Squeezy - jak instalovat firefox 3.6

Založil libor007, 11. 12. 2010, 16:31:51

Předchozí téma - Další téma

libor007

Zdarec, Jak dostanu do squeezyho firefox 3.6? Jde mi i o to, aby se pak sam aktualizoval...

Ota Trkola

#1
Postup je celkem (ne)jednoduchý. Musíš použít tzv. pinning. Nicméně Firefox se v Debianu jmenuje Iceweasel.

1) Musíš si vytvořit jako root soubor:

/etc/apt/preferences

a do něj vložit:


Package: *
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 980

Package: *
Pin: release a=unstable
Pin-Priority: 220

Package: *
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 200

Package: iceweasel
Pin: version *
Pin-Priority: 980

Package: iceweasel-l10n-cs
Pin: version *
Pin-Priority: 980

Package: libmozjs3d
Pin: version *
Pin-Priority: 980

Package: xulrunner-1.9.2
Pin: version *
Pin-Priority: 980


Také musíš změnit obsah /etc/apt/sources.list. Přidej tam tyto řádky:

deb http://ftp.debian.org/debian/ sid main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ sid main contrib non-free
deb http://www.debian-multimedia.org/ sid main

deb http://ftp.debian.org/debian/ experimental main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ experimental main non-free contrib


Pak pouze provést aktualizaci systému:

$ sudo aptitude upadte
$ sudo aptitude upgrade


Iceweasel by se měl nabídnout k aktualizaci.

libor007

Diky. Postup je celkem vpoho, ale divim se, neni nekde nejaky repozitar s primo s ff pro debian...

Ota Trkola

V Debianu neni Firefox. V Debianu je pouze Iceweasel, což je v podstatě to samé, jen z licenčních a možná i nějakých dalších důvodů se Firefox v Debianu jmenuje Iceweasel.

libor007

Ano, to jsem pochopil - mel jsem namysli proc neni iceweasel alespon v nejakem svem repozitari. Ikdyz se mi cim dal vic libi chromium. mozilla je zas ale nutna pro internet banking kb.

Petr Krčmář

U IceWaselu nejde o licenci, ale o ochranné známky. Problém je totiž v tom, že po zásazích Debianu (patche) už se to nemůže jmenovat Firefox, protože to už vlastně není Firefox. A Mozilla musí aktivně své známky chránit, jinak by o ně přišla. Takže se nakonec vymyslelo, že se jednoduše název změní na IceWeasel. Doporučují svůj článek Debian vs Mozilla: systém bez Firefoxu.

Bohouš

Mohu se zeptat, proc tam mas tohle a co to konkretne dela?
Citace od: Ota Trkola kdy 11. 12. 2010, 16:41:08
Package: *
Pin: release a=unstable
Pin-Priority: 220

Package: *
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 200

Z manualu jsem to moc dobre nepochopil
OS: Debian Wheezy

Yontalcar

Citace od: Bohouš kdy 14. 12. 2010, 12:53:53
Mohu se zeptat, proc tam mas tohle a co to konkretne dela?
...
Nastavení priority repositáře pro unstable, resp. experimental na 220, resp. 200
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Bohouš

Citace od: Yontalcar kdy 14. 12. 2010, 16:52:45
Nastavení priority repositáře pro unstable, resp. experimental na 220, resp. 200

jj, to vim, ale co znamena konkretni hodnota? v tom anglickem textu to je ponekud kostrbate napsano, ze si nejsem jisty jak presne to prelozit
OS: Debian Wheezy

Ota Trkola


Bohouš

OS: Debian Wheezy

Bohouš

Nejak mi to neslape. Postupoval jsem podle navodu a po apt-get update mi to nenabidlo novou verzi iceweaselu k aktualizaci.
Pokud bych iceweasel nainstaloval z exerimentalu pomoci apt-get install -t experimental iceweasel, bude se mi sam aktualizovat na novejsi verze, pokud bude potreba?
OS: Debian Wheezy

Ota Trkola

To je divné, mě to normálně funguje. V Synapticku jde vynutit verze 3.6 nebo ne? Když se o to pokusíš, co se zobrazí? Zkus ještě jednou projít, zda máš všechno, tak jak jsem psal a zkus ještě aptitude místo apt-get.

Bohouš

#13
Citace od: Ota Trkola kdy 16. 12. 2010, 18:55:29
To je divné, mě to normálně funguje. V Synapticku jde vynutit verze 3.6 nebo ne? Když se o to pokusíš, co se zobrazí? Zkus ještě jednou projít, zda máš všechno, tak jak jsem psal a zkus ještě aptitude místo apt-get.

V synapticu vynutit verzi 3.6 jde, ale nenainstaluje se. zobrazi se chyba:E: Nemohu opravit problémy, některé balíky držíte v porouchaném stavu.
E: Nemohu zamknout adresář pro stahování


pri tom zadne nevyresene zavislosti nemam a hlaska "některé balíky držíte v porouchaném stavu" mi toho moc nerika.
Stejne tak "Nemohu zamknout adresář pro stahování" je nesmysl, protoze jine baliky si synaptic normalne stahnout umi (zadnou jinou aplikaci, ktera pouziva dpkg otevrenou nemam).


Jeste mam otazku:
Pokud mam vlc 1.1.3, mohu pomoci apt pinningu vynutit, ze chci z repozitare squeeze nainstalovat verzi vlc 1.1.2 ??
OS: Debian Wheezy

Ota Trkola

Dobře, takže

/etc/apt/preferences

uprav takto a pak už půjde nainstalovat Iceweasel 3.6 a bude se sám aktualizovat:

Package: *
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 980

Package: *
Pin: release a=unstable
Pin-Priority: 220

Package: *
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 200

Package: iceweasel
Pin: version *
Pin-Priority: 980

Package: iceweasel-l10n-cs
Pin: version *
Pin-Priority: 980

Package: libmozjs3d
Pin: version *
Pin-Priority: 980

Package: xulrunner-1.9.2
Pin: version *
Pin-Priority: 980

Package: libsqlite3-0
Pin: version *
Pin-Priority: 980


Právě teď vyzkoušeno na desktopu s Debianem Squeeze, pomocí aptitude.