Viewnior

Založil Roman Horník, 31. 03. 2010, 02:57:33

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Dlouhou dobu jsem jako prohlížeč obrázků používal EOG, neboli Eye of GNOME a byl jsem po tu dobu celkem spokojenej, tedy až na pár věcí. Neumí animovaný obrázky GIF a MNG, načítá obrázky dost pomalu, vypadá čím dál stejnějc atd., jenže dobrých GTK prohlížečů je málo a kvůli prohlížeči v Qt si nechci stahovat desítky knihoven.

Jednou jsem se nudil a tak nějak brouzdal po Launchpadu, abych něco neubuntího přeložil (ubuntí už nepřekládám), až jsem zavadil o zajímavej prohlížeč od Bulhara Sijana Panajotova- Viewnior.
No co, říkám si, tak to okoštuju, snad to nebude zlý. A ono to zlý není! Chová se stabilně, na prohlížeč obrázků toho umí docela dost a oproti EOG je to rychlý , umí to animace a navíc ořez. Oproti EOG má ale obrovskou výhodu- i když jej zatím píše jen jeden jedinej člověk, jeho vývoj je i přesto 100× rychlejší než u EOG, ačkoliv to teď pár měsíců vypadalo, že bude vývoj Viewnioru ukončen (ale prej jen ztratil GPG a SSH klíče, navíc údajně maturoval, pacholek jeden), ale před třema hodinama konečně vyšla dlouho očekávaná verze 1.0, konečně kompletně v češtině a z 2/3 ve slovenštině (obojí jsem dělal už ke konci září loňskýho roku, proto jsem z toho teď tolik vycákanej, i když jsem tam hned našel chybu :-\).

Netvrdím, že se jedná o nejlepší prohlížeč obrázků ve Vesmíru, je to ještě štěně, roste, pozornost si jistě zaslouží, pozornost jak uživatelů, tak i těch, co by chtěli jakýmkoli způsobem přispět (je potřeba dodělat slovenštinu, učil jsem se ji na základce do r. 1993 a Eugen Korda už v televizi není, nerad bych tam nasekal chyby).


Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

pakanek

Používal jsem GQview, Geeqie a teď Gpicview.
Pomník: vzpomněl, připomněl, zapomněl.