Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Roman Horník

#46
Hardware / Re:RTL8822x
27. 01. 2021, 11:19:34
Ještě je možnost použít non-free obraz. Ten totiž obsahuje spoustu nesvobodnýho firmwaru, při troše štěstí tam bude i na tenhle Realtek.
Obraz jsem sice upravoval (pro DVD), ale někdy před 10 lety, a nemám to pořádně jak vyzkoušet (jestli si to firmware samo najde).

EDIT: Nicméně teď koukám, protože to budeš mít na flashce, tak v jejím kořenu si vytvoř složku firmware, kam si natáhneš požadovanej DEB balík s firmwarem. Instalátor by ho měl najít a použít.
#47
Hardware / Re:RTL8822x
27. 01. 2021, 06:17:49
Proto se doporučuje instalace přes kabel :)
Nevím, jakou verzi Debianu instaluješ, každopádně je firmware v balíku firmware-realtek pro Testing a vyšší. Proto balík někam (třeba na flashku) stáhni, při instalaci přejdi do konzole (možná tam jsou i jiný možnosti, instalaci jsem nějakej čas nedělal, a vždycky jsem ji jen prolítnul) a nainstaluj ho pomocí dpkg -i /cesta/k_balíku.deb. To můžeš udělat i po instalaci (i kdyby ta byla jen základní, bez prostředí), a to buď z konzole, nebo z instalačního obrazu.
Kdyby něco, piš ;)
#48
Když za příkaz pro spuštění FF dáš -no-remote, pak by měl jít spustit víckrát. Ale to není důvod, proč by najednou měl vyžadovat SSE2. Koukni, jestli neseženeš FF verze 49 (je to rok 2015).
#49
Mmmmm... no, se synchronizací se vzdáleným úložištěm praxi nemám (nepotřebuju to, mám místní), tak snad to onou synchronizací nebude. Ale je možný, že ona synchronizace nepodporuje oprávnění.
ALE, co se tejče .desktop souboru, neměl by bejt náhodou spustitelnej, konkrétně s oprávněním 777 (chmod 777 soubor.desktop)?
Firefox je hodně komplexní kousek softwaru, tak trochu šitej horkou jehlou (protože se v něm hrabe každej, kdo má do prdele díru; ale podobně tomu je i u ostatních prohlížečů, a vlastně nejen u nich), takže, jestliže se spustí a funguje, chyb si nevšímej. Jestli chce SSE2, stáhni ještě o trochu starší verzi.
Svobodný ovladače pro NV nebyly nikdy výkonný, a jestliže proprietární nepočítá s rádobyHD rozlišením (1366×768), tak ho leda můžeš zkusit ukecat souborem xorg.conf ze složky /etc/X11, kterej ale musíš vytvořit a pro svou kartu a rozlišení najít jeho obsah na webu. Jako MX440 jsem kdysi provozoval, ale ta karta je pradávná historie, vždyť je ještě píchnutá do AGPx8!

