Dva disky v Notebooku HDD/SSD

Založil ILoveDebian, 19. 05. 2015, 22:54:34

Předchozí téma - Další téma

ILoveDebian

Asi se ptám hloupě ale nejsem si jistý tak co :)
Mám notebook se dvěma disky Jeden je klasický HDD ( 750GB ) a druhý SSD ( 32GB ) Mohu ten druhý disk SSD při instalaci jednoduše ignorovat? Prostě komplet instalovat na HDD a nechat SSD bez povšimnutí ?

Petr Krčmář


ILoveDebian

Myslel jsem si to, díky Ještě využiji situace a zeptám se na jednu věc: zvládá Debian Jessie instalaci na SSD bez nutnosti cokoliv "zarovnávat na disku" atd? Je třeba nějakých konkrétních úprav? Nebo mohu na SSD normálně instalovat a instalator se postará o vše potřebné ?!

Roman Horník

#3
SSD maj často namísto tradičního MBR novější GPT. Nevím, jak je to teď, ale pro mně byl dost porod dát na to GRUB, kterej navíc nefungoval. Dalo by se to, ale bylo s tím příliš práce, tak jsem GPT odstranil a nahradil tradičním MBR. Jednak proto, že přednosti GPT jsou vidět až u disků s velkou kapacitou (>2TB), což u SSD jen tak nehrozí, jednak proto, že nebylo možný využít celou kapacitu disku.
Pro SSD se výborně hodí souborovej systém EXT4, pak taky F2FS, ale ten, pokud se nepletu, v instalátoru k dispozici není (počítám, že na SSD hodíš systém a ne uživatelský data).
Jinak pro SSD existuje pár optimalizací pro prodloužení životnosti paměťových buněk i pro vyšší výkon (třeba změnou I/O plánovače z CFQ na Deadline; je tam slušnej rozdíl).
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

ILoveDebian

Takze dekuju za vycerpavajici odpoved Jsem tak zblblej z FB, ze jsem ti chtel dat like ale nikde jsem nenasel button like  ;D

čepi

#5
Citace od: Roman Horník kdy 20. 05. 2015, 05:29:29
SSD maj často namísto tradičního MBR novější GPT.

Myslim ze tohle neni zalezitost toho ze se jedna o SSD jednotku. Diskove jednotky (at uz HDD nebo SSD ci "hybridni" disky) se z vyroby prodavaji neformatovane.
O tom zda bude partition table MBR nebo GPT rozhoduje uzivatel sam (resp. to za nej rozhodne instalator operacniho systemu).
Priznam se ze nyni nevim jak to funguje u Debianu (casem to treba odzkousim) ale napr. Windows (7 a vyssi) maji nasledne "automaticke chovani":
Disk o kapacite 2 TB a mensi:
Instalator nabootovany z BIOSu -> MBR
Instalator nabootovany z UEFI v rezimu LegacyBIOS -> MBR
Instalator nabootovany z UEFI v rezimu UEFI zarizeni -> GPT

Bude-li o to nekdo stat, muzu ruzne varianty (velikosti a typu disku, windows a Debian) vyzkouset...
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

Roman Horník

A-DATA Premier Pro SP600 (64GB/59.6GiB) jsem s GPT dostal. I když je vlastně možný, že ho brácha, od nějž jsem ho dostal darem, ten disk předtím testoval.
Ale čert to vem, GPT se na tak malej disk prostě nehodí.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

V navaznosti na toto, jen kratce ke GPT a grubu - na 32bit i 64bit netinst isu jessie vse funguje vporadku.
Vcera vecer se tu mel objevit delsi rozbor co vsechno se zkouselo atd., nebyt ty skveli feature  >:(
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG