Prográmek na čištění systémových záznamů

Založil Roman Horník, 28. 03. 2012, 09:52:33

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Nazdar,

vytvořil jsem takovej miniaturní jednoúčelovej skriptík v Bashi, jemuž zatím nadávám Vega, jenž má za úkol zbavit systém přebytečných systémových logů, nacházejících se v chlívku /var/log.
Snažil jsem se udělat ho co nejmenší jak na disku (radši se do "binárky" nedívejte, opravdu je "čitelná" jako binárka, protože jsem škudlil doslova každej bajt; na požádání to můžu ale dekomprimovat), tak i v RAM, aby využíval pokud možno jen nástrojů na většině desktopů běžných, aby mu bylo jedno, na čem běží (32/64-bit, Debian/jakákoli jiná distribuce, Linux/UNIX), aby šel provozovat i na starých kalkulačkách, aby byl jednoduchej na používání, aby se nemusel instalovat. Má i vlastní logiku, jak s čím vynaložit, třeba archivy, zálohy a starý logy maže, jinak jen vyprazdňuje, aniž by měnil vlastníky a oprávnění souborů.
Je jen v češtině, nemá GUI, běží na Bashi v libovolným terminálu nebo v konzoli, zato má 2 funkční režimy, interaktivní (spustí se a ovládá se pěticí kláves) a neinteraktivní (pomocí čtveřice přepínačů; nedají se zatím kombinovat). Umí náhled, kdy vypíše soubory k vyčištění/smazání, vedle každýho z nich vypíše zdánlivou velikost na disku.
Osobně jsem to vyzkoušel nebo nechal vyzkoušet na mnoha strojích, ať už na tom byl Debík, Mandriva, nebo FreeBSD, fungovalo to bezproblémově.
Použitá licence je BSD, jestli to chcete vyzkoušet, tady je *.deb balík a tady *.tar.gz archiv (něco jako návod je v README, v případě DEB balíku bude po instalaci v /usr/share/vega/README a samotnej program v /usr/bin/vega).

EDIT: Teď jsem kód kapku dekomprimoval, aby se dal číst. Je k dispozici tady.

TODO: Ještě tam musím nějak dobastlit souhrn, kolik bude/bylo uvolněno místa a kolik souborů padne/padlo a kolik z nich zhubne/zhublo. Taky chci nějak vyřešit možnost překladu do jiných jazyků, pokud to vůbec k něčemu bude.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

zirafacek

Pěkné odpoledne ,pokud budeš mít se mnou trpělivost. Můžeme to společně zkusit.  ;)  AJ ne. ;)

Roman Horník

Ó, díky za nabídku! :)
Osobně neznám program, co by se narodil v češtině a byl přeložen nejdřív do portugalštiny, španělštiny a tak, až potom do angličtiny :D
Angličtinu časem klidně udělám, jen nevím, jestli to vůbec bude mít smysl, záleží na tom, jak bude program přijat.

Jo a jak to s tímhle začalo. Začalo to tím, že BleachBit má i teď pár chyb a třeba ty logy nedokáže pořádně pročistit. Jenže v Pythonu moc neumím, abych bug opravil, jednodušší bylo pro mně vytvořit tuhle bashovinu. Dělal jsem na tom pár měsíců, jako napsanej byl hned, ale snažil jsem se ho pořádně odladit a otestovat, aby někde nezpůsoboval lumpárny, sice pracuje výhradně jen ve /var/log, ale i tak, musí třeba kvůli oprávněním některých logů běžet pod rootem, jinak i při náhledu hází chyby.
Krom toho, co jsem už zmínil, to nechci nijak rozšiřovat, to radši napíšu sadu malých jednoúčelových nástrojů.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

zirafacek

Pěkné odpoledne už někdo z uživatelů vyskoušel ?

Bum


Ota Trkola


MartenP


zirafacek

Pěkné odpoledne ,zkusím tedy snad to půjde jak po másle . ;)

Roman Horník

#8
Díky! :)
Tady je když tak novější verze, už se zobrazuje, kolik bude/bylo souborů smazáno/vyčištěno, je to přeložený do angličtiny a do slovenčiny (snad jsem v překladech neudělal chyby), opravil jsem pár drobnějších bugů a zlepšil čistící schopnosti.
Překlady jsou v /usr/share/vega/LANG, jsou pojmenovány podle lokalizací (detekuju pomocí $LANG), všechno je v kódování UTF-8. "Binárka" (jinak nevím, jak ten bastl napsanej v nerdovštině nazvat) je v angličtině a proměnný z překladů do toho tlačím příkazem source, přičemž když překlad není, naskočí tam automaticky angličtina. Manuál je zatím jen v češtině.
A teď jdu ležet, protože mi je blbě, že nemám ani tužku.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Typhoon


Roman Horník

Díky, vážím si toho :)

Jen tak mimochodem, už existuje novější verze, je tam jen pár decentních úprav a oprava chybičky, na "sériový číslo" balíku jsem namísto normálního data a času (YYYYMMDD) použil unixovej čas (vteřiny od 1. 1. 1970). Stáhnout se dá tady
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Typhoon

Ďakujem kámo tá posledna verzia skvele šlape aj na mojom Raspberry-Pi na Debian-Wheezy ARMe  8)

Roman Horník

Díky za info, jsem rád, že slouží dobře :)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Roman Horník

#13
Jen tak mimochodem - právě uvolňuju novější verzi. Nově nese název Kremator 8) a obsahuje pár drobných vylepšení:
* Zase jsem to o pár bajtů zmenšil
* Instalační balík navíc obsahuje zdroják, kterej bude po instalaci k dispozici v /usr/src/kremator/kremator-src
* Je nepatrně rychlejší
* Překlady jsou původní, nikdo si nestěžoval
* "Binárka" velikosti 2646B / 2.58KiB je v /usr/bin/kremator
* Zdroják velikosti 3857B / 3.77KiB je nově v /usr/src/kremator-src
* To, co bylo v /usr/share/vega, je teď v /usr/share/kremator
* MD5 součty:
194401b2b57e23b740c3d2fb253a7bfc  usr/bin/kremator
795371c658a7a07ce957f860320ca05a  usr/src/kremator/kremator-src
d1edfa9b85efbb1a8bb0f36d68633357  usr/share/kremator/BSD-LICENSE
0e769d592aff62a4a4db58b06c8233a1  usr/share/kremator/README
0a65c0c904bd55417107f502b02857c9  usr/share/kremator/LANG/cs_CZ.UTF-8
351de18da4c8b31424350d87c709f707  usr/share/kremator/LANG/sk_SK.UTF-8
d1397b40b1ada83f101434a8f9a2f4e9  kremator_1.0~1373349667_all.deb (balík)


[ D O W N L O A D ]
5948B / 5.81KiB
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Bum