Spíš ale doporučuju dát tenhle kousek do muzea a pořídit si stroj aspoň o 5-10 let mladší. Jasně, proti je nostalgie, ale proti tý je rychle se rozvíjející web, takže se může stát, že do roka a do dne nebude kvůli starýmu prohlížeči spousta webů fungovat, protože budou vsázet na nový technologie - přece jen jeho evoluci nebrzdí Exploder 6, pro kterýho se musely zvlášť psát quirky, a aby web nějak vypadal, nadužíval se Flash, kterej je taky už mrtvej (naštěstí). A to nemluvím o všudypřítomný reklamě, která sestává z videí, už dávno ne ze statických obrázků. Nakonec je tady kvůli tomu, že používáš nepodporovanej systém, prohlížeč a ovladač, nemalý bezpečnostní riziko.
#50
Hoj,
problém je v tom, že je starej i procesor (zjevně vyrobenej před rokem 2000), a neumí instrukci SSE2. A SSL handshake failed značí nějakej problém buď s certifikátem, nebo se špatně nastaveným datem a časem systému - ověř.
Chromium nefunguje bez SSE2 od roku 2014 (do verze 34), Firefox nepotřeboval SSE2 do roku 2018 (52.9 ESR), takže štěstí můžeš zkusit leda s "přenosnou" verzí FF: http://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/52.9.0esr/linux-i686/cs
Rozbalíš a spustíš ve vytvořený složce buď firefox, nebo firefox-bin.
Našel jsem i DEB balík jinýho distra, ale tam není vůbec jistý, jestli bys uspokojil závislosti.
Každopádně je stroj na dnešní dobu a technologie příliš starej.
#51
SZ (nebo PM) jsem Ti poslal 8)
#52
Kdybys zbytečně nekecal, tak to zveřejním ;D
#53
Nemám s tím problém ;)
Napiš detaily do SZ.
#54
Hoj,
asi by se hodilo, kdybys trochu problém #1 rozvedl, přece jen uživatelů KDE tady moc není.
Každopádně:
1) Píše nějakou chybovou hlášku? Jedná se opravdu o IMAP4 a ne o POP3, SMTP? Není potřeba šifrovací klíč?
2) Zkus nahradit @ za %40
3) libgtk1.2 je strašně stará knihovna. Především má svoje taky fousatý závislosti, který stejně tak dobře nenainstaluješ (a když přitlačíš, může nastat závislostní peklo).
Řešil jsem to tak, a je to fakt mravenčí práce, že jsem stáhnul balík knihovny z nějakýho archivního repozitáře, rozbalil ho a samotnou binárku dal na místo určení, pak se snažil spustit program, co ji žádal, a když jsem měl to štěstí, tak mi napsal chybovou hlášku, že mu chybí jiná knihovna. A tak dále, a tak dále, a tak dále, a když už jsem měl sakra kliku a na disku bordel jak v Chanově před bytovkou, program tak nějak fungoval (jinak hodí SEGFAULT a nehneš s ním).
Jakej program ji vyžaduje?
#55
Jo, zkus je. A dej vědět, jak to dopadlo. Jestli to vyjde, aktualizuju návod.
#56
Balíky libgcrypt-dev a libgnutls-dev nainstalovaný máš?
#57
Všeobecná podpora / Re:Debian Sid
18. 10. 2020, 16:06:58
Byly časy, kdy Unstable byl aspoň trochu nestabilní. Teď, i když to řízneš Experimentalem, stejně to bude strašná nuda.
#58
Máte-li potřebu měřit na počítači aktuální okolní teplotu, ať už jen pro zábavu, bádání, nebo pro nějakou automatizaci, nabízím návod na velice primitivní řešení. Využívá kombinace integrovanýho obvodu DS18B20 a sériovýho převodníku USB-TTL.

Co potřebujeme nutně?
* Počítač s Debianem a funkčním USB
* Převodník USB-TTL
* Snímač DS18B20
* Pájku a trochu cínu, ideálně olovnatýho
* Program DigiTemp (v repu)

Co se ještě může hodit?
* Trojlinka (stačí tenká, nestíněná; nebo dvojlinka pro případ externího napájení snímačů)
* Odpor 4k7 (4.7kΩ), stačí maličkej 125mW - pro případ použití více snímačů
* Stabilizovanej 5V zdroj pro případ externího napájení (např. nabíječka mobilů)

Snímač DS18B20
DS18B20 je integrovanej obvod, vlastně takovej mikropočítač (SIMka je mimochodem taky primitivní počítač), co vypadá jak tranzistor s pouzdrem TO-92 (černej váleček cca o Ø5mm s "uříznutou" ploškou na boku). Má totiž jen 3 vývody. Při pohledu na jeho předek (plošku s potiskem, s nožičkama dolu) jsou to zleva: 1) společná zem, 2) data I/O, 3) napájení +3.0 až +5.5V proti zemi.
Dá se koupit kolem 50kč/ks, prodává se i ve výhodnější zapouzdřený verzi s káblíkem, kde vývod 1 (zem) je černej, vývod 2 (data) žlutej a vývod 3 (napájení) černej.
Komunikuje na protokolu 1-wire v polovičním duplexu (jako vysílačka - buď přijímá, nebo vysílá, ale ne oboje naráz), jde jich řadit víc za sebe (paralelně - vývod 1 na vývod 1, vývod 2 na vývod 2, vývod 3 na vývod 3), a aby se daly dostat data z konkrétního senzoru, je potřeba oslovit je jejich unikátním 16bitovým sériovým číslem (osloví se, ten pošle data, až pak se může oslovit další - nelze přijímat data více senzorů naráz).
DS18B20 poskytuje náměry 4 přesností, 9-12 bitů, čím větší přesnost, tím dýl trvá náměr, a to až 1000ms (1s), my budeme používat přesnost nejvyšší, s rozlišením 1/16°C (0.0625°C), protože...
... protože těžko seženeme zaručeně originální snímače výrobce Dallas/Maxim, ale čínský pajcy. Proto jsem záměrně nezmiňoval parazitní napájení za použití pouze dvou drátů, protože u čínských padělků funguje buď špatně (špatně měří), nebo nefunguje vůbec. Taky u nich sem tam vázne komunikace, respektive občas jsou tady problémy s kontrolním součtem CRC, pak by tady byl taky limit měření do +85°C. Každopádně už z toho důvodu, že si nejspíš koupíte padělek (kterej ale na 3 drátech měřit umí), je třeba s jeho nedostatkama počítat.
Taky je dobrý počítat s faktem, že se měřením čip přirozeně trochu ohřívá, čím častější měření je, tím je ohřev markantnější. Jsou to sice desetiny °C, ale i to se počítá. Zvláště u nezapouzdřený TO-92 verze je tady velká náchylnost na proudění vzduchu - to se umí relativně ošklivě promítnout na náměru, proto je dobrý vetknout ho například do 5mm díry v kousku silnější kovový trubičky, ideálně, když se před světem úplně schová. To platí i u měření teploty těles, kdy se sice ploška dotejká tělesa, ale "prdel" má ve vzduchu, takže měříme něco mezi. Nakonec se pro přesnější měření hodí několik po sobě jdoucích náměrů zprůměrovat - přece jen je na snímači něco málo šumu, tak ať nemáme křivky záznamu moc kostrbatý.

Jak propojit s počítačem?
Za pár korun se dá pořídit například převodník USB-TTL, například s čipem PL2303 - tady za 29kč (taky tam maj zbytek potřebných věcí, včetně už zmíněných padělků). Ovladač nepotřebujeme, už je v jádře a jmenuje se pl2303. Připojením okamžitě vytvoříme zařízení /dev/ttyUSB0, se kterým budeme komunikovat. Problém s oprávněním se dá vyřešit podle tohohle návodu.

Jak získat data?
Program, kterej umí s 1-wire komunikovat, se jmenuje DigiTemp, my ho samozřejmě máme v repu, takže si ho nainstalujeme:
sudo apt install digitemp

Jak sdrátovat?
Takhle vypadá ono slavný zapojení:


Na převodníku si krajního pinu (+3.3V) nevšímáme, zapojíme 2. vývod převodníku na 3. vývod snímače, 3. a 4. vývod příjmu (RxD) a odesílání (TxD) dat vodivě spojíme a připojíme k prostřednímu vývodu, nakonec připojíme poslední vývod převodníku s prvním snímače. To je všechno.
V případě, kdyby to zlobilo, mezi 2. a 3./4. vývod převodníku dáme odpor 4k7.
Další "nabalování" snímačů se děje jejich prostým paralelním zapojením.

V případě externího napájení vypadá zapojení takhle:


I tam je možnost paralelního řazení snímačů. Nic na tom není, akorát - bacha na polaritu, zkrat a elektrostatický výboje, před zapojením do USB si to ještě pořádně prohlídněte. Některý USB totiž nemaj ochranu proti zkratu, a pochybuju, že převodník za 29kč na tom bude líp.

DigiTemp
Jestliže jste něco neudělali blbě a zajistili jste si správný oprávnění, po spuštění digitemp_DS9097 -w nám vyjede:
$ digitemp_DS9097 -w
DigiTemp v3.7.2 Copyright 1996-2018 by Brian C. Lane
GNU General Public License v2.0 - http://www.digitemp.com
Turning off all DS2409 Couplers
..
Devices on the Main LAN
287ACE09381901A1 : DS18B20 Temperature Sensor
2807146538190112 : DS18B20 Temperature Sensor


Tady vidíte 2 snímače, jejich sériový čísla a popis. Jedná se o padělky, sériový číslo originálu má vypadat takhle: 28xxxxxxxx0000xx
Ale to neva, měří to skoro stejně přesně. Jak?
$ digitemp_DS9097 -a
DigiTemp v3.7.2 Copyright 1996-2018 by Brian C. Lane
GNU General Public License v2.0 - http://www.digitemp.com
20.4375
20.3125


Snímače jsou hned u sebe, je tam vidět drobná odchylka, ale za ty prachy?
DS9097 je původní převodník na RS232. Blbě se shání a je nesmyslně drahej - ten se dá učunit pomocí 2 tranzistorů a pár odporů kolem, ale je to zbytečný, převodník na USB ho plně nahrazuje.

Zbytek, včetně formátování výstupu a výběru snímače - viz man digitemp

P. S.: Příští tejden zkusím připojit snímač DHT22, kterej má vedle teploměru i vlhkoměr. Prej by to mělo fungovat.
#59
Jestliže máte USB zařízení, kde je potřeba specifický oprávnění (v mým případě převodníky USB-TTL), třeba že s ním chcete obousměrně komunikovat jako standardní uživatel, ale systém jej nastaví podle svýho tak, jak zrovna nepotřebujete, máte dvě možnosti:
1) po každým připojení změnit oprávnění ručně chmodem jako root,
2) vytvořit si pravidlo v udev.

První možnost je opruz zvláště tehdy, jestliže se například zařízení vinou vyklochtanýho USB občas odpojí. Druhá možnost funguje automaticky.

1) Nejdřív si zjistíme USBID zařízení:
$ lsusb
Bus 002 Device 014: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port
Bus 002 Device 009: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 002 Device 008: ID 05e3:0752 Genesys Logic, Inc.
Bus 002 Device 007: ID 05e3:0618 Genesys Logic, Inc.
Bus 002 Device 006: ID 0458:6002 KYE Systems Corp. (Mouse Systems)
Bus 002 Device 005: ID 04b8:013c Seiko Epson Corp.
Bus 002 Device 013: ID 1a86:7523 QinHeng Electronics CH340 serial converter
Bus 002 Device 003: ID 058f:6362 Alcor Micro Corp. Flash Card Reader/Writer
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 004: ID 04b8:0e03 Seiko Epson Corp. Thermal Receipt Printer [TM-T20]
Bus 003 Device 003: ID 1bcf:0005 Sunplus Innovation Technology Inc. Optical Mouse
Bus 003 Device 002: ID 051d:0002 American Power Conversion Uninterruptible Power Supply
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub


Tady máme 2 zařízení:
Bus 002 Device 014: ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port - převodník USB-TTL
Bus 002 Device 013: ID 1a86:7523 QinHeng Electronics CH340 serial converter - převodník USB-RS232
Za ID je samotný USBID sestávající ze dvou hexadecimálních čísel, první je ID výrobce, druhý je ID výrobku samotnýho.

2) Vytvoření pravidla:
1) v /etc/udev/rules.d vytvoříme soubor, třeba s názvem 47-usbser.rules - číslo asi nebude kritický, název taky ne, nevím, jestli je udevem potřeba přípona .rules, ale když už je to u ostatních souborů pravidel, tak to tak necháme.
2) Do něj nasypeme:
ATTRS{idVendor}=="067b", ATTRS{idProduct}=="2303", SUBSYSTEMS=="usb", ACTION=="add", MODE="0666", GROUP="plugdev"
idVendor je ID výrobce (067b:2303), idProduct ID výrobku (067b:2303), MODE samotný oprávnění v osmičkový soustavě, GROUP uživatelská skupina oprávněných používat zařízení. Po pravdě nevím, jestli je skupina úplně nutná, nezjišťoval jsem, ale minimálně by se tím dalo zamezit uživatelům mimo skupinu k přístupu k zařízení.
Můžeme tam samozřejmě přidat další řádky se stejnou syntaxí, třeba já mám:
ATTRS{idVendor}=="067b", ATTRS{idProduct}=="2303", SUBSYSTEMS=="usb", ACTION=="add", MODE="0666", GROUP="plugdev"
ATTRS{idVendor}=="1a86", ATTRS{idProduct}=="7523", SUBSYSTEMS=="usb", ACTION=="add", MODE="0666", GROUP="plugdev"


3) Přidáme uživatele do skupiny (s oprávněním roota):
# adduser <uživatel> plugdev (uživatel bez závorek)

Změna by se měla projevit po opětovným připojení zařízení.
#60
Divný. Ještě můžeš zkusit přidat to do /etc/environment
Taky je možnost vytvořit/upravit ~/.xsessionrc (pro každýho uživatele zvlášť) a do nich nasypat:
PATH=$PATH:$HOME/bin
export PATH