Offline instalace wpasuplicant networkmanager nmcli

Založil ermess, 25. 11. 2021, 14:12:13

Předchozí téma - Další téma

ermess

Zdravím,

ve svém projektu (Graylog) se pokouším o minimalistickou instalaci DEB bez gr. prostředí. Instaloval jsem z flashky. Bohužel v testovacím PC je porouchaná integrovaná ethernet karta = jsem tedy odkázaný na USB-eth dongle nebo integrovaný WLAN adaptér. Vše se pokouším provést v "offline" režimu (buďto z instalační FLASH nebo vypáleného DVD.

  • Pro zprovoznění USB-eth je nutné doinstalovat ovladač. Toto se nedaří (chybí package "make"). I přes testování asi 10 různých návodů, se nedaří.

    • mount instalační flash OK
    • editace Sources.list také OK
    • povolit instalaci z neschválených umístění OK
    Package "make" se prý v daném umístění nevyskytuje.
  • Vypálil jsme tedy instalační DVD a připojil k PC externí USB mechaniku, systém stále vyzívá vložení CD-Romu nebo že na daném médiu se package nenachází.

    • je nutné upravit, kde má systém DVD hledat?
    • je nutné mít všechna 3 DVD?
    • možná mám špatně směrováno apt?
    • mountovanou externí dvd mechaniku?

    3. Tak jsem se pokoušel rozchodit integrovaný WLAN. Opět, nedaří se mi doinstalovat WPAsupplicant package ani Networkmanager ani NMCLI.
Chápu správně, že bez doinstalování některé z jmenovaných packagí, wifi prostě nenakonfiguji? Pokud ano, máte tušení, co provádím špatně?

Omlouvám se za délku, snad to není zmatečné... Díky
Using Tapatalk

radek_dr

Bez GUI NetworkManager nepotřebuješ, vše musíš nastavit z terminálu. Nejprve rozchodit WiFi kartu, tzn. zjistit, jaký má čip. Nejjednodušeji to zjistíš příkazem lsusb, ve výpisu najít něco jako 'Wireless network...'. část ID:####, např.:Bus 001 Device 001: ID 1###:###2 vygoogli, zjistíš čip a k němu pak hledej driver.... Až rozchodíš kartu, můžeš hledat, jak to připojit. Já jsem úspěšně postupoval podle nějakého návodu k Raspbianu, ale to je obecné pro linux. Hledej 'připojení wifi z příkazového řádku linux' nebo tak něco.
Když se nezadaří, ozvi se, pokusím se to najít...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

ermess

Ahoj a díky, super od NManageru tedy upouštím.

Přesto ale potřebuji jiný daemon, který bude řídit komunikaci mezi PC a AP.

Model WLAN adaptéru znám, ale bez instalace "daemonu" nebude přeci fungovat, ne? Zprovoznění wlan adaptéru je až krok číslo 2, pže mně chybí součást systému (služba/modul ve windows - daemon pod linuxem) "WPAsupplicant nebo NMCLI", která zprostředkuje bezdrátovou komunikaci mezi PC a AP, jestli se nepletu.

A to je právě můj problém = tohoto daemona potřebuji offline dostat do PC, ale nedaří se mi, viz výše.....
Using Tapatalk

radek_dr

Nejdřív musíš ten adaptér rozběhat, tj. mít správný firmware a modul v jádře. Postup najdeš právě podle toho čipu. Pak stačí třeba toto: https://tlukas.eu/uvod/pripojeni-raspberry-pi-na-wi-fi
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

ermess

Radku dekuji, ale odkaz vůbec neřeší můj problém. Jak se zmiňuji, potřebuji offline instalovat démona "wpasupplicant" s integrovaným Wlan ovladačem problém nemám..
Dekuji.
Using Tapatalk

radek_dr

A není na instalačce? Já ho neinstaloval, byl už v systému. Mám notas bez LAN, takže jsem to dělal tímto postupem a funguje to...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

ermess

Radku není, píšu to přeci vše pěkně shrnuto hned v prvním příspěvku...
Using Tapatalk

radek_dr

No, pokud to je ještě aktuální, nezbývá než stáhnout např. zde:https://packages.debian.org/bullseye/wpasupplicant a nainstalovat ručně...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !

ermess

Ahoj, díky.

Vyřešil jsem podle tohoto návodu (pracoval jsem s repozitáři Debianu): https://yping88.medium.com/how-to-enable-wi-fi-on-ubuntu-server-20-04-without-a-wired-ethernet-connection-42e0b71ca198

Pozor, těch "dependencies" je mnohem více, než-li v článku popsáno.

Dobré je, že ty nezbytné, jsou červeně značené, tak se lze postupně dopracovat.

Using Tapatalk

radek_dr

Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC,  Celeron J3455, 8GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, Apache, Nginx proxy, KVM...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Nikdo není dokonalý !