Bootovatelný USB disk s linuxovými distribucemi

Založil marp, 12. 09. 2014, 08:35:21

Předchozí téma - Další téma

marp

Zdravím, potřebuji poradit s problémem, jak v Debianu vytvořit bootovatelný USB disk, resp. SD kartu s jakoukoliv live linuxovou distribucí. V Ubuntu a fedoře jsem používal úspěšně Unetbootin, v Linux Mintu jejich vlastní utilitu pro vytváření USB disků. V Debianu jsem zkusil použít opět Unetbootin, ale prostě nefunguje korektně. Průběh vytváření je "jakoby" správný, vše proběhne, ale žádný takto vytvořený USB disk (se Slaxem, Linux Mintem, Ubuntu, openSUSE ap.) nefunguje - vyzkoušel jsem to na různých počítačích. Buď se nic neděje a PC vůbec nenabootuje, až samozřejmě z HDD po vytažení USB disku, nebo se spustí bootování z USB, ale zůstane stát na hlášce boot: a blikající kurzor.
Existuje v Debianu nějaký standardní postup, jak vytvořit bootovatelný USB disk/SD kartu s jakoukoliv distribucí?

PS: používám Debian 8 Jessie s Gnome Shellem
Marek Marp Pszczolka
Lenovo B590 + Debian 10 Buster

čepi

Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

marp

Tak dle prvního návodu mi to prostě nefunguje:
marp@debian:~/Dokumenty/Linux/Linux-ISO$ sudo dd if=linuxmint-17-cinnamon-64bit-v2.iso of=/dev/sdc1
[sudo] password for marp:
2701152+0 záznamů přečteno
2701152+0 záznamů zapsáno
1 382 989 824 bajtů (1,4 GB) zkopírováno, 14,1342 s, 97,8 MB/s
marp@debian:~/Dokumenty/Linux/Linux-ISO$

marp@debian:~/Dokumenty/Linux/Linux-ISO$ sudo dd if=slax-Czech-7.0.8-x86_64.iso of=/dev/sdc1
[sudo] password for marp:
466816+0 záznamů přečteno
466816+0 záznamů zapsáno
239 009 792 bajtů (239 MB) zkopírováno, 2,42557 s, 98,5 MB/s
marp@debian:~/Dokumenty/Linux/Linux-ISO$


ISO je sice na USB disk zapsáno, ale při nabootování a vybrání USB k bootování se to stále vrací a ani jedna distribuce nenabootuje.
Marek Marp Pszczolka
Lenovo B590 + Debian 10 Buster

čepi

Pokud ISO bylo bootovaci, spravne se zapsalo na USB, skus s nim nabootovat na jinem stroji (NB/PC/virtual(box)).
A souhlasi-li NB v podpisu se strojem na kterym to zkousis, zkontroluj v BIOSu zda mas povoleno bootovat z jinych zarizeni (USB).
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

marp

Citace od: čepi kdy 13. 09. 2014, 10:34:17
Pokud ISO bylo bootovaci, spravne se zapsalo na USB, skus s nim nabootovat na jinem stroji (NB/PC/virtual(box)).
A souhlasi-li NB v podpisu se strojem na kterym to zkousis, zkontroluj v BIOSu zda mas povoleno bootovat z jinych zarizeni (USB).
Samozřejmě, že jsou ISO obrazy bootovací  ;) a zkusil jsem to na dalších dvou PC + na svým (co mám v popisu a kde mám v biosu nastavené bootování z USB).
Marek Marp Pszczolka
Lenovo B590 + Debian 10 Buster

Ota Trkola

dd jsi zkoušel? Používám ho už 100 let.

marp

Citace od: Ota Trkola kdy 13. 09. 2014, 16:30:31
dd jsi zkoušel? Používám ho už 100 let.
dd jsem vyzkoušel hned, jak mi bylo razeno > viz moje druhá odpověď.
Marek Marp Pszczolka
Lenovo B590 + Debian 10 Buster

Ota Trkola

Aha, nevšiml jsem si. Každopádně to je divné, protože já nic jiného než dd nepoužívám.. A takto nakopírované ISO nefunguje na žádném PC?

marp

Citace od: Ota Trkola kdy 13. 09. 2014, 17:50:38
Aha, nevšiml jsem si. Každopádně to je divné, protože já nic jiného než dd nepoužívám.. A takto nakopírované ISO nefunguje na žádném PC?
Mám v současné době doma jen 3 notebooky. Bohužel nefunguje. Nakonec klasické distribuce (Linux Mint, Ubuntu) jsem udělal u syna na ntb s Linux Mintem 17, kde je aplikace pro vytváření USB disků. Slax na USB nemohu udělat nikde, přitom v minulosti jsem ho dělal úspěšně v Unetbootinu.
Marek Marp Pszczolka
Lenovo B590 + Debian 10 Buster

7R7.

Mne unebootin zablbol len vtedy ke som nemal dostatok kapacity na USB flashke, musel som vymazať skrytý folder .trash tam som mal predchádzajúce pokusi.

Palo M.

Problem bude asi tuto:
Citace od: marp kdy 12. 09. 2014, 10:20:00
$ sudo dd if=slax-Czech-7.0.8-x86_64.iso of=/dev/sdc1
IMHO sice zapises bootovatelny obraz do prveho oddielu na USB (a bootsektor prveho oddielu aj obsahuje bootovatelny kod), ale v MBR USB sticku nie je ten oddiel oznaceny ako bootovatelny, pripadne tam vobec nie je spustitelny kod, len tabulka rozdelenia disku) a preto ti to nebootuje. Teoreticky by sa to mohlo dat vyriesit programom install-mbr (balik mbr)...
Alternativne moze ten ISO image byt len pre CD a nie hybridny a teda z USB nefunguje vobec, ale s novsie obrazy by snad uz mali fungovat. Este by sa teoreticky mohlo stat, ze skusas USB bootovat v EFI mode a ten obraz je bootovatelny len v BIOS mode (alebo v opacnom garde), ale to tiez nie je velmi pravdepodobne (napriklad instalacne ISO Wheezy-ho vie nabootovat v obidvoch modoch).

Mozes skusit:
1. Dat to na cely disk $ sudo dd if=slax-Czech-7.0.8-x86_64.iso of=/dev/sdc
Tym prepises vsetko, aj MBR. Uz by to bootovat malo, ale POZOR, prepises tym naozaj vsetko. Takze co na tom USB bolo predtym (v inom oddieli) uz tam nebude. A dalsia vec: nebudes moct vyuzit vsetko miesto na USB, ale len tolko, aka je velkost toho ISO obrazu (ak mas 8G USB stick a 600MB ISO-image, bude sa to tvarit ako 600MB disk, z velkej vacsiny uz zaplneny). Ale bootovat by to malo a je to najjednoduchsie, co sa da spravit. (Mimochodom, takto je to aj v tom povodnom navode tu na fore, je tam /dev/sdX a nie /dev/sdX1.)

2. Pohraj sa so SysRescCD (nie automaticku kompletnu instalaciu, ale jednotlive kroky - pozri http://www.sysresccd.org/Sysresccd-manual-en_How_to_install_SystemRescueCd_on_an_USB-stick#Instructions_for_manual_installation). Ked sa pozries do toho instalacneho skriptu, tak sa da z toho naucit, ako veci funguju pri boote.

3. Pozri si "man syslinux", pohraj sa s tym, zistis ako manualne urobit bootovacie menu a nakoniec si mozes aj z viacerych bootovatelnych obrazov vyrobit jeden USB-stick s viacerymi distribuciami, kde si len v menu pri boote vyberies, co chces bootovat (SysRescCD vlastne tiez pouziva syslinux).

Druhy a treti bod vyzaduju nejake znalosti/skusenosti, takze nie su pre kazdeho (ale zase dokonale vyuzijes cele USBcko, mozes mat viac oddielov na USB). Prvy bod zvladne snad kazdy...

Brano Dohoda

#11
Ako prvé by som poradil uplne formatnut usb a potom tam dal iso

x = pismeno tvojho zariadenia nutne zmenit v prikazoch, ak ho nevies zisti si to prikazom lsblk v terminali
# = toto do terminalu nezadavaj je to len znacka ze vsetko robym ako root, cize bud sa logni ako root alebo pis pred vsetko sudo

Tieto 4 kroky by som asi doporucil vsetkym super vec, a rychla.

# dd count=1 bs=512 if=/dev/zero of=/dev/sdX && sync

(tu len od-enterujes velkost, primary, boot, das write a quit)
# cfdisk /dev/sdX

# mkfs.vfat -F32 /dev/sdX1

# dosfslabel /dev/sdX1 USB
(na miesto USB si daj ci chces je to nazov zariadenia, ale bacha musis to pisat capslockom)

Na koniec vlez do adresara kde mas iso a potom uz len
# dd bs=4M if=tvoje.iso of=/dev/sdX && sync

Ak toto nezaberie poradil by som kupit novy Notebook/PC alebo nove USB / SD po pripade vymenit osobu co je medzi klavesnicou a stolickou 8) only joke (no offense please)  :P
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz