Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Roman Horník

#1
To je těžce nepravděpodobný, je to zrcadlo a muselo by to bejt na všech serverech, hlavním i zrcadlech. Antivirák hysterčí ;)
#2
Rád bych Ti poradil, ale když on můj počítač je jak Samara Morganová a nikdy nespí, vlastně ve vlastním jádru mám veškerý uspávání zakázaný.
Vypadá to ale, že chyba je v tom jednom jádru, a projevuje se jen na pár kusech železa, z nichž máš jedno Ty. Takže můžeš zkusit jádro nějaký novější, třeba z Testingu, Sida, nebo taky vlastní, i kdyby s výchozí konfigurací. Logy najdeš ve /var/log, třeba kern.log, syslog, messages. Jestli tam něco objevíš, možná se najde řešení i pro to zlobivý jádro.
#3
Hardware / Re:INŠTALÁCIA GRAF. OVLÁDAČA
15. 05. 2022, 13:09:54
To zkoušej, až to zamrzne. Ovladač nainstaluješ pomocí:
sudo apt install xserver-xorg-video-radeon
Po restartu by to mělo naběhnout s novým ovladačem.

"scheduled expiry is in the past (-3ms), your system is too slow" může signalizovat například problém s napájením, starej zdroj se špatnou filtrací. Možná tohle způsobuje zamrzání.
#4
Hardware / Re:INŠTALÁCIA GRAF. OVLÁDAČA
09. 05. 2022, 21:40:54
Hoj, v první řadě sem dej výstup po spuštění příkazu lspci v terminálu, ať víme, o jakou grafiku se jedná. Podle toho se zvolí ovladač.
Rovněž doporučuju projít si systémový záznamy ve /var/log (třeba messages, syslog, kern.log, Xorg.0.log) s tím, že se podíváš na čas zamrznutí a v oněch záznamech vyhledáš kolem stejnýho času možnou příčinu zamrznutí. U Xorg.0.log je čas pouze relativní k času spuštění Xka.
[L-Alt] + [PrtScr] + [R] následovaný [L-Ctrl] + [L-Alt] + [R] udělá co? Skočí to do konzole, nebo se nestane nic?
#5
Nemám, i když tablet mám, ale ten má křáplý dotykový sklo, takže ho ovládám klábosnicí a myší. GNOME3 se považuje za nejlepší pro dotykový ovládání, pak je tady Plasma Mobile (KDE), ale ani to není moc paměťově úsporný, mimo to není v repu a nemá DEB balíky. V neposlední řadě je tady čínskej Deepin, o něm ale nevím nic, to samý platí o Cinnamonu (ale tam to nebude moc odlišný jak třeba u GNOME). Dobrý by bylo Xfce4, je lehký a mrštný, jenže pro dotykový ovládání dělaný není, a vedle toho je jeho vývoj strašně pomalej. To samý platí i u Mate, který mám.
Každopádně GNOME3 nepatří mezi zrovna těžkopádný prostředí, a tak osobně bych ho zkusil osekat.
Blbý je, že se nedá RAM, která bude součástí SoC, nastavit ničím rozumnějším jak zRAM. To je naštěstí poměrně rychlý a umožní téměř bezbolestně nacpat do RAM až trojnásobek dat, než kolik se do ní bez komprese vejde. Znovu - balík zram-tools, konfigurák je v /etc/default/zramswap, tam mám nastaveno ALGO=zstd a PERCENT=200 (na 16GiB RAM to dělá cca 31GiB zRAM, tedy celkem 47GiB) - s tímhle je potřeba trochu laborovat, třeba od 150% (když je dostupná RAM dejme tomu 800M, protože ne všechno si může OS uzurpovat, pak s tímhle bude celková kapacita RAM 2GiB, teoreticky by to mohlo jít vyšponovat na 2G4 celkově).
#6
Ne, nezkoušel, ale koukal jsem teď, že tam to uspávání do RAM prostě nefunguje. Ale mohlo by bejt přesto možný uspávat na disk, takže 2-4G swapovacího oddílu by mohlo bejt k užitku.
Gigabajt RAM, Atom, eMMC... na týhle pornografii to prostě nepoletí jak vítr nikdy, přesto by to optimalizovat šlo; obecně:
1) Vyházet nepotřebnej software, zvláště to, co se spouští, nepotřebný moduly programů aj.
2) Použít zRAM swap (balík zram-tools) - je podstatně rychlejší jak swap na SSD; třetí příspěvek od konce
3) Osekat jádro (tím osobně uspořím asi 110M RAM, kdybych neměl tolik periférií, tak víc)
... prostě čím míň RAM si systém vezme, tím líp.
#7
Terminál má jen pár mega, ale pro spoustu linuxáků je kamarádem. Docela iracionální osekávání.
Ideální je, když víš, co od systému chceš, víš, jak se to, co potřebuješ, jmenuje, spácháš nejzákladnější instalaci bez GUI a zbytek si doinstaluješ ručně, nejlíp s --no-install-reccomends.
#8
Ten link už tam je, to je to zvýrazněný "takovejch", a vede na Hadex. Odkazy podtržený nejsou proto, že v původním vzhledu autoři nešťastně sdrátovali dohromady styly odkazů příspěvků i toho okolo, a nedařilo se mi to uspokojivě vyřešit.
Jinak PL2302 bude nejspíš i v tom dražším, mám starší převodníkovej kabel, ještě "značkovej", a ten má toho brouka v sobě taky a stejně se i chová. Originál Prolific to není, jestli se vůbec ještě po těch 17 letech vyrábí, ale klony fungujou stejně dobře.
Odkazy bez formátování:
S 1m kabelem: https://www.hadex.cz/d343a-redukce-usb--rs232-kabel-1m
bezkabelovej: https://www.hadex.cz/d343-redukce-usb--rs232

Převodník nepotřebuješ řešit, ale data z váhy jo, tam se možná zapotíš.
#9
Po pravdě je ten převodník sakra předraženej, za stejný peníze koupíš osm takovejch. A jo, funguje hned po zapojení, ovladač pl2303 je v jádře, v /dev se zobrazí jako ttyUSB0.
Teď ještě zjistit, co z tý váhy Le_Ze za data a jakou rychlostí. Ale snad se to na Fosilovně dozvíš, i kdyby jen parametry komunikace.
#10
Citace od: Petr Krčmář kdy 17. 02. 2022, 15:40:26
Já zase označení podle /dev/sdX dávno nepoužívám, právě proto, že je to velmi křehké označení.
No právě. Většinou vyhovovalo, ale když se po spuštění stroje první disk opozdil před druhým, sda se změnilo v sdb a opačně, a už byl problém.
Nejlepší mi přijde label. Ten si snadno zapamatuješ (všechny UUID jen v případě, že jseš magor), a hlavně to není tak křehký ani jako UUID, protože například jakmile v BIOSu změníš režim SATA z AHCI na výchozí IDE (třeba po vymazání nastavení BIOSu), hned dostaneš jinou sadu UUID a nenabootuješ.

Řádek ke každýmu oddílu ve fstab pak začíná místo:
UUID=128f736e-2131-4bf2-a2ed-0deb1c9ab2d5
na:
LABEL=Root_na_SSD1
Například. A hned vidíš, že je to kořen na prvním SSD.
#11
Po pravdě nevím, jestli vůbec jde UUID disku/oddílů změnit podle svýho, ani podle čeho se počítá. Mně stačilo změnit v BIOSu režim SATA a mohl jsem zapomenout na boot, protože došlo k jejich změně.
Nevím, proč by to nemělo přinýst nic dobrýho, jen si zjistíš aktuální UUID oddílů a přepíšeš je v /etc/fstab, je to jednorázově. Původní řádky můžeš z nostalgie/pro sichr zachovat, akorát je potřeba je zakomentovat (# na začátku každýho z těch řádků), aby si jich mount nevšímal.
Další možností je použít starej způsob, kde místo UUID se použije /dev/sdxy (třeba sdb2). Jenže v případě víc jak jednoho disku hrozí, že se první, co měl mít sda, trochu opozdí, takže sda dostane ten druhej, a první dostane sdb a zase nenabootuješ. Ale není k používání starýho způsobu důvod.
#12
Samozřejmě, že v tom problém je, protože ty oddíly teď maj jiný UUID. Ty zjistíš příkazem blkid <oddíl> (např. /dev/sda1) například v "nouzáku" instalačního média, případně po bootu živýho distra (z flashky, CD,...), a tyhle údaje opravíš v /etc/fstab na disku. Pak by to mělo fungovat.
#13
Můžeš instalovat růčo přes APT s parametrem --no-install-recommends, případně doporučený a navržený zakázat globálně:
# cat > /etc/apt/apt.conf.d/01norecommend << EOF
APT::Install-Recommends "0";
APT::Install-Suggests "0";
EOF

Synaptic tohle taky umožňuje, stačí kouknout do nastavení.

Jinak je dobrý nainstalovat si deborphan a na střídačku s apt autoremove párkrát za sebou spustit apt purge $(deborphan). Tím si budeš udržovat systém bez minimálně většiny zbytečných balíků.

Citace od: radek_drOvšem to je problém všech dister, bohužel tvůrci se domnívají, že vědí nejlépe, co uživatel potřebuje, jenže opak je pravdou.
Holt bolševici.
#14
Napadá. Máš málo RAM a zajíždíš do swapu (nástavba RAM, která se nachází na disku), nebo swap nemáš vůbec. Dost by nám pomohlo, kdybys popsal svůj stroj, a ten popis si dal do podpisu podobně, jak to mám já.
Pro začátek nám sem hoď mezi tagy [tt] a [/tt] (strojopis; všechny znaky mezi nima budou mít stejnou šířku) výstup z příkazů lsblk a free -mh. Například:

lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
sda      8:0    0 465.8G  0 disk
├─sda1   8:1    0    64G  0 part
└─sda2   8:2    0 401.8G  0 part
sdb      8:16   0 238.5G  0 disk
├─sdb1   8:17   0  33.7G  0 part /
└─sdb3   8:19   0 204.8G  0 part /home
sdc      8:32   1     0B  0 disk
sdd      8:48   1     0B  0 disk
sde      8:64   1     0B  0 disk
sdf      8:80   1     0B  0 disk
sdg      8:96   1     0B  0 disk
zram0  254:0    0  32.7G  0 disk [SWAP]


free -mh
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            15Gi       4.4Gi       6.0Gi       521Mi       5.3Gi        10Gi
Swap:           32Gi       5.0Mi        32Gi


Tím se zjistí, jestli máš swap a jak velkej, a jak jseš na tom s pamětí. Takhle to vypadá, když máš málo paměti, prohlížeče jsou dost nenažraný.
#15
Taky můžeš použít klávesu Compose (⎄):
[⎄], [^], [O] = Ô
[⎄], [~], [n] = ñ
[⎄], [-], [a] = ā
[⎄], [v], [i] = ǐ
[⎄], [u], [u] = ŭ
[⎄], [o], [a] = å
[⎄], [,], [c] = ç
[⎄], [o], [e] = œ
[⎄], [/], [O] = Ø
[⎄], [.], [i] = ı (malý turecký i; s velkým I vyjde turecký İ s tečkou)
[⎄], [-], [-], [.] = – (pomlčka; delší jak -)
[⎄], [-], [-], [-] = — (dlouhá pomlčka)
[⎄], [^], [4] = ⁴ (horní index)
[⎄], [_], [7] = ₇ (dolní index)
[⎄], [m], [u] = µ
[⎄], [o], [o] = °
[⎄], [o], [r] = ®
[⎄], [o], [c] = ©
[⎄], [t], [m] = ™
[⎄], [>], [>] = »
[⎄], [.], [.] = ... (trojtečka) apod.
Zadávaj se za sebou, ne najednou. Akorát si budeš muset klávesu nadefinovat v nastavení prostředí, mám ji na levým woknouzu, kterýho bych se jinak nedotkl.