Dotazy > Získání a instalace Debianu

Minimalistická instalace

(1/2) > >>

radek_dr:
Zdravím
Existuje možnost minimalistické instalace Debianu? Myslím tím instalace bez pro běžného Čecha zbytečného balastu typu pro nás netradičních jazyků (proč se mi instaluje při výběru českého prostředí japonština, svahilština, řečtina..... ani nevím co všechno?). Nejde mi ani tak o ty jazyky, místa na disku mám dost, ale současně se nainstalují mraky naprosto nepoužitelných fontů a tam něco najít, to je skutečně porod.... Proč neexistuje varianta, že se v základním systému nainstaluje vybraný jazyk (např. čeština) a angličtina jako druhý jazyk (chápu, že dnes bez AJ se v IT člověk nechytá), a zbytek si každý může doinstalovat podle potřeby? ??? Proč je to naopak?

jmp:
nevím zda jsem pochopil správně, ale toto: https://www.debian.org/CD/netinst/ by mělo umožnit opravdu minimalistickou instalaci...

radek_dr:
Bohužel. Pokud zvolíš v netinst jakékoli GUI, stejně nainstaluje řadu věcí, které (většinou) nepotřebuješ. Stačí se podívat do Menu nebo Synapticu, co všechno se nainstaluje (třeba s LibreOffice a pod). Kdysi dávno, když jsem s linuxem začínal (tehdy to byl RedHat) byly dvě možnosti: buď to nechat na instalátoru, pak to byl dost děs (např. 3 různé textové editory, správci souborů atd.) nebo si cíleně vybrat, co instalovat chceš, a to doslova. Základ byl systém a GUI (tehdy KDE 1.4) zbytek rozdělený podle kategorií si musel uživatel zatrhnout jednotlivé programy sám. Pak si vytvořil prostředí s minimem programů, jazyků, fontů, prohlížečů videa atd. Pravda, trvalo dost dlouho, než si člověk vybral, ale bylo to ideální. Dnes sice trvá instalace cca 15 min., ale pak půl dne hledám a odinstalovávám, co nepotřebuji. Ovšem to je problém všech dister, bohužel tvůrci se domnívají, že vědí nejlépe, co uživatel potřebuje, jenže opak je pravdou. Pochopil bych, že v 'live' chtějí tvůrci předvést, co vše distro dokáže, ale při instalaci by měl uživatel mít možnost si vybrat. Asi tak.

Roman Horník:
Můžeš instalovat růčo přes APT s parametrem --no-install-recommends, případně doporučený a navržený zakázat globálně:
# cat > /etc/apt/apt.conf.d/01norecommend << EOF
APT::Install-Recommends "0";
APT::Install-Suggests "0";
EOF
Synaptic tohle taky umožňuje, stačí kouknout do nastavení.

Jinak je dobrý nainstalovat si deborphan a na střídačku s apt autoremove párkrát za sebou spustit apt purge $(deborphan). Tím si budeš udržovat systém bez minimálně většiny zbytečných balíků.


--- Citace: radek_dr ---Ovšem to je problém všech dister, bohužel tvůrci se domnívají, že vědí nejlépe, co uživatel potřebuje, jenže opak je pravdou.
--- Konce citace ---
Holt bolševici.

radek_dr:
Dík, dobrý vědět, příště to vyzkouším, ale teď už jsem to 'poladil', tak chvíli vydržím...

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi