Apt-pinning aneb nové verze aplikací na Debianu Sid

Založil Ota Trkola, 16. 03. 2012, 20:26:04

Předchozí téma - Další téma

Ota Trkola

Jak se zdá, postupně se zpomaluje tempo postupu nových verzí aplikací do větve Sid (unstable). Vše souvisí pravděpodobně s přípravami na plánované letní zmražení současné testovací větve Wheezy.

Hezkým příkladem je v současné době například internetový prohlížeč Iceweasel (Firefox). Ve větvi Sid je nyní Iceweasel 10.x, což je ESR verze s prodlouženou podporou. Jistě šlechetný a dobře myšlený záměr od vývojářů Debianu. Ale pokud toužíte po nejnovější verzi, nepotěší to.

Dalším příkladem budiž LibreOffice. Ve větvi Sid je stále pouze verze 3.6., kdežto světem už chvíli brázdí verze 3.6.x.

Ovšem nejnovější verze těchto a mnoha dalších aplikací jsou v doplňkovém repozitáři Experimental. Jak tedy tyto nejnovější verze aplikací zjískat?

UPOZORNĚNÍ: Návod není určen pro uživatele stabilního vydání Debianu Squeeze 6.0.x. Verze aplikací instalovaných z Experimental repozitáře by měly být stabilní, nikoliv vývojové. Při instalaci přesto raději ověřte!

1. Přidání Experimental repozitáře

$ sudo echo "deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ experimental main contrib non-free" >> /etc/apt/sources.list

2. Vytvoření základního konfiguračního souboru

Jako root vytvoříme následující soubor:

/etc/apt/preferences

Vložíme do něj:

Package: *
Pin: release a=unstable
Pin-Priority: 980

Package: *
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 200


3. Konfigurační soubory

Obsah uvedený níže umístíme do souboru /etc/apt/preferences na konec, za základní část.


  • Iceweasel
Package: iceweasel iceweasel-l10n-cs
Pin: version *
Pin-Priority: 980  • LibreOffice
Package: libreoffice libreoffice-base libreoffice-base-core libreoffice-calc libreoffice-common libreoffice-core libreoffice-draw libreoffice-emailmerge libreoffice-filter-binfilter libreoffice-filter-mobiledev libreoffice-gnome libreoffice-gtk libreoffice-help-cs libreoffice-impress libreoffice-java-common libreoffice-l10n-cs libreoffice-math libreoffice-report-builder-bin libreoffice-style-galaxy libreoffice-style-tango libreoffice-writer fonts-opensymbol ure python-uno uno-libs3 libreoffice-gtk3
Pin: version *
Pin-Priority: 980


Pro mnohé nic překvapivého. Ale uživatelům, kteří apt-pinning neznají, nebo se jim zdá složitý, se toto možná do začátku hodí.

Pokud máte někdo napinovány další aplikace, přiložte konfiguraci ostatním k inspiraci.

Ota Trkola

Už mě nebavilo používat Totem (multimediální přehrávač) ve verzi 3.0, která v Sidovi jaksi zamrzla, tak jsem přišpendlil veri 3.4.x z experimetalu. A hle, přehraje i 1080p 40Mbps video bez sekačky. To verze 3.0.x neuměla.

Pro instalaci do Sida stačí doplnit do výše uvedeného souboru:

Package: totem totem-plugins
Pin: version *
Pin-Priority: 980


A pak už jen aktualizovat.

Ota Trkola

Libreoffice 3.6.1 je v Experimentalu, pinning uvedený v 1. příspěvku na tuto verzi funguje - právě jsem aktualizoval z 3.5.4.