Nová zvukovka a její instalace.

Založil Sonic X, 16. 01. 2013, 20:48:11

Předchozí téma - Další téma

Sonic X

Zdravím, tak jsem zase zde a potupně přiznávám, že jsem úplně bezmocný a nevím si rady ani s pomocí strejdy google.

Chtěl jsem nahradit integrovanou zvukovku zvukovkou v PCI. Tak jsem ji vzal a strčil do PCI slotu. Integrovanou zvukovku jsem v biosu vyřadil.
Naivně jsem si myslel, že k detekci nové zvukovky bude stačit něco jako příkaz alsa force-reload. No nestačil. Přemýšlel jsem a přišel jsem na to, že nemám nejmenší ponětí, jak rozchodit takto vložený nový hardware (podobný problém jsem měl kdysi s TV kartou, ale neřešil jsem to), googlil jsem a nalezl jen návody na instalaci ovladačů. Pro sichr jsem celou ALSU zkusil reinstalovat, bez úspěchu. Dle lspci ji systém vidí:
root@PC:/home/sonic# lspci | grep audio
00:0a.0 Multimedia audio controller: Ensoniq Device 5080 (rev 04)
root@PC:/home/sonic#

Jak tedy systému naznačit, že je to zvukovka a že k ní má tak přistupovat? Tuhle zvukovku, jsem bohužel nenašel zde http://bugtrack.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Vendor-Creative_Labs ale domnívám se, že to není momentálně ten hlavní problém.

Jádro je verze 3.0.57 a vlastní kompilace, zkoušel jsem kompilovat znovu, zaškrtl jsem tam i karty Creative co tam byli i kodek AC97, který karta vlastní.
Debian 6 "Squeeze"

Roman Horník

Asi Tě zklamu, ale nikde jsem linuxovou podporu (jádro, ALSA, PulseAudio, cokoliv) týhle karty nenašel. Tahle bude asi dost stará, nejnovější ovladač je pro XPčka, jinak pro NT4.0, W95, W98 atd.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Sonic X

Jop, tady ta mašinka je 15 let stará, obsahuje trpaslíka s počítadlem a unikátní metodu ukládání dat rytím na hliněné destičky. Ba ne kecám, základovka s mozkem a paměťma je jiná, vlastně i zdroj je jiný. Zbytek tj. hadry, mechaniky, case a PCI vybavení jsou původní (jeden z disků nemá žádný vadný sektor, druhý má a to vypadá že už někde od začátku, že je má jsem zjistil docela nedávno, přitom pořád běží). Když jsem dal jinou základovku, tak ta měla zvukovku integrovanou taky s AC97 tak tu druhou jsem tam necpal. Až teď jsem si řekl, že to z jistých důvodů zkusím.

Tak že opravdu bude problém v tom, že neexistuje ovladač jo? Když by existoval, tak si ji jádro případně pomocí příkazu alsa force-reload načte? Díky

Roman Horník

Copak, já jednomu týpkovi udělal webovej server z mašiny, která měla komponenty z let 1995 - 1997, narval jsem do toho 96MiB RAM, grafiku nVIDIA Vanta a 2 extra hlučný Maxtory, každej ~4.7GiB, CPU byl 166MHz Penťák MMX, přetaktovanej na 175MHz, takže to byla stíhačka, alespoň co se hluku tejče :D
Ale na to, že na ty stránky vlezlo pár stovek lidí denně, nebyl s tím problém. Jako systém jsem použil Lennyho, jako server Apache +PHP, bez MySQL. Vzdáleně jsem ho spravoval přes SSH. Jenže se ten týpek rozváděl, a protože na serveru byly i stránky jeho manželky, tak to odpojil a hodil na půdu, jsem si jistej, že by ještě nějakej rok běžel. Ale dost vzpomínání.
Problém je v tom, že systém s tou kartou komunikovat neumí, ani neví, jakej kodek používá, proto se chová, jako by vůbec nebyla. A těžko se tím dneska bude zabejvat, když se tenhle kousek evidentně moc neprodával, když je starej jak Metuzalém. Co jsem někde viděl, tak procesory i80386 nebudou linuxovým jádrem podporovány, taky to je historie, kdo to má?
To už bych někde ve sběrňáku vylovil nějakýho Soundblastera nebo Realteka, kterých je všude dost, u nichž je podpora dobrá, prakticky zasuneš do PCI, zapneš PC a po nabootování můžeš zvučit. Ještě nedávno jsem měl nějakýho starýho Conexanta, kterej byl navíc s modemem, a taky šel hned, jenže ten jsem už udal. Ale jestli chceš 56k PCI modemy, mám jich asi 10, nikdo to nechce :D
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Palo M.

