Vypnuti demona pri startu systemu

Založil tom.i, 07. 01. 2009, 12:53:11

Předchozí téma - Další téma

tom.i

Zdravim, hledal jsem na googlu muj problem a neco malo jsem napsal, ale nejsem si jisty, jestli to chapu dobre.
Pokud chci nejakeho demona vypnout pri startu, musim to provest v urcitych /etc/rcX.d adresarich. Jeste chapu to, ze v nazvu je (S)tart a (K)ill a tim se bud spusti nebo nespusti pri startu, dokonce jeste i pochopim to, ze cim vyssi cislo za temito pismeny se demon spousti rekneme "pozdeji".
Cemu ale nechapu.
Jednotlive adresare rc2-5.d obsahuji stejne simlinky a stejna cisla a vlastne i stejne nazvy, cili pokud to spravne chapu, kdyz chci demona spoustit co nejpozdeji, mam simlinky v techto adresarich rc2.d-rc4.d zmenit na napr. K30blabla z puvodniho S30blabla? Tim bude docileno ze se spusti az uplne v posledni rade?
Nebo spis by mi bodlo vedet jak ho spustit na pozadi, aby mi nezdrzoval boot debianu.
Protoze jsem si naistaloval openser a ten me pri odpojeni od site strasne dlouho nabiha. Stejny problem mam u exim4 to bych chtel taky asi vypnout, stejne je to jenom demon na posilani posty, kterou pres notebooka neposilam (jedu pres webove rozhrani na gmail).
Diky za osvetu, celkem by mne to zajimalo.
Jinak na archlinuxu je to uplne krasne editovatelne v rc.conf ale zde v debianku je to o poznani slozitejsi ;)
HP 6715b, 2 GB RAM, TL-60 Turion64 X2, 2 GHz, ATI X1250, 15,4" 1680x1050, Debian Lenny 64bit, KDE 4.2

Tomas Jancik

nejsem z toho uplne moudry... chces, aby se ten demon vubec nespoustel anebo aby se spustil s nejakym spozdenim nebo jak???

tom.i

Citace od: Tomáš Jančík kdy 07. 01. 2009, 13:02:12
nejsem z toho uplne moudry... chces, aby se ten demon vubec nespoustel anebo aby se spustil s nejakym spozdenim nebo jak???
Klidne i oboje.
Ale prednejsi je asi spusteni se spozdenim, i kdyz .. ono stejne asi bude nejlepsi ho vypnout uplne. Nastartovat si ho muzu kdyztak sam pomoci /etc/init.d/demon start
Jeden ze zpusobu nejde? Nebo je to slozitejsi?
HP 6715b, 2 GB RAM, TL-60 Turion64 X2, 2 GHz, ATI X1250, 15,4" 1680x1050, Debian Lenny 64bit, KDE 4.2

Tomas Jancik

pokud bys ho chtel vynpout uplne, tak by melo stacit smazat ten symlink v /etc/rcx.d
kde za x dosadis runlevel ve kterem se nema spoustet...
pri normalnim bootu tusim nabiha ro run levelu 2
zkontrolovat to muzes v /ets/inittab pod polozkou id

vice o runlevelech
http://www.debian.org/doc/manuals/reference/ch-system.en.html#s-runlevels

airlive

Ovládání služeb/démonů.

V /etc/init.d/ najdete všechny služby/daemony systému. Abyste zjistili co je možné s danou službou provést, zadejte:
/etc/init.d/jmeno_sluzby

Příklad:
/etc/init.d/gdm
Usage: /etc/init.d/gdm {start|stop|restart|reload|force-reload}


Tím můžeme:
start - spustit
stop - zastavit
restart - restartovat
reload - znova načíst konfiguraci (je to mírnější než restart, ale dělá téměř totéž)
force-reload - vynutit načtení

Příklady:
spuštění proftpd servru
/etc/init.d/proftpd start
zastavit proftpd servru
/etc/init.d/proftpd stop
nastaveni, aby sa proftpd spustil při startu systému
update-rc.d -f proftpd defaults
aby se nespouštěl proftpd
update-rc.d -f proftpd remove

Snad to pomůže.

tom.i

Citace od: airlive kdy 07. 01. 2009, 13:20:23
Ovládání služeb/démonů.

