Jak co nejvíce snížit nároky na paměť?

Založil MartenP, 10. 08. 2009, 13:27:55

Předchozí téma - Další téma

MartenP

Zdravím!
Jsem trošičku blázínek na ladění nároků na RAM. Když jsem měl Xubuntu 9.04 s EXT4 a o několik stovek balíků více než nyní, po nastartování prostředí měl systém okolo 95MB v RAM. Nyní po reinstalaci, přestupu na Debian s XFCE, XFS a velmi razantním zjednodušením systému oproti Xubuntu (675 balíčků - vyhodil jsem zbytečnosti, které jsem nepoužíval a které v Xubuntu odstranit nešly) má můj systém 200MB po startu. Jak je toto možné? Řekl bych, že mám o dost čistší systém než bylo Xubuntu a stejně má divně vysoké nároky.

Snažil jsem se povypínat všechny nepotřebné služby, z aplikací spouštím po startu vědomě jen Wicd, Pidgina a Conky, provozuji CUPS, HAL, Laptop-Mode. Prostě mám plus mínus stejnou konfiguraci jako v Xubuntu (RIP). Kam se tedy podělo těch 100MB?

Měl by někdo další tipy, jak bych měl postupovat směrem ke sražení nároků na RAM? K pocitu dokonalosti mého systému mi přebývá již jen těch 100MB.

Samozřejmě se nebudu pouštět do kompilace kernelu a podobných "geekovských" záležitostí. Vycházím z předpokladu, že když to u Xubuntu šlo, u Debianu to půjde také - a to bez zbytečně náročných postupů.

(P.S. Docela mě mrzí, že toto fórum není moc aktivní a tváří se, jako kdyby pomalu umíralo. Chodí sem jen pár lidí.)

Ahmul

Nejjednodušší je asi podívat se, co té paměti nejvíce žere, ne? ;D

MartenP

No, nevím...
http://marten.yc.cz/ftp/mem.png

Firefox mi neběží stále, xfce4-taskmanager jsem spustil kvůli tomu snímku. Nevím, co bych měl vypnout.

Boogey

Pokud netisknes, tak by se dal odinstalovat CUPS. A pak tam je hodnekrat spustenej python a zabira docela hodne, ale to nevim, jestli je nutny(nejaka zavislost) nebo proc to jede.
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

Ahmul

#4
Myslím, že hlavní důvod bude ten firefox:) Co použít nějaký odhlehčenější prohlížeč pro gtk? Nebylo by od věci použít htop a nechat si zobrazit strom. Pak půjde i vidět, co tam dělá ten python.

MartenP

Firefox mi nevadí. Ten systém má 200MB po startu bez Firefoxu. CUPS odinstalovat nemohu, protože tisknu. Ten Python tam běží, protože ho potřebuje Wicd - správce sítí (nějaká lehčí alternativa bez závislostí z cizích prostředí?).

Jen mi pořád nejde do hlavy, že jsem v Xubuntu CUPS i Wicd používal také a tam to šlo dostat se pod 100MB...

Boogey

#6
Ted se divam na spotrebu pameti na mym PC po startu a vysledek je pod 140MB. A to mam:
KDE 4.2.2, MySQL, Apache2, PHP5, Samba server.

Takze pokud to mas pres 200MB s XFCE, tak je to divny.
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

MartenP

Nemůže to ovlivnit to, že máš 32-bit a já 64-bit? Co bych dal za 140MB... Už bych neměl potřebu nic měnit.

Petr Krčmář

Citace od: Márten kdy 11. 08. 2009, 13:23:04
Nemůže to ovlivnit to, že máš 32-bit a já 64-bit?

Může. V 64 bitech je kód dvakrát delší, data (ikonky, obrázky...) samozřejmě ne, ale mohlo by to být ono. Nárůst 25 % to jistě způsobit může.

MartenP

#9
Vyplývá tedy z toho, že se ani moc nemám snažit sundat nároky dolů? Jsou tedy normální? Docela by mi zajímalo, jak jsou na tom ostatní lidé s 64-bitovým systémem.

Ota Trkola

Já když jsem používal 64bit, tak jsem měl také daleko vyšší zatížení RAM. Nyní na 32bit Gnome po startu cca 150 MB RAM a na druhém PC i méně - kolem 90 MB.

Erich Stark

Citace od: otas.pe kdy 13. 08. 2009, 20:31:06
Já když jsem používal 64bit, tak jsem měl také daleko vyšší zatížení RAM. Nyní na 32bit Gnome po startu cca 150 MB RAM a na druhém PC i méně - kolem 90 MB.

Je to jasne ze pri pouziti 64bit systemu budu o nieco vyssie naroky, 64bit system by som na notebok ani nedaval
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Roman Horník

I já měl jeden čas 64-bitový Bububuntu a výsledek? Z RAM si hned po startu ukouslo cca půl giga (měl jsem tam akorát navíc LAMPičku), takže nic moc.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Yontalcar

Citace od: Petr Krčmář kdy 12. 08. 2009, 08:15:38
Citace od: Márten kdy 11. 08. 2009, 13:23:04
Nemůže to ovlivnit to, že máš 32-bit a já 64-bit?

Může. V 64 bitech je kód dvakrát delší, data (ikonky, obrázky...) samozřejmě ne, ale mohlo by to být ono. Nárůst 25 % to jistě způsobit může.
Nejsem si jistý, ale nejsou samotné stránky paměti dvakrát delší?
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Erich Stark

Citace od: Yontalcar kdy 03. 12. 2009, 16:37:55
Citace od: Petr Krčmář kdy 12. 08. 2009, 08:15:38
Citace od: Márten kdy 11. 08. 2009, 13:23:04
Nemůže to ovlivnit to, že máš 32-bit a já 64-bit?

Může. V 64 bitech je kód dvakrát delší, data (ikonky, obrázky...) samozřejmě ne, ale mohlo by to být ono. Nárůst 25 % to jistě způsobit může.
Nejsem si jistý, ale nejsou samotné stránky paměti dvakrát delší?

Tam bude nieco aj v tom ze kedze 64bit system je kompatibilny zo starsimi aplikaciami tak tam musi mat aj kernel s podporou 32bit aplikacii, tak si to aspon myslim ja.
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."