[VYŘEŠENO] Problém s instalací ovladačů nvidia z repozitářů

Založil freem4n, 23. 06. 2011, 12:47:58

Předchozí téma - Další téma

freem4n

Zdravím,
až donedávna jsem bez problémů používal ovladače nvidia z repozitářů podle návodu na tomto fóru.

Nicméně s upgradem xorg a příchodem nové verze ovladačů (řada 27x) se objevil známý problém s některými kartami, při kterém zamrzá GNOME při použití "composite". To jsem ještě oželil a composite vypnul, nedá se nic dělat, musím počkat, až to vývojáři driverů opraví. Ale proč vlastně píšu. Nedávno jsem si všiml, že na webu nvidie byly nové drivery, které v changelogu hlásali opravu "závažných chyb u některých GK". Odinstaloval jsem tedy drivery z repozitářů, nainstaloval ty ze stránek nvidie a "můj problém" se samozřejmě nevyřešil. Odinstaloval jsem tedy nové ovladače pomocí nvidia-uninstall a chtěl nainstalovat zpět ty z repozitářů, pomocí aptitude install nvidia-xconfig, jak je uvedeno výše v návodu. Jenže ouha:


root@debian:/home/sobotka# aptitude install nvidia-xconfig
The following NEW packages will be installed:
  libgl1-nvidia-alternatives{ab} libgl1-nvidia-glx{ab} libglx-nvidia-alternatives{a} nvidia-glx{a} nvidia-installer-cleanup{a}
  nvidia-kernel-common{a} nvidia-kernel-dkms{a} nvidia-support{a} nvidia-vdpau-driver{a} nvidia-xconfig pkg-config{a}
0 packages upgraded, 11 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 22.6 MB/22.7 MB of archives. After unpacking 77.2 MB will be used.
The following packages have unmet dependencies:
  libgl1-mesa-glx: Breaks: libgl1-nvidia-alternatives (<= 275.09.07-1) but 275.09.07-1 is to be installed.
  libgl1-nvidia-glx: Breaks: libgl1-mesa-glx (>= 7.10.2-4~) but 7.10.3-3 is installed.
  libgl1-nvidia-alternatives: Breaks: libgl1-mesa-glx (>= 7.10.2-4~) but 7.10.3-3 is installed.
The following actions will resolve these dependencies:

     Keep the following packages at their current version:   
1)     libgl1-nvidia-alternatives [Not Installed]             
2)     libgl1-nvidia-glx [Not Installed]                     
3)     nvidia-glx [Not Installed]                             

     Leave the following dependencies unresolved:             
4)     nvidia-xconfig recommends nvidia-glx                   
5)     nvidia-kernel-dkms recommends nvidia-glx (>= 275.09.07)


Accept this solution? [Y/n/q/?]


Žádné z dalších nabízených "solution" od aptitude nepřipadá v úvahu (rozbily by se stovky závislostí nebo nenainstalovaly nvidia drivery).

Vypadá to, že libgl1-mesa-glx se nechce nechat nahradit libgl1-nvidia-glx. Vůbec tomu nerozumím, všechno donedávna krásně fungovalo. Napadlo mě použít dpkg a prostě to tam "narvat", ale to bych si pravděpodobně rozhodil spoustu závislostí (na libgl1-mesa-glx závisí snad celé GNOME - aspoň to hlásí aptitude při pokusu o remove).

Zatím používám drivery z oficiálních stránek nvidie, které jdou nainstalovat bezproblémů, ale přeinstalovávat je po každém upgradu jádra není zrovna nejpohodlnější. Budu vděčný za každou radu. Pokud potřebujete další info, rád dodám.

Debian unstable 64-bit
kernel 2.6.39-2-amd64 3.0.0-rc3-amd64

HW: Notebook Acer Aspire 9300, grafická karta Nvidia GeForce Go 7300

VYŘEŠENO:
Po dnešním upgradu apt problém zmizel. Pravděpodobně tedy byla chyba v něm.

Hobild

zkus aptitude, umi nabidnout ruzne moznosti jak vyresit zavislosti.
H.

freem4n

Děkuji za odpověď!

Nicméně aptitude používám (viz blok s kódem a věta pod ním) a žádné použitelné řešení nenabídne.

Hobild

Z drivejsich dob jsem zvykly pouzivat binarky od nvidie, takze v tom pokracuju i v debianu, a na potize jsem zatim nenarazil.
Aktualne pouzivam NVIDIA-Linux-x86-256.53.run, ktera mi chodi bez potizi na me GF GTX 460, takze upgrady neresim.
Pro uspesnou instalaci pouzivam zhruba tento postup:
Ctrl-Alt-Fx do konzole
prihlasit jako root
init 1 (vypne xorg)
odinstalovat vsechny stavajici ovladace grafiky
restart do init 1
spustit NVIDIA-....run ovladac
restart kompu do grafiky a mohlo by to jet.

Rozdil je i v tom, ze jsem pohodlny clovek a nemam chut resit nefunkcni komp - takze pouzivam 32bit stable a jen par aplikaci ktere potrebuju novejsi mam z testingu.
H.

freem4n

#4
Binárka od nvidie mi jde nainstalovat v pořádku. Jde mi o to nainstalovat ty z repozitáře, abych nemusel ručně upgradovat.

Antonín Mička

Tak ten návod je trošku nepřesný... 8)
Chce to mít i správné headery od jádra.. to si občas musíte pohlídat sám.

Hobild

Citace od: freem4n kdy 23. 06. 2011, 21:45:41
Binárka od nvidie mi jde nainstalovat v pořádku. Jde mi o to nainstalovat ty z repozitáře, abych nemusel ručně upgradovat.
praci muze zjednodusit module-assistant, da se snadno naskriptovat
H.

freem4n

#7
Děkuji za rady a za Váš čas, ale já nechci workaroundy (ten už mám), ale řešení. Dost by mě zajímalo, proč něco, co bez problémů šlo, najednou zase nejde (mezi zkouškou nových ovladačů jsem ani neupgradoval). Přece ty drivery z repozitáře musí nějak jít nainstalovat :-/

branec

môžem poprosiť výpis uname -a ? ja inštalujem už pol roka nvidia priamo s repo a zatiaľ som nenarazil ešte na žiadny problém....

freem4n

Včera jsem akorát upgradoval jádro, ale to na to podle mě vliv nemá. Už je asi třetí, na kterým mi to nejde.

Linux debian 3.0.0-rc3-amd64 #1 SMP Thu Jun 16 13:23:22 UTC 2011 x86_64 GNU/Linux

Právě mi to je taky divný, taky jsem je používal až donedávna bez problémů :-/

branec

Fúúúúúha kernel 3 tak neviem ja keď inštalujem nvidia-xconfig spolu s tým sa mi nainštaluje aj kernel-nvidia príklad mám kernel-2.6.32-bigmen tak s nvidia-xconfig si nainštaluje samozrejme nvidia-kernel-2.6.32-bigmen inak mi to ani nepôjde..

Takže neviem či už je kernel nvidida 3...... (len myšlienka)

freem4n

#11
Nejde to ani na starších kernelech. Problém je v závislosti libgl1-mesa-glx, viz výše. Kernel 3 potřebuju, protože na starších mi blbne wifi (ath5k).

Jinak mě se instaloval vždy nvidia-vdpau-driver a nvidia-kernel-common. Oboje automaticky jako závislost nvidia-xconfig (je to vidět i ve výpisu aptitude v prvním postu).

branec

Skús to cez synaptic.

Tieto závislosti mňe ani nedáva na inštalovanie čiže ich ani nemám nainštalované... a ani niesu v repo ak dobre pozerám....
libgl1-nvidia-alternatives
libgl1-nvidia-glx


Dám vyhľadať v synapticu nvidia-xconfig a nvidia-seting a dam inštall

freem4n

Tak to je divný. Možná se to liší podle hw. Mně se instalovaly vždycky.

Nevím, asi se na to vykašlu. Stejně plánuju do půl roka kupovat novej stroj a s ruční instalací ovladačů to zatím nějak přežiju.

Díky všem za nápady.

branec

#14
Opravujem môj predošlí článok, nedalo mi to a spravil som aj screen... Takže si mal pravdu... + k tomu ešte doinštaluvávam - nvidia-kernel-2.6.32-5-686-bigmen & linux-image-2.6.32-5-686-bigmem

* mám 32bit Debian 6 a 4GB ram preto ten bigmen