IPv6 tunel jedním příkazem

Založil Roman Horník, 25. 04. 2012, 14:32:25

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Co se týče nativní podpory IPv6, jsou naši poskytovatelé připojení (ISP) v tomto dosti zaostalí. Není se čemu divit, vždyť většina jejich zařízení je zastaralá a IPv4-only, modernější železo, co umí IPv6, je v našich končinách dost drahé (ale to i IPv4-only železo).
Máme ale možnost tunelování, má to ovšem dost nevýhod, jako výrazně vyšší latence, vyšší režie a nepříliš rychlé a stabilní připojení. Jenže když už potřebujeme z nějakého důvodu připojení IPv6 a poskytovatel nám jej nenabízí, moc možností nám nezbývá.

V tomto kratičkém návodu vás naučím jeden z mnoha a mnoha způsobů, jak rozchodit IPv6 tunel jedním příkazem:

sudo aptitude install miredo

Výhody
Je to jednoduché a většinou to funguje i za NATem, a to ihned po instalaci (nemusí se nic spouštět ani nastavovat)

Nevýhody
Všeobecně nevýhody tunelování, popsáno výše. Protokol Teredo navíc smrdí Microsoftem


Stránka, na níž si můžete funkčnost IPv6 ověřit
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

valsin

Zaujímavá vecička, zíde sa 8)

petrbian

Já jsem za NAT(y)em a miredo mi nikdy nefungovalo, takže bych přidal pár dalších "tunelů":

- Hamachi- notoricky známé a mnohokrát proklínané linuxovými geeky, nicméně funguje v Linuxu i ve Windows
- N2N - "náhrada za Hamachi", funguje v Linuxu i ve Windows
- gogoc - dříve gw6c, IPV6-tunel, funguje v Linuxu i ve Windows
- Teamviewer - vzdálená plocha pro Linux i  Windows
- AICCU - Automatic IPv6 Connectivity Client Utility,  funguje v Linuxu i ve Windows