Aptitude nebo apt-get

Založil Petr Krčmář, 06. 01. 2009, 09:36:07

Předchozí téma - Další téma

yerry

Jednoznacne aptitude, je to najsofistikovanejsi spravca balickov akeho na systemoch typu debian poznam. Pacia sa mi hlavne tie moznosti pri konfliktnych situaciach. Ocenia to hlavne ti co pouzivaju unstable resp. experimental repozitare. Je nejaka verzia balicka chybova? Nie je problem vylucit verziu balicka, pricom dalsia verzia sa aktualizuje uz automaticky. Niekde som tu cital, ze aptitude automaticky odinstaluje nepotrebne balicky, no ano, ked to je navolene, v nastaveniach sa to da vypnut. Zap/vypnut sa da aj automaticka instalacia odporucanych balickov. Toto je dobre hlavne pre zaciatocnikov, sice system mierne nabobtna, zato sa nestane, ze niektora aplikacia nebude plne funkcna, ja to mam vypnute. A vobec s aptitude sa daju robit rozne psie kusy, co so samotnym apt-om mozne nebolo. Je dobre zviknut si na jeden konkretny balickovaci softver, obmienat ich nie je na zavadu, ale obcas sa moze vyskytnut zadrhel.
O Linuxe korektne aj nekorektne, ale hlavne bez obalu... --> http://inylinux.blogspot.com/

Xgamer

Nedávno som našiel jeden parameter na aptitude ktorý som nepoznal  --without-recommends čo sa mi dost páči, pomaly ale isto sa začinam aj ja priklánať k aptitude;)
Scio me nihil scire.

kmarty

Ono to je i jako prepinac? :-)
Tohle je polozka kterou vypinam jako prvni (menu "Options"->"Preferences"->"[ ] Install recommended packages automatically") po instalaci. Vlastne, vypinam ji od ty doby co aptitude existuje :-).

Xgamer

tu konzolovu graficku nadstavbu nepouživam:D preto som sa s tým nestretol:)
Scio me nihil scire.

kmarty

Ja jsem na to "TUI" holt zvykly uz od dselectu. V te dobe jina "automaticka" cesta k ziskani balicku snad ani nebyla (dpkg ji sam o sobe neumel). Postupem casu pribyl apt, o kousinek pozdeji z dselectu udelali jen frontend pro apt. No a pak prisel aptitude :-).
Celou dobu jsem proste nemel potrebu delat ze spravy balicku geekovskou zalezitost datlovanim parametru v command lajne, staci ze toho tam nadatluju dost i bez toho :-).
Kazdopadne zvyk zpusobil, ze ovladani aptitude pres command lajnu beru jen jako prijemne rozsireni nez jako povinnost jak jej ovladat.