Citace od: Sonic X kdy 16. 01. 2013, 20:48:11Přemýšlel jsem a přišel jsem na to, že nemám nejmenší ponětí, jak rozchodit takto vložený nový hardware...
...
Jak tedy systému naznačit, že je to zvukovka a že k ní má tak přistupovat?

1. Skus zistit, aky chipset ta zvukovka ma (najprv skus cez lspci -v, pripadne sa pozri priamo na kartu ci tam neuvidis oznacenie chipu). Malo by to byt nieco ako "es1371".
2. Podla oznacenia cipsetu skus zistit, ci niekedy niekto napisal nan kernelovsky driver a meno toho drivera (to "es1371" sa vysoko pravdepodobne vyskytuje aj v nazve modulu, UTFG vacsinou pomaha, pripadne mozes skusit aj hladat dany retazec v zdrojakoch jadra aj ked to uz je tak trocha zufalstvo).
3. Over si, ci je ten driver v tvojom jadre, pripadne skompiluj vlastne jadro s tym driverom.
4. Pozri do /etc/modprobe.d, ci ten modul nahodou nie je blacklistovany (to sa obcas stava zabugovanym driverom).
5. Naladuj modul do jadra manualne cez modprobe, ked sa modul natiahne, tak restartuj ALSA a vyskusaj ci zvukovka chodi,
6. Mozno ten modul bude treba pridat do /etc/modules, aby ho pri boote system vzdy natiahol. Myslim, ze niektore moduly nemaju automaticku detekciu daneho hardveru kvoli konfliktom s inym hardverom a treba ich vzdy natiahnut rucne, ked si si isty, ze dany hardver vlastnis. A niektore moduly mozu dokonca potrebovat nejake parametre, hlavne ak ide o starsi hardver kde Plug&Pray robi bordel (parametre sa definuju tiez v /etc/modprobe.d, najlepsie ked si tam vytvoris novy samostatny .conf subor pre dany hardver).

Tento navod sa da pouzit pomerne vseobecne, mal by fungovat na hocijaky netradicny hardver, nielen zvukovku. Samozrejme, moze sa ti stat uz v druhom bode, ze dany cipset vobec nema kernelovsky driver (pripadne ho kedysi mal, ale ak to velmi nikto nepouzival a robilo to problemy, preto ho z jadra vyradili a ten stary kod pre stare verzie jadra uz nemoze byt jednoducho zaradeny do noveho jadra bez patricnych uprav) - v takom pripade mas smolu (asi si nebudes ten driver sam pisat).

No a este si tam mozes pridat "nulty" bod v zozname: Naozaj az tak moc potrebujes spojazdnit PCI zvukovku, ak ti on-board zvukovka funguje? Co ti to prinesie a stoji ti to za tu namahu? Podla mojich skusenosti su v tychto casoch on-board zvukovky uz celkom dobre (kedysi davno-pradavno, v dobach prvych on-board zvukoviek, ked neboli on-board samozrejmostou a vacsinou sa pouzivali este nejake ISA ci PCI, tak tie on-board mali menej kvalitny zvuk a zrali pomerne vela CPU oproti zvukovm kartam... ale to uz je fakt davno). Teoreticky mozes mat aj dovod na viacero zvukoviek v jednom kompe beziacich paralelne a nezavisle (napriklad jedna na lokalny zvuk na PC a druha na "rozhlas po drote" v kupelni), alebo moze byt on-board len s jednoduchym stereo zvukom a do PCI mas 7.1 zvukovku (to ale asi nebude pripad starsej zvukovky). Pripadne moze on-board zvukovka byt pokazena... Ale v beznej situacii (staci len jeden jednoduchy zvukovy vystup) by som ja osobne preferoval on-board zvukovku.

Sonic X

#5
Citace od: Roman Horník kdy 16. 01. 2013, 23:45:47
To už bych někde ve sběrňáku vylovil nějakýho Soundblastera nebo Realteka, kterých je všude dost, u nichž je podpora dobrá, prakticky zasuneš do PCI, zapneš PC a po nabootování můžeš zvučit. Ještě nedávno jsem měl nějakýho starýho Conexanta, kterej byl navíc s modemem, a taky šel hned, jenže ten jsem už udal. Ale jestli chceš 56k PCI modemy, mám jich asi 10, nikdo to nechce :D

No na tý origo krabici tej zvukovky bylo napsáno Soundblaster, ale to si tak matně vzpomínám. :-D Kodekový šváb je AC97 jak jsem psal výše, je i na desce a tam chodí. Nicméně pokud to chápu dobře, tak k tomu kodeku na zvukovce přistupuje chipset zvukovky a systém tak může komunikovat pouze s chipsetem, tak že je to na draka. PCI modemy mám dva, dnes už je to prakticky nevyužitelné. Jinač ty HDD co mám jsou taky MAXTOR ale 40GB a 120GB (to je ten vadnej) a kdysi dávno jsem zjišťoval co je v tom PC tak hlučný. Přišel jsem na to, že to nejsou větráky, ale ty hadry. Možná že cirkulára je tišší... ;D

Citace od: Palo M. kdy 17. 01. 2013, 04:53:44


No a este si tam mozes pridat "nulty" bod v zozname: Naozaj az tak moc potrebujes spojazdnit PCI zvukovku, ak ti on-board zvukovka funguje? Co ti to prinesie a stoji ti to za tu namahu? Podla mojich skusenosti su v tychto casoch on-board zvukovky uz celkom dobre (kedysi davno-pradavno, v dobach prvych on-board zvukoviek, ked neboli on-board samozrejmostou a vacsinou sa pouzivali este nejake ISA ci PCI, tak tie on-board mali menej kvalitny zvuk a zrali pomerne vela CPU oproti zvukovm kartam... ale to uz je fakt davno). Teoreticky mozes mat aj dovod na viacero zvukoviek v jednom kompe beziacich paralelne a nezavisle (napriklad jedna na lokalny zvuk na PC a druha na "rozhlas po drote" v kupelni), alebo moze byt on-board len s jednoduchym stereo zvukom a do PCI mas 7.1 zvukovku (to ale asi nebude pripad starsej zvukovky). Pripadne moze on-board zvukovka byt pokazena... Ale v beznej situacii (staci len jeden jednoduchy zvukovy vystup) by som ja osobne preferoval on-board zvukovku.

Díky moc za instrukce, tato věc jak k železu přistupovat mi nebyla doteď jasná. Co se týče on-board zvukovky tak hraje obstojně, žádné hi-fi to sice není, ale na zvuk k videím z youtube a občasnný poslech hudby to stačí.
Proč jsem chtěl PCI zvukovku: Snažím se rozběhat osciloskop na zvukové kartě. Nicméně problém je v tom, že na té on-board zvukovce je docela dost velké rušení, bylo i slyšitelné, ale to jsem pořešil už dávno. Přisuzoval jsem to tomu, že se zvukovka vyskytuje blízko MOSFET elektrárny pro CPU. Domníval jsem se tedy, že bude situace s rušením u PCI zvukovky lepší.
Zkusím tvůj postup a uvidím, i když to nikam nepovede tak se alespoň více sblížím se systémem.

Palo M.

Citace od: Sonic X kdy 17. 01. 2013, 09:16:22No na tý origo krabici tej zvukovky bylo napsáno Soundblaster, ale to si tak matně vzpomínám. :-D Kodekový šváb je AC97 jak jsem psal výše, je i na desce a tam chodí. Nicméně pokud to chápu dobře, tak k tomu kodeku na zvukovce přistupuje chipset zvukovky a systém tak může komunikovat pouze s chipsetem, tak že je to na draka.
Tak Creative kupil Ensoniq a jednoducho ich veci potom oznacil ako "Creative Soundblaster" a tak ich predaval. No a potom este niektore po case optimalizoval na cenu, uz to boli vyrobky Creative, ale zaklad bol od Ensoniq... Takze v krabici s napisom "Soundblaster" sa moze skryvat cela plejada uplne odlisnych kariet (vid tiez http://en.wikipedia.org/wiki/Ensoniq_AudioPCI#Creative_acquisition).
Ak sa odpichneme od tvojho lspci vypisu: "Ensoniq Device 5080 (rev 04)" tak teoreticky by to mohlo mat nieco spolocne s tymto: http://www.ixitools.com/hwcat/pci_ven_1274_dev_5080/devinfo19631.html, a teda je sanca, ze zafunguju drivery pre es1371 alebo es1373... Skus pozriet podla lspci -v, co dalsie o sebe ta zvukovka bonzuje...

Citace od: Sonic X kdy 17. 01. 2013, 09:16:22Proč jsem chtěl PCI zvukovku: Snažím se rozběhat osciloskop na zvukové kartě.
Ufff, to si neviem predstavit a vlastne ma ani nenapadlo, ze by sa zvukovka dala takto pouzit. V tomto pripade mas teda vyborny dovod na snahu o rozchodenie takehoto hardveru!

Roman Horník

Hele, jak se projevuje ono rušení? Není to pískání? Jestli jo, měl jsem to samý, ALSA totiž chtěla po zvukovým čipu vzorkovací frekvenci 44.1kHz, ale ten z nejbližších frekvencí umí jen 48kHz.
Ale protože je to nějakej ten pátek, co jsem to nastavoval, nevím, jakej soubor jsem musel upravit, akorát vím, že je někde v /etc.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Sonic X

Citace od: Palo M. kdy 18. 01. 2013, 06:41:56
Citace od: Sonic X kdy 17. 01. 2013, 09:16:22No na tý origo krabici tej zvukovky bylo napsáno Soundblaster, ale to si tak matně vzpomínám. :-D Kodekový šváb je AC97 jak jsem psal výše, je i na desce a tam chodí. Nicméně pokud to chápu dobře, tak k tomu kodeku na zvukovce přistupuje chipset zvukovky a systém tak může komunikovat pouze s chipsetem, tak že je to na draka.
Tak Creative kupil Ensoniq a jednoducho ich veci potom oznacil ako "Creative Soundblaster" a tak ich predaval. No a potom este niektore po case optimalizoval na cenu, uz to boli vyrobky Creative, ale zaklad bol od Ensoniq... Takze v krabici s napisom "Soundblaster" sa moze skryvat cela plejada uplne odlisnych kariet (vid tiez http://en.wikipedia.org/wiki/Ensoniq_AudioPCI#Creative_acquisition).
Ak sa odpichneme od tvojho lspci vypisu: "Ensoniq Device 5080 (rev 04)" tak teoreticky by to mohlo mat nieco spolocne s tymto: http://www.ixitools.com/hwcat/pci_ven_1274_dev_5080/devinfo19631.html, a teda je sanca, ze zafunguju drivery pre es1371 alebo es1373... Skus pozriet podla lspci -v, co dalsie o sebe ta zvukovka bonzuje...

Citace od: Sonic X kdy 17. 01. 2013, 09:16:22Proč jsem chtěl PCI zvukovku: Snažím se rozběhat osciloskop na zvukové kartě.
Ufff, to si neviem predstavit a vlastne ma ani nenapadlo, ze by sa zvukovka dala takto pouzit. V tomto pripade mas teda vyborny dovod na snahu o rozchodenie takehoto hardveru!


Tak když dám lspci -v | grep audio vypíše to, že se v jádře používá driver cx88_audio a to samé vypíše u zvukovky on-board, tak že údaj získaný pomocí lspci -v není relevantní.
Nicméně zvukovku jsem vyndal a na chipsetu je napsáno CT5880, když jsem využil UTFG tak jsem našel pár diskuzí, které jsou deset let staré a odkazy co tam byli nebyli funkční. Dál jsem zatím nehledal.

Citace od: Roman Horník kdy 18. 01. 2013, 17:39:09
Hele, jak se projevuje ono rušení? Není to pískání? Jestli jo, měl jsem to samý, ALSA totiž chtěla po zvukovým čipu vzorkovací frekvenci 44.1kHz, ale ten z nejbližších frekvencí umí jen 48kHz.
Ale protože je to nějakej ten pátek, co jsem to nastavoval, nevím, jakej soubor jsem musel upravit, akorát vím, že je někde v /etc.

Se slyšitelným rušením jsem se potýkal kdysi dávno, bylo to takové chrčení, pomohlo vypnutí přepínače "Phone".
Rušení, které mě štve je vidět pouze na tom osciloskopu (program xoscope), evidentně je zarušený mikrofonní vstup. Zkouším to pomocí audacity a je tam šum.
Ale vrtá mě jiná věc hlavou. (trošku mimo toto téma) Když jsem tenkrát před 7mi lety měl ještě okna, tak sluchátkový výstup byl ve sluchátkách ve win hlasitější než je v linuxu. Nevíš čím to je a zda se to dá řešit?