Problém s aktualizací

Založil Ota Trkola, 17. 10. 2009, 08:19:03

Předchozí téma - Další téma

Ota Trkola

Ahoj, na desktopu mám Lennyho, ale do Virtualboxu jsem si dal Squeeze. Ale pokud chci Squeeze aktualizovat, tak mi se objeví hláška viz foto. Zároveň nejdou nainstalovat ani přídavky pro hosta, viz druhé foto. Dokázal by mi někdo prosím poradit? Předem děkuji.


Petr Krčmář

Myslím že v tom prvním obrázku to je řečeno jasně: při aktualizaci nebylo možné najít zmíněné tři příkazy. Zdá se, že z proměnné PATH vypadl /sbin a /usr/sbin. To je proměnná obsahující cesty k adresářům, ve kterých se hledají příkazy. Doporučuji zkontrolovat její nastavení:

$ set|grep PATH

A případně cesty opět ručně doplnit do /etc/profile. Při dalším přihlášení by to mělo být OK. Samozřejmě je možné, že ty příkazy v systému vůbec nejsou (zkontroluj) a pokud tomu tak skutečně není, pak je problém jinde a je třeba je ručně získat (třeba z archivu Debianu) dokopírovat je tam a vrátit zpět balíčky, ve kterých jsou.

saper

#2
zdravim, vyskytl se u mne stejny problem. jen doplnim, ze vsechny tri prikazy v systemu existuji a lze je spustit. pouze pri praci s synaptic to hodi zminovanou chybovou hlasku, aptitute pracuje spravne.

dale se pri kontrole PATH vypise nejaka chyba, programy se vsak spusti bez problemu, nevim jestli to nema spojitost s uvedenym problemem.
export $PATH
bash: export: `/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin': not a valid identifier


Ota Trkola

Děkuji za rady, ale jaksi mi Squeeze lehl zcela, takže až ho nahodím do Virtualboxu znova, tak mám alespoň kam kouknout.. :D

saper

#4
...taktze v mem pripade se dalo vse do kupy po aptitude upgrade, coz jsem po predchozich zkusenostech necekal, ze to projde tak snadno.