chci vám všem s radostí oznámit, že 2. a 3. června připravujeme historicky první sraz členů našeho fóra, uživatelů Debianu i jiných linuxových distribucí, který se bude konat v Seči, v kempu u přehrady, na nějž jste všichni srdečně zváni.

Co si vzít s sebou?
Hlavně maso (ne pseudopárky z Lidlu, co nejsou k jídlu, myslím pořádný flák vepřového, skopového nebo hovězího masa na gril nebo nad oheň; kdo nejí maso, tak prostě něco, co nad ohněm neshoří), chlast, foťáky/kamery, stan/karavan/auto/ulita, ale chatky budou k dispozici, a něco, v čem se dá bezpečně chodit v terénu, tedy ne cvičky nebo lodičky, avšak lodě jsou povoleny. WiFi tam k dispozici je (i když nevím, jestli v kempu U letadla není pokrytí jen v nejbližším okolí recepce), takže jestli si budete chtít vzít s sebou NTB, není problém.

Kdož se bude chtít zúčastnit, nechť to sem napíše, něco jako organizační poplatek neexistuje, platit se bude na místě pouze ubytování, pokud nás bude dost, dala by se vyjednat nějaká slušná skupinová sleva. Pochopitelně, nemusíte jezdit sami, můžete si s sebou vzít kamarády nebo někoho z rodiny.
Na upřesňující otázky, jako třeba možnosti dopravního spojení či alternativního ubytování, rád odpovím.

A fčíl mudrujte :DMapa | Pár mých fotek místa činu, abyste věděli, do čeho jdete (další fotky si můžete vyštrachat někde tady, nebo se můžete kouknout do Google Earth):


43
Nainstalovali jste si Sida ("unstable") a teď koukáte jak vyoraná myš, že v Iceweaselu není k dispozici vyhledávač Google, na nějž jste byli léta zvyklí, namísto něj je vyhledávač DuckDuckGo.
Prosím, neplačte, řešení, k němuž mne dokopal náš vedoucí Otík, je vcelku snadné, Vytvoříte si v
~/.mozilla/firefox/blablabla.default/searchplugins soubor google.xml a vložte do něj toto:

Kód: [Vybrat]
<SearchPlugin xmlns="http://www.mozilla.org/2006/browser/search/">
<ShortName>Google</ShortName>
<Description>Vyhledávání Google</Description>
<InputEncoding>UTF-8</InputEncoding>
<Image width="16" height="16">data:image/png;base64,AAABAAEAEBAAAAEAGABoAwAAFgAAACgAAAAQAAAAIAAAAAEAGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADs9Pt8xetPtu9FsfFNtu%2BTzvb2%2B%2Fne4dFJeBw0egA%2FfAJAfAA8ewBBegAAAAD%2B%2FPtft98Mp%2BwWsfAVsvEbs%2FQeqvF8xO7%2F%2F%2F63yqkxdgM7gwE%2FggM%2BfQA%2BegBDeQDe7PIbotgQufcMufEPtfIPsvAbs%2FQvq%2Bfz%2Bf%2F%2B%2B%2FZKhR05hgBBhQI8hgBAgAI9ewD0%2B%2Fg3pswAtO8Cxf4Kw%2FsJvvYAqupKsNv%2B%2Fv7%2F%2FP5VkSU0iQA7jQA9hgBDgQU%2BfQH%2F%2Ff%2FQ6fM4sM4KsN8AteMCruIqqdbZ7PH8%2Fv%2Fg6Nc%2Fhg05kAA8jAM9iQI%2BhQA%2BgQDQu6b97uv%2F%2F%2F7V8Pqw3eiWz97q8%2Ff%2F%2F%2F%2F7%2FPptpkkqjQE4kwA7kAA5iwI8iAA8hQCOSSKdXjiyflbAkG7u2s%2F%2B%2F%2F39%2F%2F7r8utrqEYtjQE8lgA7kwA7kwA9jwA9igA9hACiWSekVRyeSgiYSBHx6N%2F%2B%2Fv7k7OFRmiYtlAA5lwI7lwI4lAA7kgI9jwE9iwI4iQCoVhWcTxCmb0K%2BooT8%2Fv%2F7%2F%2F%2FJ2r8fdwI1mwA3mQA3mgA8lAE8lAE4jwA9iwE%2BhwGfXifWvqz%2B%2Ff%2F58u%2Fev6Dt4tr%2B%2F%2F2ZuIUsggA7mgM6mAM3lgA5lgA6kQE%2FkwBChwHt4dv%2F%2F%2F728ei1bCi7VAC5XQ7kz7n%2F%2F%2F6bsZkgcB03lQA9lgM7kwA2iQktZToPK4r9%2F%2F%2F9%2F%2F%2FSqYK5UwDKZAS9WALIkFn%2B%2F%2F3%2F%2BP8oKccGGcIRJrERILYFEMwAAuEAAdX%2F%2Ff7%2F%2FP%2B%2BfDvGXQLIZgLEWgLOjlf7%2F%2F%2F%2F%2F%2F9QU90EAPQAAf8DAP0AAfMAAOUDAtr%2F%2F%2F%2F7%2B%2Fu2bCTIYwDPZgDBWQDSr4P%2F%2Fv%2F%2F%2FP5GRuABAPkAA%2FwBAfkDAPAAAesAAN%2F%2F%2B%2Fz%2F%2F%2F64g1C5VwDMYwK8Yg7y5tz8%2Fv%2FV1PYKDOcAAP0DAf4AAf0AAfYEAOwAAuAAAAD%2F%2FPvi28ymXyChTATRrIb8%2F%2F3v8fk6P8MAAdUCAvoAAP0CAP0AAfYAAO4AAACAAQAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACAAQAA</Image>
<Url type="application/x-suggestions+json" method="GET" template="http://suggestqueries.google.com/complete/search?output=firefox&amp;client=firefox&amp;hl={moz:locale}&amp;q={searchTerms}"/>
<Url type="text/html" method="GET" template="http://www.google.com/search">
  <Param name="q" value="{searchTerms}"/>
  <Param name="ie" value="utf-8"/>
  <Param name="oe" value="utf-8"/>
  <Param name="aq" value="t"/>
  <!-- Dynamic parameters -->
  <Param name="rls" value="{moz:distributionID}:{moz:locale}:{moz:official}"/>
  <MozParam name="client" condition="defaultEngine" trueValue="firefox-a" falseValue="firefox"/>
</Url>
<SearchForm>http://www.google.com</SearchForm>
</SearchPlugin>

Nebo pro šifrované vyhledávání (např. soubor google-ssl.xml):

Kód: [Vybrat]
<SearchPlugin xmlns="http://www.mozilla.org/2006/browser/search/">
<ShortName>Google SSL</ShortName>
<Description>Šifrované vyhledávání Google</Description>
<InputEncoding>UTF-8</InputEncoding>
<Image width="16" height="16">data:image/png;base64,AAABAAEAEBAAAAEAGABoAwAAFgAAACgAAAAQAAAAIAAAAAEAGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADs9Pt8xetPtu9FsfFNtu%2BTzvb2%2B%2Fne4dFJeBw0egA%2FfAJAfAA8ewBBegAAAAD%2B%2FPtft98Mp%2BwWsfAVsvEbs%2FQeqvF8xO7%2F%2F%2F63yqkxdgM7gwE%2FggM%2BfQA%2BegBDeQDe7PIbotgQufcMufEPtfIPsvAbs%2FQvq%2Bfz%2Bf%2F%2B%2B%2FZKhR05hgBBhQI8hgBAgAI9ewD0%2B%2Fg3pswAtO8Cxf4Kw%2FsJvvYAqupKsNv%2B%2Fv7%2F%2FP5VkSU0iQA7jQA9hgBDgQU%2BfQH%2F%2Ff%2FQ6fM4sM4KsN8AteMCruIqqdbZ7PH8%2Fv%2Fg6Nc%2Fhg05kAA8jAM9iQI%2BhQA%2BgQDQu6b97uv%2F%2F%2F7V8Pqw3eiWz97q8%2Ff%2F%2F%2F%2F7%2FPptpkkqjQE4kwA7kAA5iwI8iAA8hQCOSSKdXjiyflbAkG7u2s%2F%2B%2F%2F39%2F%2F7r8utrqEYtjQE8lgA7kwA7kwA9jwA9igA9hACiWSekVRyeSgiYSBHx6N%2F%2B%2Fv7k7OFRmiYtlAA5lwI7lwI4lAA7kgI9jwE9iwI4iQCoVhWcTxCmb0K%2BooT8%2Fv%2F7%2F%2F%2FJ2r8fdwI1mwA3mQA3mgA8lAE8lAE4jwA9iwE%2BhwGfXifWvqz%2B%2Ff%2F58u%2Fev6Dt4tr%2B%2F%2F2ZuIUsggA7mgM6mAM3lgA5lgA6kQE%2FkwBChwHt4dv%2F%2F%2F728ei1bCi7VAC5XQ7kz7n%2F%2F%2F6bsZkgcB03lQA9lgM7kwA2iQktZToPK4r9%2F%2F%2F9%2F%2F%2FSqYK5UwDKZAS9WALIkFn%2B%2F%2F3%2F%2BP8oKccGGcIRJrERILYFEMwAAuEAAdX%2F%2Ff7%2F%2FP%2B%2BfDvGXQLIZgLEWgLOjlf7%2F%2F%2F%2F%2F%2F9QU90EAPQAAf8DAP0AAfMAAOUDAtr%2F%2F%2F%2F7%2B%2Fu2bCTIYwDPZgDBWQDSr4P%2F%2Fv%2F%2F%2FP5GRuABAPkAA%2FwBAfkDAPAAAesAAN%2F%2F%2B%2Fz%2F%2F%2F64g1C5VwDMYwK8Yg7y5tz8%2Fv%2FV1PYKDOcAAP0DAf4AAf0AAfYEAOwAAuAAAAD%2F%2FPvi28ymXyChTATRrIb8%2F%2F3v8fk6P8MAAdUCAvoAAP0CAP0AAfYAAO4AAACAAQAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACAAQAA</Image>
<Url type="application/x-suggestions+json" method="GET" template="http://suggestqueries.google.com/complete/search?output=firefox&amp;client=firefox&amp;hl={moz:locale}&amp;q={searchTerms}"/>
<Url type="text/html" method="GET" template="https://encrypted.google.com/search">
  <Param name="q" value="{searchTerms}"/>
  <Param name="ie" value="utf-8"/>
  <Param name="oe" value="utf-8"/>
  <Param name="aq" value="t"/>
  <!-- Dynamic parameters -->
  <Param name="rls" value="{moz:distributionID}:{moz:locale}:{moz:official}"/>
  <MozParam name="client" condition="defaultEngine" trueValue="firefox-a" falseValue="firefox"/>
</Url>
<SearchForm>https://encrypted.google.com</SearchForm>
</SearchPlugin>

Po restartu Iceweaselu můžete opět směle UTFG ;)

44
Hardware / Canon Pixma iP1800 [Vyřešešno]
« kdy: 11. 03. 2012, 18:10:41 »
Nazdar,

konečně jsem debianizoval poslední stroj doma, na němž bylo dosud zlo z Redmondu, ale mám jeden nepříjemnej problém- ať se snažím jak chci, tahle tiskárna nechce běžet.
Nemá někdo nějakej nápad, jak ji na 32-bitovým Sidovi rozchodit? Zkoušel jsem spoustu návodů, ale tiskárna prostě nereaguje.

Jádro: 3.2.0-2-686-pae
CUPS: 1.5.2
Ovladač: Zkoušel jsem jak ovladač ze stránek Canonu pro iP1800, tak i podle některých návodů gutenprinťáckej pro iP1900
lsusb: Bus 003 Device 007: ID 04a9:10c2 Canon, Inc. PIXMA iP1800 Printer

45
Hardware / Odhlučnění starýho Maxtoru
« kdy: 28. 02. 2012, 21:03:21 »
Nazdar,
včera jsem brašulovi sestavil ze 3 starších počítačů jeden funkční, všechno funguje jak má, teda až na grafiku i810, která sice funguje, ale je líná.
Mám tady ale problém s diskem- je to starej Maxtor, kterej je sice po všech stránkách zdravej, ale, jak to dřívější hadry dělaly, jeho motor hrozně bzučí a píská (ovšem ne tak, jako třeba Quantum Fireball EL), až z toho bolí hlava. Jinak je zbytek PC tichej. Chtěl bych tudíž kolem něj vytvořit protihlukovou izolaci, ale nevím, jak a z čeho to mám udělat, teda jestli to má smysl. Je to fakt jak cirgule běžící naprázdno :D

Stran: 1 2 [3] 4 5 6