Linux, doba pouzivani a vliv na rychlost systemu

Založil Boogey, 22. 05. 2009, 17:31:32

Předchozí téma - Další téma

WindAmel

Citace od: bhy kdy 25. 06. 2009, 20:31:09
dovolil bych si odmítnout formulaci, že je na to linux krátký. linux má řešeno, aby se filesystemy, se kterými defaultně pracuje a které jsou pro něj určeny, nefragmentovaly tak, jak se tomu děje ve windows. to že linux nemá nástroje na defragmentaci ntfs (čili: nástroje na činnost, co v linuxu není potřeba, prováděnou na filesystemu, který je v linuxu cizí) bych neformuloval tak, že je linux na něco krátký. windows taky nemají nástroje na různé advanced činnosti s ext3 atd.

Hm, to je možná hodně zajímavá pointa a nepopírám ji, nicméně co jsem chtěl říct je, že pokud se autor tohoto tématu chtěl dovědět o výkonosti os linux, tohle je poměrně důležitý aspekt, pokud má v úmyslu jej provozovat spolu s Windows (přičemž netvrdím, že autor to psal tak či onak).


Ad fsck: pokud to, že nelze fsck spustit rovnou v systému vyznělo ode mne jako velký (neřešitelný) problém, pak se omlouvám. Chtěl jsem jen poukázat na rozdíl v pohodlnosti používání podobných nástrojů ve Windows a v Linuxu. Pokud má člověk rád věci pod kontrolou (nebo aspoň mít ten pocit) jako já, pak jsou takovéto detaily pro něj důležité. Mít nainstalovaný linux s tím, že nemám sebemenší tušení, jak na tom disk je a mít jen vědomosti z netu, jaká je filozofie linuxu, je krapet... frustrující :3. (Tímhle to nechci začít nějak řešit, jen poznámka.)

Citace od: Jakub Lucký kdy 26. 06. 2009, 00:24:05
Citace od: Laethnes kdy 25. 06. 2009, 18:04:16
zda to dokáže i na jiné fs. fsck jsem teda chtěl zkusit (opravdu jsem na něj při svých pátráních nenarazil) avšak varoval mě, že může dojít k poškození disku.
FSCK by se vám mělo v defaultu provádět každých 30 mountů

jinak Viz. man shutdown

-F     Force fsck on reboot.


Citace od: Laethnes kdy 25. 06. 2009, 18:04:16
Windows nemají vůbec žádné nástroje pro práci s ext*,reiser*,xfs,... filesystémy, jen hrstka nadšenců vytváří jakýsi driver poskytující velmi omezenou manipulaci s ext2 (žurnály nejsou podporovány)

Ani mě o tom driveru nemluv XD. *kapka*


Mno a nakonec bych chtěl říct, že pokud moje odpovědi vyznívají jako "chci začít flame" apod., pak se omlouvám. Pak bych taky chtěl říct, že nejsem zarytým fanouškem ani Windows ani Linuxů každé má své pro a proti (a většinou co nemá jeden má druhý :3).

bhy

my ale nevíme, jestli autor chtěl provozovat windows spolu s linuxem. linux, jehož se tyto diskuse týkají především, není nástroj na defragmentaci windowsových fs. formulace "linux je na to krátký" je zavádějící. jasně, na nějaké řídící centrum jaderné elektrárny by třeba linux byl taky krátký. taky ms-dos by na ně byl krátký. nebo třeba kávová lžička je krátká na nabrání melounu. není řeč o tom, co nejde dělat věcmi, které k tomu nejsou určeny, o to mi šlo. (linux by neměl umět defragmentovat ntfs o nic víc, než by mělo jít kávovou lžičkou nabrat meloun. ale to je jedno, asi.)

WindAmel

Citace od: bhy kdy 04. 07. 2009, 11:39:07
my ale nevíme, jestli autor chtěl provozovat windows spolu s linuxem. linux, jehož se tyto diskuse týkají především, není nástroj na defragmentaci windowsových fs. formulace "linux je na to krátký" je zavádějící. jasně, na nějaké řídící centrum jaderné elektrárny by třeba linux byl taky krátký. taky ms-dos by na ně byl krátký. nebo třeba kávová lžička je krátká na nabrání melounu. není řeč o tom, co nejde dělat věcmi, které k tomu nejsou určeny, o to mi šlo. (linux by neměl umět defragmentovat ntfs o nic víc, než by mělo jít kávovou lžičkou nabrat meloun. ale to je jedno, asi.)

Pochopitelně. Akorát že z Windows jsem byl naučený "co dokážu namountovat, s tím dokážu pracovat; kontrola, defragmentace...". Mno a linux (a tato diskuze, i když spíš z té menší části, protože většinu toho tady vím) mě naučil, že to není tak úplně samozřejmé...

Jinak to, že se Vám formulace "linux je na to krátký" nelíbí a připadá zavádějící akceptuji a chápu a rozumím všem Vašim argumentům (a nic proti nim nemám), proto již dále tento svůj názor neprosazuji.
Mimochodem, technicky vzato by mělo jít kávovou lžičkou nabrat malý a středně velký meloun a třeba by se ani nezlomila :3. Ale teď si dělám srandu ;).