Náhrada za matlab

Založil Erich Stark, 06. 10. 2010, 01:23:54

Předchozí téma - Další téma

Erich Stark

Zdravim, v skole sme zacali programovat v matlabe, zatial len jednoduche veci a matice, ale neskor toho bude urcite viac, zaujimalo by ma, ktory opensource program ma k nemu najblizsie, trocho som pohladal cez net a nasiel som octave ku  ktoremu sa da doinstalovat qtoctave a potom scilab a zaujimali by ma vase pripadne skusenosti s tymito programami.

E72
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

l_o_g

Náhradu ani hledat nemusíš, pokud si dobře vzpomínám, tak je možné si nainstalovat MATLAB i do Linuxu, ale musíš mít samozřejmě zakoupenou licenci (možná má škola pro studenty). Octave je výborné v tom, že má téměř totožnou syntaxi jako MATLAB, proto se v něm lehce pracuje a vše co napíšeš doma, bude fungovat i ve škole. Několik let jsem v něm vypracovával menší úlohy a nevím o ničem, co by mi nefungovalo. Zrovna nedávno jsem si v něm psal pár prográmků do diplomky. Pokud jde o větší projekty, tak bych asi preferoval MATLAB a jeho nepřeberné množství toolboxů + GUI + grafy.
   Doporučuji nepoužívat grafické prostředí v Octave! Kdysi jsem ho testoval a doslova mě dovádělo k šílenství. Je lepší mít někde bokem otevřený gedit/Geany a psát si m-fily bokem, a pak je jen spouštět + používat rozumné proměnné :-)
   Před půl rokem jsem byl na jedné konferenci, kde jsem se na toto téma bavil s jedním docentem z ČVUT a ten mi říkal něco v tom smyslu, že když už volit mezi Octave a Scilabem, tak mám prý vzít Scilab. Bohužel jsem ten večer vypil hodně piv, takže si nepamatuji přesně důvody, proč je Scilab lepší. Mám teď oba programy na notebooku a používám spíš více Octave.
   Pokud jsi náhodou student Matfyzu, tak je možné si v knihovně vyzvednout instalační DVD programu Mathematica, která se dá taky lehce nainstalovat a používat. Bohužel někdy vrací výsledky, nad kterými zůstává rozum stát.
Spokojený uživatel Debianu Squeeze.

Erich Stark

Ďakujem za odpoveď, pokiaľ viem na matlab licenciu nemáme, ale nenašiel som ani kde by sa dal stiahnuť jeho trial verzia na vyskúšanie. A neštudujem na matfyz ale na na FEI STU. Octave som už trochu skúšal a zatiaľ v pohode aj cez QT rozšírenie :) len mám obavy že neskôr keď začneme robiť niečo náročnejšie tak že mi to už nepôjde.
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

l_o_g

Toho se neboj, že ti náročnější věci nepůjdou. Co je trochu nepraktický, tak to jsou grafy. Možná se koukni po manuálu ke GNUplotu, protože dříve či později po tobě někdo bude chtít hezký graf  ;-)
Spokojený uživatel Debianu Squeeze.

kalisek

Jen doplnim, ze krome Octave a SciLabu existuje i program Freemat, ktery bych doporucil hlavne kvuli grafum (hezci nez z Octave) a take tomu, ze ma graficky rozhrani dost podobny Matlabu. Akorat preci jenom jeste nepodporuje tolik prikazu, kolik by clovek chtel.

Ja osobne volim Octave, se kterym pracuji jiz nekolik let a zatim mi vse fungovalo (studuji na VS matiku), nicmene doporucuju si vyzkouset vsechny tri programy :-)