Tipy, triky, návody - pouze návody, nevkládat dotazy! > Správa aplikací

Vyčištění systému od nepotřebných balíků

(1/2) > >>

Roman Horník:
Při správě softwaru, tj. instalaci, odinstalaci nebo aktualizaci, se sem tam stane, že u balíku jsou pozměněny závislosti, kdy přestane záviset na jednom a naopak si vyžádá balík jiný. Ideálně by se přebytečný balík měl odstranit, nebo alespoň nabídnout k odstranění, avšak málokdy tomu tak je. A tak si po čase udržujeme a aktualizujeme balíky, zpravidla knihovny, co jsou nám i softwaru naprosto k ničemu.
Nejde tady o místo, taková knihovna má obvykle pár desítek kilobajtů, avšak mívá svoje závislosti a kvůli nim nainstalované další a další  zbytečné balíky. Mimo to, občas se stane, že některý z těchto balíků blokuje aktualizaci jiného, který s ním nemá nic společného, neboť může mít v závislostech některý z pro systém důležitý balík (třeba libc6) konkrétní verze.
Když jsou závislosti balíku určeny řádně, správce balíků nám přebývající nabídne k odstranění, jenže, protože je realita jiná, je vhodné se jich zbavovat alespoň ručně. Pro tenhle účel se dobře hodil program gtkorphan, avšak jeho vývoj byl dávno ukončen a žádnou jeho adekvátní grafickou náhradu jsem nenašel.
Nicméně pro textové prostředí existuje gtkorphan. Jeho úkolem ovšem není přebytečné balíky odstranit, ale pouze zobrazit, proto jeho výstupem, seznamem zbytečných balíků, musíme po přezkoumání seznamu z deborphanu nakrmit apt/apt-get/aptitude - tak třeba apt (syntaxe je u jiných stejná):

# apt purge `deborphan` # obrácený apostrof se zadává pomocí [R-Alt]+[H]. Místo `deborphan` můžete použít $(deborphan)

Protože deborphan nezkoumá závislosti přebytečných balíků, po dalším spuštění příkazu se mohou objevovat další, proto v případě potřeby opakujte. Rovněž vám může apt{-get|itude} nabídnout další balíky k odstranění, tyto se odstraní příkazem:

# apt autoremove

Tohle mi párkrát pomohlo, když zbytečný balík blokoval aktualizaci několika jiných z důvodu výše uvedeného.

radek_dr:
Díky, může se hodit, i když aktuálně nehledám, ale.... Jinak, skvělá "RAM" v podpisu :D

Roman Horník:
Ručním čištěním jsem toho odstranil daleko víc, asi 400-500 balíků, ale na to se potřebuješ hodně nudit a mít ponětí o tom, co potřebuješ a co ne. Aktuálně mám pro svoje potřeby plně nabombenej systém s pouze 1298 balíkama ;).

Jo a vítej na fóru! 8)

radek_dr:
Dík.
Já se snažím instalovat přes netinst.iso, tam si vyberu jen nejnutnější. Ovšem problém je, že teď v notasu nemám LAN, pouze wifi a ještě Intel - tudíž klasicky Debianem nepodporovanou. Zatím jsem to řešil tak, že nainstaluji Deb-xfce, pokud možno s minimen, pak nainstaluji z *.deb balíku "iwlwifi" (nemusím hledat, která to je :)) a pak odinstalovávám a instaluji...., prostě jsem cvok. Ale na pidi serveru mám lanku a zásadně - když už je nutno - instaluji z netu přes SSH.

Roman Horník:
S firmwarem by to nešlo?

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi