DEBIAN 9.4.0 tlačiareň BROTHER DCP-115C - inštalácia ovladača

Založil richard.bezak, 07. 06. 2018, 22:24:34

Předchozí téma - Další téma

richard.bezak

Pozdravujem,

v štandartnej inštalačnej sade, nie je ovladač na tlačiareň BROTHER DCP-115C. Na linku http://support.brother.com/g/s/id/linux/en/download_prn.html#MFC-210C odporúčajú stiahnuť si ovladač MFC-210C ten je vo formate .rpm a .deb ja som si rozbalil oba, vybalili sa do priečinka  Domov (slovenská verzia) a v zozname driverov sa mi nezobrazuje. Čo fčul? Ako ho mam nainštalovať?

Petr Krčmář

Ty balíčky se nerozbalují jen tak na disk, je potřeba je nainstalovat. Nejlepší bude nejdřív doinstalovat utilitu gdebi a tu pak na daný balíček poslat.

$ gdebi cupswrapperMFC210C-1.0.2-3.i386.deb

Nainstaluje to balíček i všechny jeho závislosti.

richard.bezak

super vec som nainstaloval dakujem za radu, akurat v tom prikazovom riadku je nejaka syntakticka chyba, alebo nemam ten subor v spravnom adresari alebo neviem co som poondil, toto je výsledok:

richard@debian:~$ gdebi cupswrapperMFC210C-1.0.2-3.i386.deb
gdebi error, file not found: cupswrapperMFC210C-1.0.2-3.i386.deb

Petr Krčmář

Tak se ten stažený balíček jmenje jinak. Musíš být ve správném adresáři a správně napsat to jméno souboru. Klávesa Tab doplňuje názvy soubory. Doporučuji někde prostudovat základy příkazové řádky.

richard.bezak

#4
Ďakujem ja som to kedysi v celku ovládal tak ste mi teraz oprášili vedomosti. Nuž ale dopadlo to takto:

richard@debian:~/Stiahnuté$ gdebi mfc230clpr-1.0.1-1.i386.debReading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Tento balík nie je možné nainštalovať
Wrong architecture 'i386' -- Run dpkg --add-architecture to add it and update afterwards
richard@debian:~/Stiahnuté$

odporúčajú mi najprv nainštalovať toto: ia32-libs or lib32stdc++ is required to be installed.
vybral a nainštaloval som:GNU Standard C++ Library v3 (development files) (mips64)

ale výsledok stále ten istý

richard.bezak

prosím vás o radu.

patričnú tlačiareň som pridal ako ste mi poradili, system tvrdi že ju ma že je funkčna a že vytlačil požadovany dokument, ale nie je to tak napiše tlač dokončena ale tlačiareň mlčí


čo s tým?



Milano

Máš balíček pro i386, ale systém máš pravděpodobně amd64.
Takže buď si stáhni ovladač pro správnou architekturu nebo to zkus takhle:


$ dpkg --add-architecture i386
$ apt update && apt upgrade -y
$ apt install lib32stdc++
$ dpkg -i  cupswrapperMFC210C-1.0.2-3.i386.deb
$ apt install -f
$ dpkg -i  mfc210clpr-1.0.2-1.i386.deb
$ apt install -f


Musíš mít zase samozřejmě správně jména souborů na řádku 4 a 6 a být ve správném adresáři.
Lenovo Thinkpad T400
* Intel Core 2 Duo P8400 @ 2.26 GHz  x 2
* Intel GMA 4500MHD
* 8GB RAM
* Debian Stable

Dell Precision M6600
* Intel Core i7 2760QM @ 2.40 GHz x 8
* nVidia Quadro 3000M
* 24 GB RAM
* Debian Stable

richard.bezak

Děkuji všem za cenné rady, pomohlo tiskárna tlačí, díky.

richard.bezak

Tlačiť tlačí, ale neskenuje.

Provedl jsem dle návodu toto:

root@debian:/home/richard/Stiahnuté# dpkg -i --force-all brscan2-0.2.5-1.amd64.deb
Vyberá sa predtým nevybraný balík brscan2.
(Číta sa databáza ... momentálne je nainštalovaných 226684 súborov alebo adresárov.
Preparing to unpack brscan2-0.2.5-1.amd64.deb ...
Unpacking brscan2 (0.2.5-1) ...
Nastavuje sa balík brscan2 (0.2.5-1) ...
root@debian:/home/richard/Stiahnuté# dpkg -l | grep Brother
ii  brscan2                                       0.2.5-1                                     amd64        Brother Scanner Driver
ii  cupswrappermfc210c:i386                       1.0.2-3                                     i386         Brother MFC210C CUPS wrapper driver
ii  mfc210clpr:i386                               1.0.2-1                                     i386         Brother lpr Inkjet Printer Definitions
ii  printer-driver-brlaser                        3-5+b1                                      amd64        printer driver for (some) Brother laser printers
ii  printer-driver-ptouch                         1.4.2-2+b1                                  amd64        printer driver Brother P-touch label printers
root@debian:/home/richard/Stiahnuté#

Aplikácia jednoduché skenovanie tvrdí, že nie je pripojený žiadny skener. Čo s tým?