IG0R

root@debian:/subory# aptitude upgrade
W: The "upgrade" command is deprecated; use "safe-upgrade" instead.
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Reading extended state information
Initializing package states... Done
Reading task descriptions... Done
Resolving dependencies...
The following packages have been kept back:
  cpp-4.1{a} gcc-4.1 gcc-4.1-base
The following packages will be REMOVED:
  arj{u} at-spi{u} cheese{u} dasher{u} dasher-data{u} dmz-cursor-theme{u} ekiga{u} eog{u} espeak{u} espeak-data{u} evince{u}
  fast-user-switch-applet{u} festival{u} festlex-cmu{u} festlex-poslex{u} festvox-kallpc16k{u} file-roller{u} gcalctool{u} gconf-editor{u} gedit{u}
  gedit-common{u} ggzcore-bin{u} gnome-accessibility{u} gnome-accessibility-themes{u} gnome-app-install{u} gnome-backgrounds{u} gnome-cards-data{u}
  gnome-core{u} gnome-games{u} gnome-games-data{u} gnome-games-extra-data{u} gnome-mag{u} gnome-nettool{u} gnome-network-admin{u} gnome-orca{u}
  gnome-system-tools{u} gnome-themes{u} gnome-volume-manager{u} gnuchess{u} gnuchess-book{u} gok{u} gstreamer0.10-gnomevfs{u} gstreamer0.10-tools{u}
  gucharmap{u} guile-1.8-libs{u} libatspi1.0-0{u} libavahi-ui0{u} libbeecrypt6{u} libbrlapi0.5{u} libcolorblind0{u} libcurl3-gnutls{u}
  libepc-1.0-1{u} libepc-ui-1.0-1{u} libespeak1{u} libestools1.2{u} libfreebob0{u} libgail-gnome-module{u} libgalago3{u} libggz2{u} libggzcore9{u}
  libggzmod4{u} libgmyth0{u} libgnome-mag2{u} libgnome-speech7{u} libgnomevfs2-bin{u} libgtk-vnc-1.0-0{u} libgtksourceview2.0-0{u}
  libgtksourceview2.0-common{u} libicu38{u} libiw29{u} libjack0{u} libkpathsea4{u} liblircclient0{u} libmusicbrainz4c2a{u} libneon27{u}
  libopal-2.2{u} libportaudio2{u} libpt-1.10.10{u} libpt-1.10.10-plugins-alsa{u} libpt-1.10.10-plugins-v4l{u} librpm4.4{u} libsdl1.2debian{u}
  libsdl1.2debian-alsa{u} libspectre1{u} libspeexdsp1{u} libsvga1{u} libswfdec-0.6-90{u} libvncserver0{u} libxevie1{u} lzop{u} mousetweaks{u}
  ncompress{u} p7zip{u} pkg-config{u} python-brlapi{u} python-gdata{u} python-gdbm{u} python-gst0.10{u} python-gtkhtml2{u} python-gtkmozembed{u}
  python-gtksourceview2{u} python-pyatspi{u} python-sexy{u} python-xdg{u} rpm{u} seahorse{u} sound-juicer{u} svgalibg1{u} swfdec-gnome{u} totem{u}
  totem-common{u} totem-gstreamer{u} totem-mozilla{u} totem-plugins{u} unace{u} vinagre{u} zip{u}
0 packages upgraded, 0 newly installed, 117 to remove and 3 not upgraded.
Need to get 0B of archives. After unpacking 299MB will be freed.
Do you want to continue? [Y/n/?] n
Abort.
root@debian:/subory# apt-get upgrade
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following packages have been kept back:
  cpp-4.1 gcc-4.1 gcc-4.1-base
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 3 not upgraded.
root@debian:/subory#

Pri vsetkej ucte moj nazor na aptitude je trocha zdrzanlivejsi. Ako som postol hore, pri aptitude upgrade mi chce removnut vela veci a pri apt-get upgrade mi robi to co chcem - cize upgrade. Ak mi to niekto vysvetli co robim zle, alebo preco aptitude nerobi to co chcem, budem rad.

Raz sa mi stalo ze som automaticky odklepol ze chcem removnut tie baliky (zo zvyku) a potom som si ich musel rucne doinstalovavat, lebo mi chybali (napr. panel, programy a pod.).
som n00b, nezabudajte na to...

yerry

#51
Nieco podobne sa mi stalo, ked neboli dostupne niektore repozitare, ked som mal repozitarov navolenych viac, teda od stable az po unstable resp. experimental a boli narusene niektore zavislosti, ak som pouzil volbu aptitude dist-upgrade. Momentalne mam povolene repozitare stable, testing, unstable a chovanie aptitude pri upgrade je take, ze pri nesplnenych zavislostiach ponechava niektore balicky nezaktualizovane, ktore, tie vypise. Je dost mozne, ze si vo volbach aptitude nieco odfajfkol co si nemal... Ak si neodfajfkol nic, tak som asi odfajfkol ja, ale uz som zabudol co :D Aptitude mi vsak okrem starych libiek a zastaraleho softveru nechce samo nic odinstalovat...
O Linuxe korektne aj nekorektne, ale hlavne bez obalu... --> http://inylinux.blogspot.com/

kmarty

Ja jsem neco takoveho zazil ve chvili kdy majitel onoho stroje vehementne instaloval prostrednictvim apt-get a dpkg a pak se zajimal o upgrade prostrednictvim aptitude. Dobra polovina balicku byla v aptitude predoznacena k odinstalovani (bylo to videt i primo pres TUI, t.j. bez zadne dalsi akce).
Pro mne to je naopak o duvod vic, proc vse dusledne instalovat (a odinstalovat) pres aptitude. I kdybych jej mel pouzit v command lajne stejne, jakoby se jednalo o apt-get.

IG0R

som n00b, nezabudajte na to...

Yontalcar

Pro instalaci/aktualizaci používám téměř výlučně aptitude

Citace od: klusik kdy 12. 02. 2009, 19:39:30
Takhle; pokud potřebuju něco* , použiju apt-get, jinak pokud instaluji něco konkrétního, použiji aptitude, lépe )přijde mi( řeší závislosti ;)

R.
V aptitude jde něco podobného dělat stylem

# aptitude remove ~nfglrx

(odstraní všechny balíky s řetězcem "fglrx" v názvu)
viz man aptitude

Citace od: Jakub Lucký kdy 14. 02. 2009, 22:52:56
Citace od: ZK kdy 13. 02. 2009, 17:56:54
...

Já tohle právě radši řeším ručně, než bych to nechal na nějakém automatu
nevím, jak u apt-get, ale u aptitude jdou prováděné akce ještě upravit u té otázky "Do you want to continue?"
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Cr0nO

Pouzivam Aptitude,niekto to vsak spomenul na moj vkus prilis vela rozmysla za mna :)  Pokrocila AI.

Roman Horník

#56
Používám apt-get a apt-build, aptitude jen zřídkakdy, nemá schopnosti svatý krávy :)

         (__)
        (oo)
  /------\/
 / |    ||  
*  /\---/\
   ~~   ~~  
...."Have you mooed today?"...
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Hynek (Pichi) Vychodil

There are no Easter Eggs in this program.
Proč se trápit, když máme Debian

Yontalcar

Citace od: Hynek (Pichi) Vychodil kdy 15. 12. 2009, 18:11:09
There are no Easter Eggs in this program.
naar@khazaddum:~$ aptitude moo
V tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka.
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -v                 
V tomto programu opravdu nejsou žádná velikonoční vajíčka.
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vv
Neříkal jsem snad, že v tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka?
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvv
Přestaň!
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvvv
Fajn. Když ti dám velikonoční vajíčko, půjdeš už pryč?
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvvvv
Dobrá, vyhráls.

                               /----\
                       -------/      \
                      /               \
                     /                |
   -----------------/                  --------\
   ----------------------------------------------
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvvvvv
Co to je? Co by to bylo! Přece had žeroucí slona.
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Roman Horník

Citace od: Yontalcar kdy 15. 12. 2009, 18:36:03
Citace od: Hynek (Pichi) Vychodil kdy 15. 12. 2009, 18:11:09
There are no Easter Eggs in this program.
naar@khazaddum:~$ aptitude moo
V tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka.
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -v                 
V tomto programu opravdu nejsou žádná velikonoční vajíčka.
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vv
Neříkal jsem snad, že v tomto programu nejsou žádná velikonoční vajíčka?
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvv
Přestaň!
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvvv
Fajn. Když ti dám velikonoční vajíčko, půjdeš už pryč?
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvvvv
Dobrá, vyhráls.

                               /----\
                       -------/      \
                      /               \
                     /                |
   -----------------/                  --------\
   ----------------------------------------------
naar@khazaddum:~$ aptitude moo -vvvvvv
Co to je? Co by to bylo! Přece had žeroucí slona.

;D ;D ;D
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz