Tipy, triky, návody - pouze návody, nevkládat dotazy! > Správa, údržba a nastavení systému

▶ Swapujme do RAM

<< < (2/5) > >>

Roman Horník:
Po 5 letech nepatrná aktualizace kódu - nevyžaduje už Perl a líp si rozumí se Systemd.

radek_dr:

--- Citace: Roman Horník  20. 12. 2015, 00:02:43 ---Zní to jako šílenej paradox, ......

--- Konce citace ---
.... zvlášť dnes. Když se podívám na výpis RAM, mám obvykle obsazeno kolem 35-40% ze 4GB a swap sice mám, ale jeho využití je 0 - 0,5%, navíc na SSD. Takže si neumím představit, že bych nějak poznal zrychlení. Jistě, pokud někdo používá aplikace extrémně náročné na paměť, může to využít, ale předpokládám, že takový uživatel si raději pořídí větší RAM, než si z ní ještě ukrajovat na swap; dnes to není až tak finančně náročné...  ???

Roman Horník:
No tak najdou se hyperkonzervy, co si udržujou NTB z 90. let v provozu (zeptej se Oty), ale to je extrém, spousta domácností furt jede na strojích z počátku milénia, třeba rok 2004-2006, protože ten počítač s Celeronem a maximálně giga DDR RAM byl moc drahej, a dokud ňáko funguje…
Pak jsou tady krom mobilů a tabletů, kde na Androidu zRAM figuruje pěknejch pár let, miniaturní počítače dle střihu Raspberry Pi, taky založený na SoC, s relativně malou RAM a nemožností swapovat na úložiště (obvykle SD karta), protože by paměťovka velice rychle odešla.
Já to mám, protože dělám grafiku, právě kvůli žravejm programům (teda ne programům, ale kvůli fotkám, co se musej natahat do RAM)- Když jsem měl 4GiB RAM (a pozdějc 6GiB), tak to stačilo leda na osmibitovou grafiku, kde každá úprava degraduje kvalitu obrazu, a relativně nízký rozlišení u panoramat (třeba jen do 50MPx), protože úprava takovýho 100MPx panoramatu právě kvůli swapování na mechanickej disk netrvala pár desítek minut, ale klidně čtvrt dne.
Nemusíš ale nutně dělat grafiku, i webový stránky, jejich skripty, jsou kolikrát dost nenažraný, stačí pár hodin brouzdat, listovat na Xichtbooku, pročíst pár PDF, a RAM je za chvíli natolik plná, že spuštění nějakýho jinýho programu část paměťovejch stránek prohlížeče pošle do swapu, tím spíš, čím větší je hodnota parametru vm.swappiness (tendence ke swapování, jeho měkkost; výchozí je 60).

radek_dr:
Ale jo, sám mám taky pár historických kousků, i když už je pomalu likviduji. Můj "nejvýkonnější" stroj je 11 let starý, má sice i7, ale...
Ovšem to Raspberry - to je dobrý nápad, tam RAM nepřidám. Musím to zkusit. Mám na něm Apache s PHP a MySQL, testuji na tom občas skripty a přistupuji výhradně přes SSH, a ještě funguje jako print server, tak si to dovedeš představit. Někdy nevím, jestli vypadla na chvíli síť nebo vynechává myš :D

piquick:
Jaký k tomu, prosím, máte nastavený swappiness? Dí za odpověď.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi