Přechod z Ubuntu na Debian

Založil Elrus, 18. 06. 2011, 15:26:10

Předchozí téma - Další téma

Elrus

Ahoj:)

Už nějakej ten pátek používám Ubuntu ale začínám přemýšlet o tom, že zkusím jinou linuxovou distribuci. Na ubuntu se už od začátku potýkám s problémy ale nikdy to nebylo nic zasádního... tedy jeden problém zásadní je a nikdo neví jak ho vyřešit. Přesto jsem u Ubuntu vydržel velice dlouhý čas:) ten problém je, že mi neustále padá Wi-fi a teď je to častější, než dřív. Další důvod je, že mě silně zklamalo Ubuntu 11.04. No k věci. Chtěl bych zkusit Debian ale nejsem si jistý jestli ho zvládnu. nejsem žádný počítačový nadšenec:) jsem prostě naprosto průměrný uživatel, který už nechce mrkvosoftu cpát prachy. Kdyby na Ubuntu fungovala wi-fi bez problému tak bych v žádném případě neměnil:). Tenhle problém jsem měl už od Ubuntu 9.10 ale nikdy to nebylo tak špatné jako teď...přitom na Windows XP to problém neděla takže problém v Notebooku nebude.

Chtěl bych se vás tedy zeptat jestli je možné, aby obyčejný uživatel Ubuntu zvládl Debian. Je to také tak "lehké" ? Samozřejmě, že na problémy taky narazím ale žádný systém není bezproblémový. Hlavně chci vyzkoušet jestli mi na Debianu nebude blbnout Wi-fi... to by byl asi nejdůležitější faktor při rozhodování.

Prosím najděte si prosím někdo čas a odpovězte mi dle svého:) případně jeslti i doporučíte nějakou verzi Debianu (přeci jen... to nejnovější nemusí znamenat to nejlepší).

Předem díky za odpovědi:)

Ota Trkola

Nebudu to okecávat. Pokud máš základy Linuxu, jako že máš, tak zvládneš i Debian. Ubuntu vychází z Debianu a tudíž je dost věcí stejných. V Debianu je méně klikátek oproti Ubuntu jako např. instalace nesvobodných ovladačů atd, ale toho bych se nebál. Co se verze týká, doporučuji Debian Squeeze, což je současné stabilní vydání, do něhož lze pomocí backports nainstalovat software novější (Libreoffice, jádro 2.6.38 atd).

Otázka:

Co máš za wifi v noťasu?

Elrus

Tak ten Debian asi zkusím:). Musím se přiznat, že jsem to věděl a teď už nevim co tam mam za Wi-fi:/  na netu píšou WiFi 802.11b/g/Draft-N .

Ota Trkola


Elrus

Příkaz vypsal toto:

elrus@elrus-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Acer Incorporated [ALI] Device 9602
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Mobile K10 [Turion X2, Athlon X2, Sempron] HyperTransport Configuration (rev 40)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h [Turion X2, Athlon X2, Sempron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Mobile K10 [Turion X2, Athlon X2, Sempron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Mobile K10 [Turion X2, Athlon X2, Sempron] Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Mobile K10 [Turion X2, Athlon X2, Sempron] Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS780M/RS780MN [Radeon HD 3200 Graphics]
01:05.1 Audio device: ATI Technologies Inc RS780 Azalia controller
03:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5764M Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
06:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
0c:06.0 CardBus bridge: O2 Micro, Inc. Cardbus bridge (rev 01)
0c:06.2 SD Host controller: O2 Micro, Inc. Integrated MMC/SD Controller (rev 02)
0c:06.3 Mass storage controller: O2 Micro, Inc. Integrated MS/xD Controller (rev 03)

Ota Trkola

V tom případě by s wifi problém být neměl. Návod je na wiki:

http://wiki.debian.org/ath9k#Squeeze

Elrus

Umm teď jsem trochu zmatený. To je pro případ, že by po instalaci Deabianu nefungoval net nebo to mám udělat bezprostředně po instalaci?

Ota Trkola

Při instalaci se předpokládá, že máš PC připojené kabelem. To na co jsem odkazoval, je pro wifi.

Elrus

Umm... kablík teda nemám... to by mohl být problém:D

Ota Trkola


Ota Trkola

Citace od: Elrus kdy 18. 06. 2011, 17:03:41
Na pidginu jsem tu možnost nenašel...asi mám starou verzi nebo co. Tak to zkouším přes empathy... to tam možnost jabber má ale teď  se to jen připojuje a připojuje... no uvidime.


Tak nic nahodí to chyba sítě a konec. Tak je to fuk. Jsem trošku cholerik a to PC by mohlo brzo letět oknem. Takže si jdu stáhnout třeba ten Debian pro i386 CD verzi. Budu muset někde vyhrabat kabel a instalovat to v kuchyni u rooteru. Doufám, že ten Debian za to fakt stojí jak jsem řekl tak hlavní pro mě je stabilita Wi-fi ale  na Ubunut se mi líbí ,že většinou, když něco chybí nebo tak tak to Ubuntu udělá za mě (jsme jednoduchej člověk) tak doufám, že Debian neni jen pro lidi co umí programovat atd.

Doporučuji si pročíst ještě například toto:

http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,491.0.html

Elrus

Mňo... tak jsem to pročetl. Obávám se, že nejsem Debianu hoden. Jsem fakt přes počítače jednoduchý člověk a Ubuntu je klik klik, proto jsem na něj z Windows před rokem přešel. Toleroval jsem padání Wi-fi na každé verzi Ubuntu, kterou jsem si stáhl a teď když jsem se rozhodl to změnit na jinou Linuxovou distribuci, která by s mojí wi-fi neměla problém tak se objeví problém už v podobě instalace:( tohle neni bohužel pro mě. Když už jenom vidim tu instalaci tak jenom instalování programů, které bych chtěl by znamenala neustále tu spamovat fórum a tak.

Omlouvám se, že jsem tu otravoval ale tohle nedám. Jdu popřemýšlet jestli zůstat u Ubuntu s tím ,že budu dál trpět neustálé výpadky Wi-fi nebo se vrátit k Windows XP nebo jít do obchodu a dát skoro čtyři tisíce za Windows 7.

Klidně tenhle topic smažte, akorát jsem vám tu udělal spam omlouvám se.

Ota Trkola

Instalovat můžeš samozřejmě i z klasického CD nebo DVD.. ;)

Elrus

Sosnul jsem si debian 6.0.1 hodil obsah .iso na flash disk pomocí tvůrce spouuštěcího disku. Jdu zazálohovat co potřebuju a zkusim to... své poslední "linuxové naděje" vkládám do Debianu!!!  :'(

Ota Trkola

Nainstaluj a pokud bude problém, klidně se ptej.