Aptitude nebo apt-get

Založil Petr Krčmář, 06. 01. 2009, 09:36:07

Předchozí téma - Další téma

Petr Krčmář

Podle pravidla o zvyku a železné košili používám léta apt-get, ale v poslední době se snažím čím dál více přejít na aptitude. Jde to ztuha. Kterou z utilit používáte vy? Pokud aptitude, používáte řádkové ovládání nebo ncurses rozhraní?

Tomas Jancik

driv jsem pouzival apt-get tak jak mi to kdysi nekdo poradil, ale pak jsem na OpenWorkshopu v Olomouci vyslechl prednasku o apt a zjistil, ze by se melo radeji pouzivat aptitude.
kdyz vim co presne chci instalovat, tak jednoradkovy command, obcas prochazim baliky pres ncurses rozhrani...

btw: synaptic jsem snad nikdy nepouzil k instalaci baliku

fabian

Citace od: Tomáš Jančík kdy 06. 01. 2009, 09:39:45
driv jsem pouzival apt-get tak jak mi to kdysi nekdo poradil, ale pak jsem na OpenWorkshopu v Olomouci vyslechl prednasku o apt a zjistil, ze by se melo radeji pouzivat aptitude.
kdyz vim co presne chci instalovat, tak jednoradkovy command, obcas prochazim baliky pres ncurses rozhrani...

btw: synaptic jsem snad nikdy nepouzil k instalaci baliku
Neni ta prednaska nekde na webu? Docela by me zajimalo, proc apt nepouzivat.

Petr Krčmář

Podle mě není důvod apt nepoužívat. Aptitude má ale dvě zásadní výhody: lépe řeší kolize mezi balíčky (= má jakous takous inteligenci) a spojuje všechny apt utility (apt-get, apt-cache, apt-cokoliv) do jednoho příkazu. Můžete obě varianty (apt i Aptitude) libovolně kombinovat. Obojí používá interně stejně dpkg.

Ale ta přednáška by mě taky zajímala.

Tomas Jancik

tak prendasku jsem po zbeznym prohledani nenasel, ale pokud se dobre pamatuju, vedl ji Miroslav Kure.
pripadne muzes zkusit napsat organizatorum, jestli jsou nekde dostupne zaznamy. http://owo.liberix.cz

MartenP

Já používám pouze aptitude a nemohu si ho vynachválit. Apt-get jsem používal pouze ze začátku mého GNU-působení. Používám Debian Sid, takže se občas stane, že se vyskytne nějaký ten bordýlek v závislostech. S aptitude ho ale vyřeším efektivně a rychle.

tosuja

#6
pokud presne vim, co chci, tak apt-get, jinak aptitude. Jenom mi tam silne nevyhovuje styl vyhledavani - zkuste nainstalovat treba mc :-)

Mimochodem, dselect je prohlasen za prekonany? Ne ze bych po nem touzil, ted jsem ho po par letech zkusil a rychle jsem se vracel k aptitude, jenom mne to tak zajimalo

Tomas Jancik

Citace od: tosuja kdy 06. 01. 2009, 12:14:22
pokud presne vim, co chci, tak apt-get, jinak aptitude. Jenom mi tam silne nevyhovuje styl vyhledavani - zkuste nainstalovat treba mc :-)

proc kombinujes oba. i aptitude muzes pouzivat k radkove instalaci
sudo aptitude install balik
a pak se rozhrani aptitude vubec nezobrazi a instalace probehne stejne jako u apt-get

ne ze bych ti chtel nutit svuj oblibeny aptitude, jen me zarazi ze kombinujes 2 "konkurencni" baliky...

Atrament

Používám k naprosté spokojenosti Synaptic, kvůli jeho přehlednosti, pouze pokud chci stáhnout a zkompilovat nějaké zdrojáky, případně pokud jdu "najisto", tak použiji apt-get.


Petr Krčmář

Citace od: tosuja kdy 06. 01. 2009, 12:14:22
Mimochodem, dselect je prohlasen za prekonany? Ne ze bych po nem touzil, ted jsem ho po par letech zkusil a rychle jsem se vracel k aptitude, jenom mne to tak zajimalo

Ano, dselect je oficiálně ze hry. Dokonce už není ve standardní instalaci systému:

http://www.debian-linux.cz/dselect-mizi-se-standardni-instalace/

kmarty

#10
No tyjo. Jen si vzpominam kdyz se aptitude objevilo prvne - navykly na dselect jsem na to koukal dost rozpacite :-). Dneska bych se k dselectu nevracel ani nahodou. Tenkrat mne k prechodu "dohnala" ta moznost hrat si se stejnym balickem v ruznych verzich a z ruznych repozitaru (coz dselect neumi/neumel).

chio

Taky používám aptitude, hlavně kvůli řešení kolizí balíčků. Už jsem ho použil. Nepoužívám curses rozhraní.
Debian Unstable

airlive

Používam apt-get,ale snažím se občas i napsat aptitude,ale jak již bylo zmíněno → zvyk je železná košile.

kouzer

Používám aptitude už moc dlouho, vlastně nevim kdy jsem použil naposled apt-get. Přešel jsem na něj hlavně z důvodu konfortu. Vadí mi, že pokud chci opravdu používat debianí balíčky, tak bych musel použít apt-get, dpkg, apt-cache atd. U aptitude tohle nehrozí. Navíc pokud bych byl líný, tak můžu použít i jeho ncurses rozhraní (i když ho běžně nepoužívám).

q66

používám apt-get skoro na všechno a když potřebuju pokročilejší správu balíků, použiju Synaptic..
FreeBSD 9 x64 @ desktop
Mac OS X 10.6.8 @ laptop
OctaForge: http://octaforge.org
jabber / gtalk: quaker@jabbim.cz / quaker66@gmail.com