pulseaudio a zvuk

Založil martasek, 21. 12. 2012, 14:34:32

Předchozí téma - Další téma

martasek

ahoj na fóru,

  při startu systému a ii při restartu zvukového serveru se objevuje tato chyba, respektive varování: [warn] PulseAudio configured for per-user sessions ... (warning).
zvuk sice funguje, ale není správně detekována zvuková karta. v zařízení je vidět pouze vnitřní zvukový systém a proto nelze využít všechny možnosti dané karty.
výpis z cat /proc/asound/cards
0 [PCH            ]: HDA-Intel - HDA Intel PCH
                              HDA Intel PCH at 0xd4730000 irq 49

výpis z lspci -v
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
        Subsystem: Hewlett-Packard Company Device 17a7
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 49
        Memory at d4730000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
        Capabilities: [50] Power Management version 2
        Capabilities: [60] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit+
        Capabilities: [70] Express Root Complex Integrated Endpoint, MSI 00
        Capabilities: [100] Virtual Channel
        Capabilities: [130] Root Complex Link
        Kernel driver in use: snd_hda_intel

věděl by někdo co s tím?

Ota Trkola

U mě je detekována zvukovka zdá se korektně, ale stejný warning se mi při bootu zobrazuje také. A to na všech PC, kde máme Pulseaudio. Proč tomu tak je popravdě nevím ani jsem to zatím neřešil. Zkusil bych možná v souboru /etc/init.d/pulseaudio upravit:

PULSEAUDIO_SYSTEM_START=1

Ale myslím, že to stejně nepomůže... ;D

martasek

to opravdu nepomůže, to už jsem zkoušel. škoda, já bych rád, aby se detekovala správně. nevím proč tomu tak je.

Ota Trkola

Co máš za verzi Debianu (stable, testing, unstable)? Co máš za jádro? Zkoušel jsi nainstalovat novější z backports nebo experimentalu? Zkoušel jsi kompilaci kernelu s vlastním nastavením?

martasek

jejda, já nenapsal nic o verzi  :P omlouvám se  ::) mám debina wheezy (testing) jádro mám 3.2.0.4-pae. kompilovat jsem nezkoušel a jádro z experimental taky ne. je to prozatím čistá nová instalace. pokouším se to dát dokupy tak, aby chodilo vše jak má. je to už třetí ntbk co mám s debianem a prozatím naprostá spokojenost. z experimentalu balíky třeba vidím, ale z unstable se mi nedaří instalnout nic. nic v repo nevidí a to ani když v sources.list mám tyto řádky:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main contrib non-free

prvně bych totiž rád zkusil jádro právě z unstable

Ota Trkola

V unstable je jádro v současné době stejné, jako v testingu, proto jiné nevidíš, než právě to z testingu/unstable a z experimentalu. Zkus tedy nainstalovat to z experimentalu.

martasek

#6
jádro z experimentalu nepomohlo (verze 3.7....) situace byla nadále stejná. aale odinstaloval jsem pulse audio a kartu vidím správně. zvuk bych řekl že je obecně tišší a to i při nastavení na maximum. ale i tak bych rád zkusil rozchodit pulseaudio

Roman Horník

Na některých kartách PA jde hned, bez potřeby jakkoliv zasahovat, na jiných nejde vůbec, i když se člověk snaží sebevíc. Když už se nedá rozchodit, dostat ho z GNOME3 je dřina, protože G3 je na PA závislý jako feťák.
ALSA fungovat s největší pravděpodobností bude, tam ale bude problém s volbou vhodnýho GUI mixéru, taky s komfortem ovládání. GUI ALSA mixeru je mimořádně ošklivý, navíc, když je člověk zvyklej regulovat hlasitost kolečkem myši nad ikonkou v panelu, štelování v onom ošklivým okně je sakra nekomfortní.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

martasek

Takže bych si skoro tipnul, že PA s mou zvukovou kartou nebude mluvit. S tím se asi budu muset smířit. podstatné je, že zvuk jde a kartu systém vidí správně. Díky za rady, pokud by někoho napdlo ještě něco, zkusím to aplikovat.

Roman Horník

S mým (poměrně starým) zvukovým čipem se PA nekamarádilo nikdy. Na začátku, když bylo PA novinkou, byla detekce v pořádku, jen ten zvuk jaksi nešel, teď nefunguje nic.
A ani Jack se mi nikdy nepodařilo oživit (aby to nevypadalo, že plivu hořící síru jen na PA)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Obecně se dá říci, že starší čipy fungují lépe s Alsou, novější se naopak bez Pulse Audia nepodaří většinou rozchodit. Týtá se to hlavně mikrofonů na notebookách. Tam se mi poslední dobou nedaří je zprovoznit jinak než s PA.

Roman Horník

#11
GNOME by se mělo především vyprdnout na ignoraci ALSy a dát hluchým slyšícím uživatelům možnost snadný záměny zvukových serverů, protože z daleka ne každýmu PA funguje bezchybně, z daleka ne každej (nebo spíš nikdo) si bude kvůli GNOME/PA pořizovat novou desku/zvukovku.
Teď jsem našel návod pro ekvalizér pro ALSu, tak se to snažím rozchodit :)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

martasek

Citace od: Ota Trkola kdy 28. 12. 2012, 09:37:31
Obecně se dá říci, že starší čipy fungují lépe s Alsou, novější se naopak bez Pulse Audia nepodaří většinou rozchodit. Týtá se to hlavně mikrofonů na notebookách. Tam se mi poslední dobou nedaří je zprovoznit jinak než s PA.

mno, já mám tedy přesně opačný problém. vlastním ntbk HP elitebook 8570p (relativně nový) a zvuk mám zprovozněn právě pomocí alsy. S PA šlo přehrávat, možná i nahrávat, ale místo karty HDA Intel PCH ji vidí jako vnitřní zvukový systém. (mám pocit že je to obecný ovladač na zvukovku, který funguje pokaždé) Nechápu co se tedy děje. Ještě jsem zapoměl, použité prostředí mám KDE. zvukový server  VLC, dříve jsem používal phonon-xine, ale ten je mrtvý.

Roman Horník

#13
Tak v čem je problém, když s tím šlo přehrávat, (možná) i nahrávat? Jenom v tom, že PA zvukovej čip nepojmenovalo správně? Že chyběly šoupátka na ovládání jednotlivých vstupů/výstupů? Zvuk byl nekvalitní?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Podle toho, co píše martasek, tak bylo vše naprosto v pořádku. Nevím teď tedy v čem je problém.