Hardware error s téměř jakýmkoli kernelem

Založil Drát, 18. 02. 2011, 16:00:54

Předchozí téma - Další téma

Drát

Trošku tápu v tom, s jakým parametrem fsck pustit abych se něco dozvěděl, vim že když jsem tam něco dal (první co mi přišlo že by mohlo něco říct), tak mi to vyplivlo krásně všechny informace....a zaujalo mě jen 0 bad blocks  :D

Zkusim něco se SMARTem, u starýho disku jsem se až divil (optimální hodnota "1", kritická "0" a já měl "-3" ;D )

Jinak asi vim proč odešla cache - ta moje deska tam cpala větší napětí (1,45V), CPU by podle Wikipedie mělo brát jen kolem 1 - 1,4V max (deska ale i tak cpe asi o 0,05V víc než nastavim), proto taky teploty 44°C v klidu a přes 60°C v zátěži.
S napětím 1,15V mi to před chvilkou spadlo, s 1,25V už to vypadá že drží (4 jádra, takže 4x "cat /dev/urandom > /dev/null", k tomu přehrávač muziky, Firefox a další software). Teploty příjemně klesly (50°C v zátěži a asi 35°C v klidu).


Tak SMART mi vyplivnul že mám 3 vadný sektory  :-[

Hobild

ad s.m.a.r.t. - http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=29&idc=1334

ad vadné sektory:

nejjednodussi reseni: znovu formatovat disk (napr. gparted, nejlepe z live CD); pri formatovani lze nastavit kontrolu povrchu disku, budou nalezena a oznacena problemova mista a nebudou nadale pouzivana, vse je vicemene automaticke, ale bude nutné zálohovat vsechna data.

rucni reseni:
pouzij [bold]badblock[/bold], vyhledá vadné sektory na disku a výstup ulož do souboru. Např.:
badblock /dev/sda >/cela/cesta/vadne_bloky.txt
Souborem vadne_bloky.txt pak nakrm fsck. Označí v souborovém systému místa, kterým se má vyhýbat - nebude se pokoušet na ně zapisovat.
fsck -t ext2 -l /cela/cesta/vadne_bloky.txt /dev/sda (tusim, koukni do man page fsck, nekde to tam bude)

V každém případě zálohuj, zálohuj, zálohuj.