XFS Filesystem

Založil Brano Dohoda, 13. 03. 2015, 01:39:37

Předchozí téma - Další téma

Brano Dohoda

Ahojte vcera som instaloval Debian 8 na jeden notebook, pri inštalácii a rozdelovaniu disku nie je ina volba len XFS Filesystem a teraz neviem nemam v tom prehlad ci je to novsi filesystem nez Ext4, alebo Debian 8 zaradilo len XFS a ine ani nebude, a ci to mozem nechat na tom filesysteme XFS.

Ohladom tohoto nemam s tymto vobec ziadne skusenosti. Vopred diki...
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

čepi

Citacehttps://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=780043

Neco uz je v bug reportu.

Jinak kdyz tu nekdo napise vice o XFS, na skodu to nebude, puvodne byl asi miren hlavne na diskova pole, servery... Ted uz musim pro rohliky :)
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Ota Trkola

Asi chyba v aktuálním obrazu. Zkus starší, já instaloval týden zpátky a bylo to v pohodě.

Brano Dohoda

#3
čepi: jj ten report som nasiel aj ja, a mas pravdu ak tu niekto popise viac o XFS vobec sa nepohnevame ze ?

Ota: jj chcel som to skúsiť ale ten clovek mal tak troska tak nejako naponahlo, ale kim bol prec a hral som sa s tym notebookom (inak dal som mu tam debian 8 kde) a vobec tomu disku ten XFS nevadilo ba naopak zdal sa mi celkom kludny aj svizny a tak nestazoval si ten disk :)

Inak celkovo system bol tiez celkom slusne zvizny, svistalo to pekne hladko (testol som aj archivaciu suborov, render videa, kopirovanie a tak vsetko okolo disku) len dufam ze nepride o 2 tyzdne ze ma nieco s diskom :D

EDIT: nasadil som pre test aj ja u seba na jednom disku XFS, vcera som si nainstaloval na volny disk Debian 8 KDE s XFS takze ak niekto chce nieco testnut nech napise skusim :D
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

čepi

Citace od: Valsin kdy 14. 03. 2015, 09:56:46
EDIT: nasadil som pre test aj ja u seba na jednom disku XFS, vcera som si nainstaloval na volny disk Debian 8 KDE s XFS takze ak niekto chce nieco testnut nech napise skusim :D

To jsi nemel rikat :) , me by zajimal vykonostni rozdil oproti ext4 pri kopirovani ruznych dat (soubory ~ <4kB, 4kB, 512kB, xMB a xGB) v ramci stejneho disku i z disku na jiny disk:
bezne partiton
sifrovane partition (dm-crypt/LUKS co umoznuje debian instalator s AES256)
raid 10
raid 5,6
+
jak se zachova pole pri raid 5,6 a vypadku disku (1, resp. 2) + nasledne sestaveni pole
U raidu take bezne i sifrovane partition.
Na zaver vzdy u kazde varianty kontrolu spravnosti dat (staci md5) po vypadku napajeni.

Ale asi si to budu muset nekdy vyzkouset vsechno sam co?  :D
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Brano Dohoda

Stoho co si postnul som schopny spravit akurat >

Citaceme by zajimal vykonostni rozdil oproti ext4 pri kopirovani ruznych dat (soubory ~ <4kB, 4kB, 512kB, xMB a xGB) v ramci stejneho disku i z disku na jiny disk:bezne partiton

> na viac nemam skill, a co sa tyka RAID a podobne v tom az taky dobry nie som, ale este mi postni ako mam otestovat aspon to kopirovanie balenie archivu rendering vydea a podobne mam to normal stopovat alebo je na to nejaky benchmark soft ?
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

čepi

Abych pravdu rek, o benchmarku pro linux jsem dosud nevedel (pro Windows platformu pouzivam na ruzny testovani/diagnostiku HDTune).
Nasel jsem jen:
https://packages.debian.org/cs/wheezy/gnome-disk-utility
Ale jeste jsem to nezkousel.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Brano Dohoda

Tak som spravil take svoje testy :D

Start Debian 8 "Jessie"
ext4: 48s
xfs: 34s

Render movie in Kdenlive file 200MB
ext4: 5:48 min
xfs: 3:49 min

Unzip file 2GB
ext4: 36s
xfs: 27s

Download torrent 10 filmov naraz o velkosti 3GB
ext4: zalagovany celi PC neda sa pracovat
xfs: PC ani nevie ze nieco stahujem

Podstatne co som si vsimol je ze pri ext4 moj 1TB disk vrcal (mam usi ako netopier pre mna vrcal a vadilo mi to), pri xfs disk vobec nepocujem co je mi divne ale som rad. System pri xfs je podstatne sviznejsi, tot moje testy na mojm PC.
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

čepi

Diky, vypada to velmi zajimave. Jak bude trocha casu, budu muset taky neco zkusit (no jo, ale kdy to bude?  ;D ).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Jenda_H

Zdravím, na nový HDD jsem ze srandy zkusil XFS, rozdělil zvlášť kořen a Home ten navíc i připojil do soft. Raidu 0...Už to měnit nebudu, fakt je sys. rychlejší. Někdy ty pokusy vyjdou.

petrbian

XFS je výchozí pro CentOS 7 (viz nový Red Hat Enterprise Linux 7).
Souborový systém se snaží přednostně využívat paměť RAM před zápisem na harddisk.
Bez UPS bych si tento souborový systém nedovolil nainstalovat.
Doporučuji vyzkoušet pár "tvrdých" výpadků proudu ("tvrdý" restart).
S tím testováním ext4 - máš nastavený příznak noatime,nodiratime,data=writeback?
K tomu raid0 - to je něco jako "rychle a zběsile, rychle nabyl, rychle pozbyl".  ;D