V /etc/init.d/ najdete všechny služby/daemony systému. Abyste zjistili co je možné s danou službou provést, zadejte:
....
nastaveni, aby sa proftpd spustil při startu systému
update-rc.d -f proftpd defaults
aby se nespouštěl proftpd
update-rc.d -f proftpd remove

Snad to pomůže.
super, diky hodne mne zaujalo:
nastaveni, aby sa proftpd spustil při startu systému
update-rc.d -f proftpd defaults
aby se nespouštěl proftpd
update-rc.d -f proftpd remove
To je zajimave, ono i funguje vymazani toho simlinku (necekane) :D

A netusite jak by se dal demon spustit jakoby na pozadi, cili aby se neprovadel pri bootu zaroven s ostatnimi demony, ale spustil se sam na pozadi a nezbrzdoval tak nabihani systemu?
Ptam se jenom tak pro informaci, jestli by to slo.
Diky Tom
HP 6715b, 2 GB RAM, TL-60 Turion64 X2, 2 GHz, ATI X1250, 15,4" 1680x1050, Debian Lenny 64bit, KDE 4.2

airlive

#6
Spouštění démonů v pozadí.
Je to praktické pro případ, kdy potřebujete, aby se druhá služba spustila dříve, než první skončí. Které služby (démony) spouštět v pozadí, záleží na vašich potřebách - nespouštějte tímto způsobem hned všechno. Zde je příklad:
DAEMONS=(syslog-ng gensplash network netfs hal @avahi-daemon @samba @crond @alsa @openntpd @cups @mpd)

edit:Služby přidávejte pouze tehdy, pokud je potřebujete. Typický uživatel si asi spustí služby CUPS, HAL a ALSA. Uvědomte si, že některé služby spouštějí další služby. Například HAL automaticky spouští DBUS a Acpid. Pamatujte také na to, že pokud do systému nainstalujete novou službu, musíte jí ručně přidat do rc.conf, pokud ji tedy chcete spouštět při startu systému.

tom.i

Citace od: airlive kdy 07. 01. 2009, 13:45:05
Spouštění démonů v pozadí.
Je to praktické pro případ, kdy potřebujete, aby se druhá služba spustila dříve, než první skončí. Které služby (démony) spouštět v pozadí, záleží na vašich potřebách - nespouštějte tímto způsobem hned všechno. Zde je příklad:
DAEMONS=(syslog-ng gensplash network netfs hal @avahi-daemon @samba @crond @alsa @openntpd @cups @mpd)
Presne o tohle mi slo, kde najdu ten soubor kde jsou zmineny ty DAEMONS a jejich seznam. V archlinuxu to bylo snadny ale zde jej v Debianu nemuzu najit :P
HP 6715b, 2 GB RAM, TL-60 Turion64 X2, 2 GHz, ATI X1250, 15,4" 1680x1050, Debian Lenny 64bit, KDE 4.2

Jakub Lucký

update-rc.d se nedoporučuje používat


Please note that this program was designed for  use  in  package  main‐
tainer  scripts and, accordingly, has only the very limited functional‐
ity required by such scripts.  System administrators are not encouraged
to  use  update-rc.d  to  manage runlevels.  They should edit the links
directly or use runlevel editors such as sysv-rc-conf and bum  instead.


a sysv-rc-conf je strašně lepší :)
Developers, developers, developers, developers, developers!

tom.i

Citace od: Jakub Lucký kdy 07. 01. 2009, 14:03:59
update-rc.d se nedoporučuje používat


Please note that this program was designed for  use  in  package  main‐
tainer  scripts and, accordingly, has only the very limited functional‐
ity required by such scripts.  System administrators are not encouraged
to  use  update-rc.d  to  manage runlevels.  They should edit the links
directly or use runlevel editors such as sysv-rc-conf and bum  instead.


a sysv-rc-conf je strašně lepší :)
Nevim proc ale ten soubor jsem nenasel :) ani findem.
HP 6715b, 2 GB RAM, TL-60 Turion64 X2, 2 GHz, ATI X1250, 15,4" 1680x1050, Debian Lenny 64bit, KDE 4.2

Petr Krčmář

Zkus sysvconfig: http://packages.debian.org/stable/admin/sysvconfig

Je to interaktivní, umí editovat runlevely a zapínat/vypínat v nich jednotlivé služby. Podle mě je to to, co potřebuješ.

Jakub Lucký

Citace od: tom.i kdy 07. 01. 2009, 14:12:14
a sysv-rc-conf je strašně lepší :)
Nevim proc ale ten soubor jsem nenasel :) ani findem.
[/quote]

root@gondolin:/tmp# apt-cache search sysv-rc-conf
sysv-rc-conf - SysV init runlevel configuration tool for the terminal
Developers, developers, developers, developers, developers!

woo

Citace od: Jakub Lucký kdy 07. 01. 2009, 16:42:45
Citace od: tom.i kdy 07. 01. 2009, 14:12:14
a sysv-rc-conf je strašně lepší :)
Nevim proc ale ten soubor jsem nenasel :) ani findem.


to nie je subor, ale program ;]
http://packages.debian.org/etch/sysv-rc
tiez doporocujem

pakanek

Nanašla by se utilitka podobná rc-update v Gentoo?
Pomník: vzpomněl, připomněl, zapomněl.

Petr Krčmář

Citace od: pakanek kdy 08. 01. 2009, 08:36:46
Nanašla by se utilitka podobná rc-update v Gentoo?

Našla a jmenuje se jen o trochu jinak: update-rc.d