Softwarový zákaz print screenu

Založil Vajtek, 09. 03. 2011, 13:56:02

Předchozí téma - Další téma

Vajtek

Dobrý den,
mám jeden dotaz. Jde v Linuxu softwarově zakázat zachytávání obrazovky, t.j. print screen?
Nyní řeším problém se čtením českých technických norem.
Český normalizační institut k tomu používá plugin FileOpen pro Acrobat Reader.
Problém je v tom, že plugin ve win verzi má doplněk pro zakázání print screenu a v linuxové verzi pluginu tento doplněk není.
Podle mojí mailové korespondence s ředitelem společnosti FileOpen nejde print screen v Linuxu a Macu zakázat.
Kvůli absenci tohoto doplňku pluginu nejdou normy v Linuxu prohlížet, takto jsou nastavena práva UNMZ.
Normy jsou chráněny autorským zákonem (otázka je proč) a UNMZ nastavila několik způsobů přístupu k těmto normám (bez možnosti tisku, tisk 50 stran za rok a neomezený tisk). Tyto přístupy jsou samozřejmě finančně ohodnoceny. Je tedy jasné, že bez zakázaného print screenu jde toto omezení obejít.
Jde tedy tato funkce nějakým způsobem zakázat? Pokud ano, poslal bych nástřel řešení firmě FileOpen (pokud by to autor řešení povolil). Podle naší korespondence chce ředitel společnosti problém řešit.
Celá ochrana je řešena pomocí pluginu s hlavní částí v souboru fileopen.api a v doplňku fowp4kbd.api (řeší pouze zákaz print screenu ve Windows).
Díky Milan

PS: Tento dotaz je položen i na ABCLINUXU.CZ (přeci jen není zaměřen na jednu distribuci).

Bohouš

to s tim silenstvim okolo autorskych prav vazne prehani.
zakazovat printscreen.. pche
OS: Debian Wheezy

Vajtek

#2
Je to opravdu .............., nebudu sprostý.
Nehledě na to, že zkušenější uživatel pc to omezení stejně obejde.
Sám jsem to odzkoušel, ale nebudu psát návod " Jak na to ".
Většina ze zdejších návštěvníků to stejně zná.

Ilfirin

Jak jste napsal, zabránit tomu nejde.
A popravdě, nejde tomu zabránit ani na Windows. Jak je možnost streamovat obrazovku (X, VNC, RDP) je možné i stream ukládat.
Ve Windows tedy zakázali jen tu klávesku print-screen.
Tak co jim navrhnout stejnou věc? Keybinder v Linuxu je (respektive v gnome/tomboy). Mohou si klávesu print-screen stáhnout na sebe.

Vajtek

Přesně tak, ve Windows zakázali je klávesu PrintScreen a to jenom při spuštěném acrobat readeru a v něm otevřeném chráněném dokumentu.
V Linuxu by to mělo být něco podobného, ale v jakémkoliv WM.

Bohouš

neslo by pomoci xorgu/kbd proste namapovat klavesu printsc na neco jineho/ na nic ??
OS: Debian Wheezy

zeminem

Řeší se tu omezení klávesy PrintScreen, ale já osobně jsem tuto klávesu snad nikdy nepoužil. Nevím jak je to ve Win, ale já fotím (Ubuntu) pouze klikáním levým myšítkem na "Zachytit snímek obrazovky", kde mám větší výběr co chci udělat (výřez, okno, zahrnutí kurzoru atd...). Taková možnost asi ve Win není (?), proto nevím, jestli by to prošlo i když jak už bylo psáno i ve Win lze vše obejít... :-)
Učím se, tak mám spoustu dotazů .. Trpělivost přináší růže_
http://zeminem.g6.cz/