Jak vidět USB flash vždy stejně?

Založil skybedy, 29. 10. 2016, 19:10:12

Předchozí téma - Další téma

skybedy

Jsem jen možná trochu pokročilejší amatér, tak se předem omlouvám, zda je dotaz hloupý.
Hraju si trochu s RPi a mám dejme tomu 2 flasky, obě stejně velké, obě mají jeden oddíl, na obou je ext4 a jedna je třeba s labelem B a druhá s labelem C.
Lze zajistit, když při bootování tam budu mít obě flasky strčené, aby "B" se hlásila VŽDY jako sdb1 a "C" jako sdc1?
V fstab mám samozřejmě nastavené, jak se mají přimountovat dále, ale už se mi stalo, že se "B" hlásila jako sdc1 a "C" zas pro změnu jako sdb1.
Za případné nakopnutí díky.

Roman Horník

Tohle podle mýho bohužel zaručit úplně nepůjde, v tomhle případě jde o to, co si dřív vezme na paškál BIOS, nebo co do USB dřív strčíš.
Nejjistější je řešení pomocí UUID.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

skybedy

Díky.
V reálu by šlo jen o jednu flasku  (dvě jsem použil jako příklad) a jde mi o to, zda se v případě, když se fyzicky k RPi nebude nic dalšího připojovat, ani z něj nic odpojovat a flaska bude strčená pořád ve stejném USB, dá spoléhat na to, že se pak bude vždy hlásit jako sdb1.
Pak v dalším kroku se to přes UUID v fstab  samozřejmě namountuje tam kam potřebuju.

Roman Horník

Pokud tam bude jediný úložiště, pak se bude jmenovat sda. A jo, když tam budeš mít natrvalo 2 úložiště, pak se jejich označení nebude měnit.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Krčmář

Na tohle se obecně nedá spolehnout nikdy. Proto bylo vymyšleno UUID, které se neváže na fyzické rozhraní média, ale na jeho vnitřní název. Ten se nemění, i když budeš třeba paměťovou kartu přehazovat mezi různými čtečkami připojenými různými rozhraními. Podobně funguje položka label, kterou negeneruje jádro, ale nastavíš si ji sám. Obojí si zjistíš takhle:

# blkid /dev/sdb1

Pak už nikdy nebudeš používat odkaz na fyzické rozhraní, ale budeš ten disk spravovat pomocí UUID.

# mount UUID=80522bba-5216-4fc4-8856-a77d5e5eec70 /mnt/data/

Případně si to rovnou přidáš do fstabu:

UUID=80522bba-5216-4fc4-8856-a77d5e5eec70 /mnt/data/ ext4 defaults 0 0

Pokud chceš raději používat lidsky čitelný label, použiješ k nastavení pro konkrétní oddíl utilitu e2label a pak to používáš stejně, jen místo UUID= používáš LABEL=.

skybedy