Balíky které my chybějí v Debianu - Co dělat, kde hledat, jak pomoc ...

Založil elwa, 29. 01. 2009, 22:22:20

Předchozí téma - Další téma

elwa

Ahoj

Rozhodně si myslím, že Debian je nejlepší Linuxová distribuce jaká je. Hladní důvod je hlavně díky jeho balíčkovému systému. Díky tomu nemusím řešit žádné nudné a zdlouhavé kejkle se zavislostma coz je PLUS. MINUS je ale rozhodně to že v distribuci chybí velká spousta fantastických OPENSOURCE programu (např. XnView, GhostScriptView, NG_Spice program pro simulaci el. schemat), FreeCAD, BRL-CAD, CalculiX,OpenCascade a dalsi) a na netu taky nejsou. Přitom tyto balíčky se nacházejí ve verzi .rpm nebo .tbz. Rozhodne by to chtělo aby se tvurci Debianu podivali jake programy jsou treba ve FreeBSD.

Chtěl bych se proto v této diskusní kategorii zeptat všech jestli jim chybí některé balíčky v Debianu a jaké. Jěstli by mě mohl někdo poradit jak a co udělat aby se tyto balíčky do distribuce dostali. A samozřejmě další užitečné navrhy a rady. Zajimavá je služba u SuSE kde vytvářejí balíky podle přaní jednotlivých uživatelů.

Diky moc Elwa

Jakub Lucký

Mně spíš vadí, že některé balíky jsou tak staré, že jsou skoro nefunkční (třeba geotoad)...

Pokud chcete nějaké programy přidat, nejlépe je stát se maintainerem, což je docela ale náročná záležitost...
Developers, developers, developers, developers, developers!

elwa

Jsem moc rad, že už někdo konečně vyslovil svuj nazor ohledne chybejicich vs. zastaralich baliku v Debianu. Ja osobne to povazuju za dost důležité téma (takova diskuze o tom jakou kdo pouziva vetev je urcite taky zajimava - ale spis konverzacni nez aby neco zlepsovala x resila  ???).

Bylo by zajimave např. udelat stranku na ktere by si kazdy mohl zadat jaky balik mu chyby a kde k nemu hledat zdrojove kody. Pro jednotlive programy by se potom hlasovalo a na zaklade hlasovani by se provedlo zarazeni do distribuce.

Stejne si ale myslim, že v Debianu chybejí spickove opensource (FreeBSD licence) CAD, Elektro a pro výpočty pomocí Metody Konečných prvků (jako Code_Aster, CalculiX...) programy. Coz je skoda. Takova vetem DebianScience by se hodila, neco jako DebianMultimedia. Urcite chybeji i dalsi sikovne programky z jineho smeru?

emil54

No, ja na to mam trochu jinej nazor. Zpocatku mi taky vadilo, ze v Lennym nejsou standardne programy, na ktery jsem byl zvyklej treba z Ubuntu, nebo jsou tam starsi verze. Nicmene casem jsem tomu prisel na chut a povazuju tuhle konzervativnost distribuce spis za vyhodu. Vysvetlim proc.
Vzal jsem jinej disk a zkusebne jsem na nej hodil Lennyho a postupne jsem jej za pomoci strejdy googla s vyuzitim svejch chatrnejch znalosti behem kratke doby zasvinil stejnym mnozstvim programu a sluzeb, ktery jsem byl zvyklej vidat v nabidkach v Ubuntu a z kterejch jsem stejne vyuzil sotva desetinu. A k velkemu udivu jsem zjistil, ze je z debianu stejnej lenochod, jako byl muj posledni HH. A razem byla nejvetsi prednost debianu (aspon z meho pohledu) - sviznost - v cudu.
A k tem zastaralym, nebo chybejicim verzim programu v repozitarich: obcas mi to taky prijde lito, ale zas na druhou stranu si vazim toho, ze co nainstaluju z repozitare, to funguje bez problemu - na coz jsem na jinejch distrech nebyl moc zvyklej. Kdyz mi pak neco chybi, nebo zatouzim po novejsi verzi, musim holt se tomu trochu zavenovat - pribastlit se necha cokoli. Porad mi to ale prijde jako mensi zlo, nez s kazdym druhym update resit nejake nenadale problemy.

Jakub Lucký

Citace od: emil54 kdy 04. 02. 2009, 04:21:11
No, ja na to mam trochu jinej nazor. Zpocatku mi taky vadilo, ze v Lennym nejsou standardne programy, na ktery jsem byl zvyklej treba z Ubuntu, nebo jsou tam starsi verze. Nicmene casem jsem tomu prisel na chut a povazuju tuhle konzervativnost distribuce spis za vyhodu. Vysvetlim proc.
Vzal jsem jinej disk a zkusebne jsem na nej hodil Lennyho a postupne jsem jej za pomoci strejdy googla s vyuzitim svejch chatrnejch znalosti behem kratke doby zasvinil stejnym mnozstvim programu a sluzeb, ktery jsem byl zvyklej vidat v nabidkach v Ubuntu a z kterejch jsem stejne vyuzil sotva desetinu. A k velkemu udivu jsem zjistil, ze je z debianu stejnej lenochod, jako byl muj posledni HH. A razem byla nejvetsi prednost debianu (aspon z meho pohledu) - sviznost - v cudu.
A k tem zastaralym, nebo chybejicim verzim programu v repozitarich: obcas mi to taky prijde lito, ale zas na druhou stranu si vazim toho, ze co nainstaluju z repozitare, to funguje bez problemu - na coz jsem na jinejch distrech nebyl moc zvyklej. Kdyz mi pak neco chybi, nebo zatouzim po novejsi verzi, musim holt se tomu trochu zavenovat - pribastlit se necha cokoli. Porad mi to ale prijde jako mensi zlo, nez s kazdym druhym update resit nejake nenadale problemy.

Vy se ale nějak rozcházíte s tou původní myšlenkou... Nám nevadí, že programy v Debianu nejsou po instalaci (Ideální obsah instalace (pro mě) je jádro, bash a apt) ale to, že tam nejsou vůbec (míněno ani v unstable). Kdo má chuť používat balasty z Ubuntu, ať si je nainstaluje, proč by je neměl v repozitáři mít?

Jinak věc, kterou kritizuju já, je dlouhotrvající přidávání některých upstream verzí i do unstable, které pak občas (viz případ geotoad) činí aplikaci nepoužitelnou
Developers, developers, developers, developers, developers!

emil54

Citace od: Jakub Lucký kdy 04. 02. 2009, 17:46:02
Vy se ale nějak rozcházíte s tou původní myšlenkou... Nám nevadí, že programy v Debianu nejsou po instalaci (Ideální obsah instalace (pro mě) je jádro, bash a apt) ale to, že tam nejsou vůbec (míněno ani v unstable). Kdo má chuť používat balasty z Ubuntu, ať si je nainstaluje, proč by je neměl v repozitáři mít?

Jinak věc, kterou kritizuju já, je dlouhotrvající přidávání některých upstream verzí i do unstable, které pak občas (viz případ geotoad) činí aplikaci nepoužitelnou
Jo, mate pravdu, vzal jsem to vic ze siroka. Ale je to podle mne o tom stejnem. V ubuntackejch repozitarich najdete kdejakou s*acku, coz muze bejt pro nekoho prijemny, ale na druhou stranu pro mene zkuseneho uzivatele to muze bejt zdroj mnoha problemu, jelikoz je tam hafo aplikaci, ktery jsou polotovar, nefungujici temer pod zadnou distribuci korektne.
Proto mi vicemene vyhovuje debian, ze ma v repozitarich pouze veci, ktery v nem skutecne fungujou. To, ze tam spoustu veci chybi, to mi obcas taky vadi, ale jak uz jsem napsal, povazuji to pro sebe spis za vyhodu, protoze pokud neco v repu nenajdu, muzu se rovnou pripravit na problem a pokud to tam je, tak to prevazne muzu v klidu nainstalovat bez obavy, ze si pri tom rozladim pocitac.
Ale je to jenom nazor - muj nazor. A nevnucuju ho  :)

Jakub Lucký

Citace od: emil54 kdy 04. 02. 2009, 22:54:13
Citace od: Jakub Lucký kdy 04. 02. 2009, 17:46:02
Jinak věc, kterou kritizuju já, je dlouhotrvající přidávání některých upstream verzí i do unstable, které pak občas (viz případ geotoad) činí aplikaci nepoužitelnou
Proto mi vicemene vyhovuje debian, ze ma v repozitarich pouze veci, ktery v nem skutecne fungujou.

Tak ještě jednou ;)
Developers, developers, developers, developers, developers!

elwa

Podle me by distribuce mela byt vyvazena. Vy jste treba programator nebo bezny uzivatel takze vam usporadani baliku v distribuci plne postacuje a proto uvadite ze vam staci jenom to nejnutnejsi osvedcene. Jenze debian ma pres 18000 baliku. Plno znich je duplicitnich (desitky programu pro psani ala Word atd) a pritom nektere odbornejsi programi v nekterych vetvich chybeji. Pritom linux pouzivaji ve vetsine pripadu stredoskolaci a vysokoskolaci. Ja jsem treba Elektrotechnik. Distribuce obsahuje napr. baliky pro programovani AVR, PIC procesoru, ale NEOBSAHUJE program pro simulaci elektrotechnickych obvodu jako je NGSpice a pritom obsahuje program Easyspice ktery je pouze GUI pro spice. To teda vubec nechapu. Pritom obsahuje tri programy pro kresleni Elektrotechnickych obvodu Eagle, Geda, Kicad. Neobsahuje poradny CAD program a programy pro vypocty metodou konecnych prvku. Nebo pracuji s vektorovou grafikou a pouzivam kobinaci Eagle, GhostScriptView (pro konvertovani postscript souboru) a Inkscape. Ale program GhostScriptView v distribuci neni. Pritom obsahuje desitky programu pro bitmapovou grafiku.

Chtel bych se zeptat aby me nekdo poradil jaky je nejlepsi postup jak dostat do distribuce balik ktery chci a jestli se to nekomu uz podarilo (a jaky). To by me velice zajimalo.

Jakub Lucký

No, to jsem psal... Nejlépe se staňte maintainerem, navrhněte tento balík a starejte se o něj... Přidání balíku do Debianu není tak easy věc, každý balík má svého maintaintera, který má povinnost se o něj starat, vydávat nové verze, opravovat bugy apod...

Pokud nejste schopen se maintainerem stát, pak můžete buď založit vlastní repozitář (a používat upstream verze), použít PPA (což se rovná vlastnímu repu), zkompilovat si to sám (to je preferovaná varianta) nebo se pokusit najít někoho, kdo by se o daný kus SW staral jako maintainer (to lze najít třeba zde: http://www.debian.org/doc/devel-manuals)

Reálnou zkušenost nemám, nejjednodušší řešení je prostě zkompilovat to sám nebo udělat repo...
Developers, developers, developers, developers, developers!

elwa

Zajimavy, necham si to projit hlavou. Budu ale muset jeste zamakat na Cecku.

klusik

Citace od: elwa kdy 08. 02. 2009, 11:37:10
Zajimavy, necham si to projit hlavou. Budu ale muset jeste zamakat na Cecku.

Ti rád dám rychlokurz, stejně to doučuju všecky, i to učím na univerzitě ;) Tedy jestli by byl zájem ;) ;)
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

elwa

Diky moc za nabidku, ja jsem ale spis samouk.
Kdyby si se ale stal maintainer baliku ng-spice (http://ngspice.sourceforge.net/)
nebo GhostView (http://pages.cs.wisc.edu/~ghost/) a povedlo se ti je protlacit do Debianu
tak byl bych moc rad.  :o

Nebo stacej dobry typy (jako ohledne vytvoreni CD), ja se urcite jeste ozvu az vyjde Lenny. :D

klusik

Citace od: elwa kdy 08. 02. 2009, 21:56:08
Diky moc za nabidku, ja jsem ale spis samouk.
Kdyby si se ale stal maintainer baliku ng-spice (http://ngspice.sourceforge.net/)
nebo GhostView (http://pages.cs.wisc.edu/~ghost/) a povedlo se ti je protlacit do Debianu
tak byl bych moc rad.  :o

Nebo stacej dobry typy (jako ohledne vytvoreni CD), ja se urcite jeste ozvu az vyjde Lenny. :D

Jasně, chápu ;)

ng-spice vypadá špicově ;) No, maintanerství nechám někomu zkušenějšímu ;) Třeba, až jednou se stanu zdatnějším, se taky mohu o něco starat, ale zatím je to pro mě dost velká zodpovědnost, kterou bych nemusel zvládnout ;)

Měj se a ahoj ;)

R.
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz