Přechod z Ubuntu na Debian

Založil Elrus, 18. 06. 2011, 15:26:10

Předchozí téma - Další téma

Elrus

Jasně, že jo. Teda... kéž bych je mohl kopírovat. Mám tady malý netbook a z něj opisuju ty příkazy do notebooku, kde se snažíme rozjet ten debian.... nemám to fakt zkusit prostě přeinstalovat? Nebo to v tomhle případě nepomůže?

Ota Trkola

Neni mi jasná jedna věc.

- přihlásím se jako uživatel.
- zkusim sudo, jde nebo nejde.
- pokud nejde, nainstaluju ho tak, že se přihlásím jako root.

atd.

Nevěřím tomu, že nic z toho nejde... Musíš dělat něco špatně.

Elrus

jako sudo se mi to už přihlásilo ale ten příkaz deb http://ftp.debian....   u toho už mi to píše příkaz nenalezen

Ota Trkola

#33
$ sudo nano /etc/apt/sources.list

Otevře se ti soubor se zdroji sw, tam vlož toto:

deb http://ftp.debian.org/debian/ stable main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ stable main contrib non-free


A pak:

$ sudo aptitude update
$ sudo aptitude upgrade
$ sudo aptitude install firmware-linux-nonfree


Reboot

Elrus

Zadal jsme zdroje a když t ochci updatovat tak mi to napíše, že pracuje nahodí to 16% a pak, že to chce zase instalační disk... mě to fakt přijde jako by se to nemohlo připojit na net a přitom při instalaci to šlo v pohodě. Jako internet...

ulo

V tom souboru /etc/apt/sources.list zkontroluj, jestli máš zakřížkovaný řádek (#), který začíná deb cdrom: nebo tak nějak (tzn. že na začátek tohoto řádku vložíš znak # - tím zakomentuješ hledání zdrojů balíčků na CD/DVD disku a bude to hledat pouze na repozitářích na netu).

Jo a jen pro sychr si zkus příkaz ping třeba na Seznam.cz nebo jestli jsi si jistý, že připojení k netu máš funkční?
ping www.seznam.cz
a výpis stopneš kombinací kláves Ctrl+C
PC-doma:  LinuxMint 17.2 KDE (64bit) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 17.2 KDE (32bit) - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 17.1 KDE (32bit) - Acer TravelMate 3002
Servery:  Debian 6.0 Squeeze

Migilenik

Je samozřejmě uplně jedno, jestli v případe netinstallu instaluješ přes wifi nebo kabel. Problemem u debianu je, ze je to svobodny system. Tudíž instalátor nemusí umět rozchodit wifi, protože drivery k ní se nachází v non-free sekci (nesvobodné), která jde povolit, ale az pozdeji behem instalace.
Ubuntu je jen preview verze Debianu!

Fantomas

Sakra, kterej chytrak poradil zacatecnikovi, at si nainstaluje debian? Navic pak pokracovat v duchu: "pust si konzoli, prihlas se, zadej prikazy...". Takovy postup je uz predem urcen k zaniku. Navic dle prispevku se evidentne puvodni tazatel v tom ztratil.

Bum

:) Osobne v tom nevidim ziadny problem. Segre som nahodil Linux a kedze sa odstahovala tiez ju navigujem Otvor si konzolu a vloz ... Je to rychlejsie ako na lavej strane tretia ikona klikni 5x a napis vysledok ci si trafila ikonu. Viem o com pisem, lebo nieco s nou nastavit ci uz pod linuxom alebo v XP bol fakt bolestivy porod.
Clovek na druhej strane musi len fakt pozorne citat to je vsetko.
Inac Drzim palce. Nevzdavaj to (ani jeden).

Elisa

Citace od: Bum kdy 23. 06. 2011, 13:31:13...tiez ju navigujem Otvor si konzolu a vloz ... Je to rychlejsie ako na lavej strane tretia ikona klikni 5x a napis vysledok ci si trafila ikonu. Viem o com pisem, lebo nieco s nou nastavit ci uz pod linuxom alebo v XP bol fakt bolestivy porod...
Nebylo by pak lepší, přihlásit se na její comp vzdáleně? ???
Current: Debian 6 Squeeze KDE LVM [still Debian noob :P]
Older experiences: *buntu based distros [advanced user]

www.bushka.cz

Elisa

Citace od: Fantomas kdy 23. 06. 2011, 10:52:20Sakra, kterej chytrak poradil zacatecnikovi, at si nainstaluje debian?
::)
IMO, i zacatecnik se muze 'poprat' s Debianem, ale musi vyvinout o to vetsi usili na baze cteni a studia. Take musi 'opustit' sve predchozi (stupidni) navyky z win$ nebo *buntu systemu...
Current: Debian 6 Squeeze KDE LVM [still Debian noob :P]
Older experiences: *buntu based distros [advanced user]

www.bushka.cz

Bum

Citace od: Elisa kdy 26. 06. 2011, 10:55:22
Citace od: Bum kdy 23. 06. 2011, 13:31:13...tiez ju navigujem Otvor si konzolu a vloz ... Je to rychlejsie ako na lavej strane tretia ikona klikni 5x a napis vysledok ci si trafila ikonu. Viem o com pisem, lebo nieco s nou nastavit ci uz pod linuxom alebo v XP bol fakt bolestivy porod...
Nebylo by pak lepší, přihlásit se na její comp vzdáleně? ???

Bolo. Pokial Bola v Prahe som to mal aj tak vsetko rozbehane. Neplanovane vsak zmenila posobisko a je za nejakym firewallom ci co. Skratka jej busim na vrata a nic. :)
A priznam nemam odvahu ju navigovat na nastavenia firewallu ci ineho zariadenia ked mi to len opise ze je tu nejaka cierna krabicka a vedla modra, cele to vedie so zamknutej miestnosti. Mam rad rozne sporty ale tento k nim fakt nepatri. Hehe.

Firzen

Z důvodu toho wifi bych jako nejlepší postup viděl spíš stáhnout obraz DVD, např. odtud: http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.2.1/i386/iso-dvd/debian-6.0.2.1-i386-DVD-1.iso
Po instalaci budete mít plnohodnotný systém, a myslím, že by tam mohly být i ty nástroje zmíněné na wiki. Je důležité je tam už mít, protože stahovat nějaké balíčky přes jiný PC může být docela velký problém.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Nyní můžete počítač bezpečně vypnout.

sabraq

Mám takovou otaázku:). Výše uvedený odkaz už je mrtvý, ale na jiném zrcadle je ke stažení takových obrazů asi 8 druhů + dva updaty. To potřebuji k instalaci všech 8 DVD?

Ota Trkola

Ne vždy ti stačí pouze první medium, buď CD nebo DVD. Instalovat lze i z malého CD, tzv. Businesscard - návod na instalaci je na foru:

http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,491.0.html