Zvuk - ekvalizer

Založil JoHo, 07. 01. 2018, 20:42:30

Předchozí téma - Další téma

JoHo

Používám Debian 9 LXDE.
Prosím posuďte následující problém:
Pro zlepšení kvality zvuku jsem nainstaloval Pulseaudio-equvalizer 10.0-1+deb9u1, s kterým byly neustálé problémy. Chvíli šel, potom nešel ani po úpravě souboru dle návodu. Kromě toho nemá žádné předvolby. Dále jsem se dozvěděl, že se už nevyvíjí.
Proto jsem měl radost, když jsem našel návod na instalaci  pulseaudio-equalizer_2.7.0.2-5~webupd8~xenial pro Ubuntu s ujištěním,že ho lze použít pro Debian 9:
https://www.dotpointer.ga/?section=notes&view=note&id_notes=71     viz 2. část.
-----------------------------------------------------------------
Postupoval jsem přesně podle návodu, ekvalizer bezchybně fungoval, ale jen krátký čas. Nejprve začínal při změně volby hlásit vypínání, i když běžel, později zlikvidoval pulseaudio a veškerý zvuk. Protože jsem nenašel způsob opravy, i když jsem pulseaud. i ekval. přeinstalovával, nakonec jsem musel přeinstalovat systém. A to dokonce už 2x - stejný problém.
-----------------------------------------------------------------
1. V čem jsem mohl udělat chybu? Může to být tím, že ekv. pro Ubuntu nemůže být použít pro Debian a návod je tudíž klamný?
2. Když bych nainstaloval alsaequal, měl bych odinstalovat Pulseaudio?
Děkuji za jakoukoliv pomoc.

Roman Horník

#1
Víš, že jsem se trápil podobně? A to jsem chtěl jen dolní propust pro subwoofer, aby mi do něj nešly ani středy, ani vejšky.
Skončilo to řešením nikoliv softwarovým, ale hardwarovým, prostě jsem mezi výstup zvukovky a zešilovač vřadil výhybku, aby basy šly do subáče, středy do středovýho a vejšky do vejškovýho repráku. Tam se nemá co posrat a nezatěžuje ani CPU, ani RAM, funguje stejně dobře na Amize A1000, tak i na nejmodernějším herním počítači brutálního výkonu. Musel jsem si to ale vypočítat a postavit, ALE když napíšeš podrobnosti, jako třeba na kolik kanálů to chceš, jestli stačí výhybka, tónová clona, korekčňák basy/středy/vejšky, nebo rovnou několikapásmovej ekvalizér (ale ty jsou dost vzhledem k ceně potenciometrů mastný), co bude na výstupu, jestli sluchátka, pasivní reprák, nebo reprák aktivní, se zesilovačem, nebo si vygůgli termín "Korekční předzesilovač".
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Děkuji za odpověď a za ujištění, že moje zkušenosti s instalací ekvalizéru nejsou ojedinělé.
Procházel jsem google a je mi jasné, že tvoje řešení je nad moje síly, ani moje nároky nejsou tak vysoké. Proto:
1. Zkusím už zmiňovaný alsaequal. Je k tomu vhodné odinstalovat pulseaudio? Platí stále toto:
Roman Horník:
CitaceS PulseAudio jsem měl problémy od tý doby, kdy mělo premiéru na Ubuntu. Ani teď se ale situace nijak nezlepšila, proto jsem ho zlikvidoval i přesto, že se to GNOME3 zrovna dvakrát nelíbí, ale co dělat, když taky potřebuju poslouchat muziku apod., což mi PA neumožňuje (pár vteřin zvuk sice jde, pak se sekne a konec)? Proto používám starou dobrou ALSu, s níž jsem nikdy problémy neměl.

CitaceAlza je katastrofa, ALSA nikoliv, je léty prověřená, vcelku jednoduchá a takřka bezproblémová. A navíc má původ v naší zemičce.

martenP
CitaceNaprostý souhlas. Žádnou náhradu či nástavbu jsem ještě nikdy nemusel použít. Vlastně ani nevím, proč bych to měl dělat

2. Nebo budou zkoušet doporučovaný Audacious nebo VLC, která mají ekvalizér v sobě. Děkuji předem za doporučení.

Roman Horník

Teď to alespoň v mým případě neplatí, PA funguje (musím zaklepat), takže jo, zkus ten alsaequal.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

JoHo

Nejprve po předchozích zkušenostech jsem si nainstaloval Debian 9 LXDE do Virtualboxu a zkoušel jsem zde.
Instalace Alsaequal.
1. Nejprve jsem hledal na googlu odpověď, co s Pulseaudio a našel jsem v odpovědi 1., že musí být deaktivován.
https://unix.stackexchange.com/questions/117203/alsaequal-runs-but-sliders-do-not-seem-to-affect-audio
2. Při instalaci jsem postupoval podle návodu
http://wiki.linuxmce.org/index.php/Equalizer_for_ALSA
a několika dalších. Všechny budou zastaralé, protože svorně ukazují na stažení z neexistující stránky
http://www.thedigitalmachine.net
Stahl jsem jinde a pokračoval až po "# make install", tento příkaz nenainstaloval a vykazoval chybu myslím 1. Nainstaloval jsem to jinak, po různých úpravách nakonec stejně zvuk na posunování nereagoval.
-------------------------------------------
Vrátil jsem se zpět k pulseaudio-equalizeru 2.7.0.2-5 a zkouším zatím bez problémů. Domnívám se, jestli jsem předtím při odinstalaci nesmazal nějaký soubor.
-------------------------------------------
Děkuji předem za jakoukoliv připomínku.

JoHo

Otázku ohledně ekvalizéru bych rád uzavřel následujícím:
Znovu jsem nainstaloval "pulseaudio-equalizer_2.7.0.2-5~webupd8~xenial pro Ubuntu" dle návodu ve svém úvodním příspěvku a mohu konstatovat :
Po více než 2 týdnech zkoušení funguje tento ekvalizér s přednastavením bez problémů, je plně funkční. Na co si dát pozor.

1. Je dobré v Synaptic ve volbě "balík" zamknout verzi.
2. Při ukončení používání ekvalizéru odznačit volbu "Keep Settings". Pokud se to opomene, při příštím spuštění nebude fungovat zvuk.
    Pomoc: Dodatečně odznačit a restartovat, vše funguje jako předtím.
3. Dát pozor při "apt upgrade", protože dojde k povýšení na nefungující "pulseaudio-equvalizer 10.0-1+deb9u1".
    Pomoc: Odinstalovat a dvěma příkazy instalovat původního ekvalizér.
----------------------------------------------------------------------------------
Závěrem se omlouvám za tento pro mnohé pokročilé primitivní návod.