EXT4 prechod?

Založil Erich Stark, 11. 02. 2009, 17:18:31

Předchozí téma - Další téma

Erich Stark

Zdravim kedy planujete prejst na tento suborovy system? :)
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Boogey

Jelikoz uz je to stabilni verze, tak bych do toho klidne sel. Ted jsem se dival na wiki a novinky jsou znacne - zvetseni maximalni velikosti, poctu adresaru, souboru atd, ale pro bezneho uzivatele s bezne velkym diskem jsem na nejaky zasadni rozdil nenarazil. Nejdulezitesji mi prislo dalsi omezeni fragmentace a uz konecne moznost defragmentace(v ext 2 byla, v ext3 myslim ne). Nejvice me ale zajima, jak je to se zvysenim vykonu - bavme se zase o standardnim spousteni systemu a praci s programy, ne nejaky prevod velkych DVD image atd. Shrnuto podtrzeno: Ma nekdo zkusenosti s tim, ze nahrazeni ext3 za ext4 prineslo zvyseni vykonu na desktopu a nebo se to ocekavat neda?
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

klusik

Někde jsem o výkonu četl recenzi, zagůgli trochu, fakt to tam je ;) A výsledky nebyly špatné, myslím rychlostně (jako nezpomalilo se to :-D)

Jinak na ext4 se mi líbí možnost defragu, potom ... prostě je to novinka a já rád novinky (jsem holt unstabler :-D)
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

Boogey

Jsem lenoch, ale nakonec jsem pohledal a pocetl. Sice jsem nenasel test ext3 vs ext4, ale myslim, ze i z tohodle odkazu: http://www.root.cz/clanky/ext4-evolucni-souborovy-system/ se jiz na neco prijit da. Abych to jen ve zkratce shrnul: Ext4 je v tomto clanku popsany jako system rychly a vykonny. Oproti porovnavanemu( reiserfs ) nekdy vyrazne min zatezuje kernel, i kdyz celkovy cas operaci je vicemene srovnatelny, protoze je omezen rychlosti disku samotneho. Kdyz to pridam k dalsim vecem, co jsem pohledal, tak se mi jevi ext4 jako vhodny nastupce a az budu mit chvilku(mozna dnes vecer), tak zkusim prejit a udelat test ext3 vs ext4 a napisu sem vysledky. Snad neco nepokazim :D
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

klusik

To by bylo super, určitě to sem hoď ;) Páč taky zvažuji přechod ;)

R.
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

Petr Slunský

na novém jádru 2.6.28.4 je přechod údajně stejně komplikovaný jako přepsání jedné číslice v /etc/fstab..  8)

ext3 -> ext4 a je to. ještě jsem k tomuto malému kroku pro člověka nenašel odvahu.. :)
Debian

Boogey

Ja mam 2.6.26, takze musim vyzkoumat, jak na to. Novy jadro v planu nemam, maximalne prekompiluju 26 s podporou ext4, pokud to nepujde, tak to asi necham. Ale verim, ze to pujde a pak taky jen prepisu cislo ;)
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

Martin 'Želva' Malý

Před měsícem jsem přeinstaloval Ubuntu na Debian a znovu formátovat se mi nechce... :( Jde přejít bez formátování? To je asi blbost. :D
... osobní počítače jsou nanic a opravdu nikdy nedělají to, co se po nich chce. Fakt. I když na něm třeba běží Debian, Ubuntu, Widle, Mac, je to skoro furt to samé... :-( ...

Petr Slunský

Citace od: Martin 'Želva' Malý kdy 11. 02. 2009, 21:31:52
Před měsícem jsem přeinstaloval Ubuntu na Debian a znovu formátovat se mi nechce... :( Jde přejít bez formátování? To je asi blbost. :D

Martine, ....přečti si prosím ještě jednou poslední 2 příspěvky nad tvým....  ::)
Debian

Boogey

Tak jsem udelal podrobnejsi test a tim padem prikladam soubor v OOO Calc k nahlednuti http://disk.jabbim.cz/boogey@jabbim.cz/Ext3%20vs%20ext4dev.ods Je tam zakladni popis + podrobne vysledky jednotlivych mereni a podminky. Je to srovnani ext3 a ext4dev na Debian Lenny kernel 2.6.26 se zkompilovanou podporou ext4dev jako modul a ext3 primo v jadre. Pro nedockavce uvadim, ze podle meho nazoru test dopadl pro ext4dev dobre a tim padem u nej zustavam a uz se nevracim zpet. Az bude v Debian testingu jadro s podporou stable verze - ext4, tak planuju dalsi srovnani, i kdyz uz ty rozdily asi nebudou tak patrne. A jeste drobnost: Diky za vnuknuti myslenky prechodu! ;)
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

klusik

P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

Erich Stark

Nechcem vyzerat ako blby..ale v com otvorim ten subor? :-D
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

klusik

ES: V pohodě, openoffice -calc ;)
P3 - 755 MHz, 800 MB RAM, Debian Lenny

Aktivně bojuji proti ICQ, protože ... protože je prostě hrozný!

A mám doma www.klusik.cz

MartenP

Takže jsem přešel. Zatím spokojenost. Pro zájemce jsem připravil návod.
http://martenuv.blog.cz/0902/jak-jsem-presel-na-ext4

Martin 'Želva' Malý

Citace od: Spox kdy 11. 02. 2009, 22:19:17
Citace od: Martin 'Želva' Malý kdy 11. 02. 2009, 21:31:52
Před měsícem jsem přeinstaloval Ubuntu na Debian a znovu formátovat se mi nechce... :( Jde přejít bez formátování? To je asi blbost. :D
Martine, ....přečti si prosím ještě jednou poslední 2 příspěvky nad tvým....  ::)
Aha, já to nebral doslova, nevěřil jsem, že něco takového může fungovat. :D
... osobní počítače jsou nanic a opravdu nikdy nedělají to, co se po nich chce. Fakt. I když na něm třeba běží Debian, Ubuntu, Widle, Mac, je to skoro furt to samé... :-( ...