wheezy, grub2

Založil nERv, 25. 03. 2013, 21:23:19

Předchozí téma - Další téma

nERv

Zdravím,

rád by som si nainštaloval Debian.. problém je v tom že na mojom notebooku rozchodím len grub (ver.2).. starší grub proste nejde..
problém je s UEFI boisom alebo čosi také(notebook lenovo s205).. podla tejto stránky má wheezy grub 1.99 (http://distrowatch.com/table.php?distribution=debian).. nejaký nápad ako do inštalácie zahrnúť grub2 ? ďakujem

Roman Horník

Leda ho nainstalovat bez GRUBu, nabootovat pak libovolný livko, chrootnout se na kořen disku, přidat do sources.list zdroj z experimentalu (kde verze 2.00-13 je; Sid má jen 1.99-27) a doinstalovat ho odtamtud.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Palo M.

Netreba, vo Wheezym uz je GRUB2. To je taka finta GRUB-u - ked bola stara verzia (GRUB1), tak cislo mala tusim 0.97 (po dlhe roky), teraz GRUB2 ma cislo 1.99.

Osobne som skusal Wheezyho nainstalovat v UEFI mode a funguje to perfektne.
S UEFI bootom ale (vo vseobecnosti, nie kvoli Wheezymu) pozor, budes potrebovat GPT rozdelenie disku (z MBR sa neda nabootovat v UEFI mode, len v BIOS mode). A na tom GPT disku musi byt ESP (EFI System Partition - specialny oddiel, kam idu EFI bootloadery). Ja som uz tu particiu mal vytvorenu (disk som rozdeloval popredu), Debian instalator ju rozpoznal a pouzil. Ak mas uplne cisty disk a nechas na Debian-instalatore, nech sam vytvori particie (aka "guided" rozdelenie disku), tak ju tiez sam vytvori (to som zase odskusal na VirtualBox-e). Ked chces delit disk manualne, musis na ESP pamatat a tuto particiu sam vytvorit (nakolko instalator nadava ked ju nema, to neviem, to som neskusal, v kazdom pripade absencia ESP bude viest k nebootovatelnemu systemu).
Dalsia moznost je, bootovat v BIOS mode (niekedy to pise "legacy"), ked mas dobru dosku tak to tiez ide, v UEFI-BIOSe si zapnes CSM (Compatibility Support Mode) a nabootujes "klasicky". Podla toho, v akom mode nabootujes instalator, taky sa ti aj nainstaluje na disk.

Uzitocne informacie o UEFI boote najdes na http://www.rodsbooks.com/efi-bootloaders/, odtial som vacsinou cerpal (a moze sa ti hodit aj info o GPT: http://www.rodsbooks.com/gdisk/)

Takisto som si skusil nahodit rEFInd, to je UEFI-boot manager, to je uzitocne ked chces mat multiboot do roznych UEFI systemov (ja osobne Windoze nemam, takze az take moc uzitocne to pre mna nie je, a navyse na mojom wide-screene je grafika trocha rozplacnuta, ale tak chcel som si vyskusat ze to funguje). To je od toho isteho chlapika a je to tiez funkcne.

Podla mna mas s Wheezym zelenu a mozes instalovat ;-)

Roman Horník

Aha, myslel jsem, že mu GRUB 1.99 nefunguje :)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

nERv

#4
no podla mna mi grub 1.99 nepojde(bolo to asi rok dozadu čo skúšal linux nainstalovat, takže si to nepamatam presne).. vyskúšam to ešte dnes a dám vedieť

EDIT:  takže zbytočne som stresoval, na wheezym mi už grub ide:).. akurát mi pri inštalácií desktopu, xork-u, a iceweasel-u (postupoval som podla navodu tuna na fore) vyhodilo nejake chybove hlasky "update-initramfs: generating /boot/initrd.img-3.2.0-4-686-pae
w: possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rt18168-2.fw for module r8169
w: possible missing fir..............)

mohlo to byť kvoli tomu že som preskočil tento krok?
Citace"V případě, že používáme grafickou kartu ATI, je potřeba:

Přidat do Grubu parametr nomodeset

Restartovat a poté nainstalovat:

$ sudo aptitude install firmware-linux-free firmware-linux-nonfree "
grafika je integrovana na procesore amd-e350.. a ako pozeram je tam nejaky radeon takze som to asi mal instalovat.. môžem to spraviť aj dodatočne teraz? ten parameter do toho grubu pridám tak, že pri loadovaní to pojdem editovať a len ho strelím na koniec do nového riadku?


a ďalej som ešte nerozhodil:
1. zvuk
2. klikanie na touchpade(tlačítka fungujú normálne, ale nejde to ako vo windowsoch, trebars ze kliknem na plochu touchpadu(nie tlacitko) a oznaci sa mi nieco (napr. ikona)..  alebo pri dvojkliku(na plochu touchpadu) nieco pustim z plochy trebars.... dufam že som to napísal aspoň trochu zrozumitelne)

výpis z lspci
Citacenerv@debian-PC:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Complex
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Wrestler [Radeon HD 6310]
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Wrestler HDMI Audio [Radeon HD 6250/6310]
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:15.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB700/SB800/SB900 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:15.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB900 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 0 (rev 43)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 6
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 5
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 7
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

a ešte aký rozdiel je medzi aptitude a apt-get  ?

asi mám dosť otázok, ale s linuxom v podsate ešte len začínam:).. ď


EDIT2
touchpad som už poriešil.. ostáva len zvuk, a tá grafika možno(ak to treba vôbec inštalovať)

Palo M.

Citace od: nERv kdy 26. 03. 2013, 14:15:35
akurát mi pri inštalácií desktopu, xork-u, a iceweasel-u (postupoval som podla navodu tuna na fore) vyhodilo nejake chybove hlasky "update-initramfs: generating /boot/initrd.img-3.2.0-4-686-pae
w: possible missing firmware /lib/firmware/rtl_nic/rt18168-2.fw for module r8169
w: possible missing fir..............)

mohlo to byť kvoli tomu že som preskočil tento krok?
Citace"V případě, že používáme grafickou kartu ATI, je potřeba:

Přidat do Grubu parametr nomodeset

Restartovat a poté nainstalovat:

$ sudo aptitude install firmware-linux-free firmware-linux-nonfree "
Hlasku o chybajucom firmware mi hodil instalator tiez (dokonca to hadzalo aj ked som pridal archiv s firmware na druhu particiu USB), ale vsetko sa nainstalovalo a siet isla uz pri instalacii (DHCP fungovalo hned od zaciatku, zo siete hned pocas instalacie stiahlo updaty voci instalacnemu obrazu) a po nainstalovani tiez siet frci v poriadku.
Na notebook sa v kazdom pripade hodi nainstalovat balik firmware-linux (ktory zavisi od firmware-linux-free a firmware-linux-nonfree takze sa ti nainstaluju oba) - teda ak nie si zrovna Richard Stallman, vtedy instalujes samozrejme len firmware-linux-free ;D
Ten balik firmware-linux mozes doinstalovat kedykolvek.

Ak mas grafiku ATI (podla vsetkeho APU), odporucam ti skusit driver fglrx (balik fglrx-driver), ktory je podla mojich skusenosti lepsi nez otvoreny radeon driver (moje skusenosti su ovsem na diskretnej HD7970 k Intelackemu CPU ci predtym Phenom2+HD4870, nie na APU v notebookoch - aj ked fglrx driver by mal pokryvat vsetko). Upozornenie: Po nainstalovani fglrx-driver a reboote sa ti moze stat, ze ti nenabehne graficky rezim a dostanes len terminal. Netreba sa zlaknut, staci sa prihlasit do terminalu ako root, spustit aticonfig --initial, on ti vygeneruje /etc/X11/xorg.conf, restartnes stroj a grafika by uz mala bezat

Co sa tyka zvuku, tak ja mavam pravidelne nasledujuci "problem" hned po instalacii (alebo vymene hardveru): na doske je integrovana zvukovka (nejake HD-Audio). Ale na grafike je tiez jeden zvukovy kanal (pre system je to virtualne tiez zvukova karta) - HDMI audio. No a ako na potvoru mi system po instalacii vzdy zvoli HDMI ako primarny zvukovy kanal, takze zvuk "hra do HDMI", kde samozrejme nemam ziadne repraky (moj video vystup ide cez DVI do displeja - keby som to mal na telku cez HDMI, tak by telka samozrejme ten zvuk prehravala). Takze "This is not a bug, it's a feature".
Z tvojho vypsu lspci tam vidim tiez jedno HDMI audio a jeden Azalia HDA Intel... takze welcome to the club 8).
Riesenie je jednoduche: v nastaveni zvuku (PulseAudio) si zvol "ten druhy" vystup ako defaultny a zvuk by ti mal frcat (silne predpokladam, ze aj tebe to standardne zvolilo ako vystup ten HDMI). Samozrejme to staci nastavit raz, potom si uz pulseaudio pre daneho uzivatela pamata, ako to ma nastavene... takisto mozes nastavit aj zvukovy vstup - tvoj notebook ma asi integrovany mikrofon (aj kvoli webkamere), ale keby si chcel napriklad zvuk zo specialneho mikrofonu cez jack (napriklad ak mas nejaky headset), zase musis v nastaveni zvuku povedat pulseaudio systemu ktory zvukovy vstup ma pouzit.
Ono je to celkom logicky spravene, akurat pulsaudio si moze len tipnut, ktory z dvoch vystupov chces, no a niekedy si tipne zle... Takze dufam ze toto rozchodis rychlo ;)

Rozdiel medzi apt-get a aptitude je ten, ze kazdy ma inych privrzencov :D
V skutocnosti sa oba daju pouzit na rovnake veci, su vzajomne zamenitelne, len sa pouzivaju trocha inak:
- aptitude je novsi, obsahuje v jednom programe vsetko (vzdy spustas len aptitude). Napriklad aj hladanie v zozname balikov: "aptitude search retazec" (ak pouzivas apt-get a chces hladat v balikoch, musis to robit "cudesnym" prikazom "apt-cache search retazec"). Povedal by som, ze po skusenostiach s pouzivanim apt-get niekoho napadlo, ze tie parametre a sposob spustania sa postupom casu vyvinuli do nie velmi logickeho zlepenca, tak sa snazil dat tomu nejaku krajsiu formu.
- apt-get ma zase podla mna lepsiu podporu pre neinteraktivne pouzitie (rozne automaticke skripty - pre aptitude to treba trocha upravit a potom to samozrejme bezi aj s aptitude). Plus vela navodov na nete je priamo pisanych pre apt-get (opakujem, ze aptitude sa da pouzit uplne ekvivalentne, takze navod pouzivajuci apt-get mozes jednoducho prepisat pre aptitude, tu ide skor len o pohodlnost copy-paste).
Co vsak rozhodne odporucam: pouzivaj len jeden z nich. Bud apt-get, alebo aptitude. Dovod je ten, ze kazdy si samostatne drzi informacie o tom, co si instaloval a potom ponuka automaticku odinstalaciu - a ked nema uplne informacie (lebo cast balikov si instaloval tym druhym programom), tak ti bude ponukat nieco nevhodne. Takisto, kazdy ma svoje logy (uz sa mi parkrat hodilo pozriet do nich, co som kedy sam nainstaloval, co sa kedy nainstalovalo ako zavislost) takze s jednym programom mam lepsi prehlad. Skratka pouzivanie len jedneho z nich udrzuje o trochu vacsi poriadok a to sa hodi hlavne pre zaciatocnika. A ked aj najdes na webe navod zrovna pre ten druhy program, tak staci len minimum rozmyslania na to, ako to zapisat v tom "svojom" - a rozmyslanie je pri instalacii novych veci vysoko uzitocna vec, rozhodne lepsie nez rozmlatit si system bezmyslienkovitym copy-paste prikazov s apt-get...

nERv

#6
dík za rozsiahlu odpoved, dobre sa to číta a možno s toho aj čosi pochytím:).. takže balík firmware-linux som nainštaloval, keď sa hodí.. ale načo vlastne ten balík slúži? :D 

pulseaudio som nainštaloval ale zvuk mi stále nejde, takže som to nerozchodil  ;D.. vo volume-control mám teraz toto:
Citace-HD-Audio Generic (Alsa mixer)
    -HDA ATI SB(Alsa mixer)   
    -Playback: Built-in Audio Digital Stereo (HDMI) (PulseAudio Mixer)
    -Playback: Built-in Audio Analog Stereo (PulseAudio Mixer)
    -Capture: Monitor of Built-in Audio Digital Stereo (HDMI)(PulseAudio Mixer)
    -Capture: Monitor of Built-in Audio Analog Stereo (PulseAudio Mixer)
    -Capture: Built-in Audio Analog Stereo (PulseAudio Mixer)
samozrejme ani na jednom mi nejde zvuk  :'(, ale možno to treba ešte nejak nastaviť?


ďalej editoval som /etc/default/grub    a zmenil riadok
CitaceGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
na toto
CitaceGRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset audio.radeon=1"
ale žiadnu zmenu som si nevšimol.. čo som vlastne spravil? momentalne tam časť "audio.radeon=1" nemám, kedže mi to zvuk nezpojazdnilo

ďalej mi nejdú usb-čka.. momentalne mi nenacita ani usb-cko a ani externy disk..
vypis z fdisk (pripojene je aj usb aj disk) ale nezobrazuje mi ich:
Citacenerv@debian-PC:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders, total 488397168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x000d0a1c

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048   473290751   236644352   83  Linux
/dev/sda2       473292798   488396799     7552001    5  Extended
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5       473292800   488396799     7552000   82  Linux swap / Solaris


už mi ich nedavno našlo, ale otvoriť sa mi ich však nepodarilo

ked mi ich system nasiel, toto mi vypisalo ako som sa pokusil otvorit usbcko
Citacemount: /dev/sdb1 is not a valid block device

a toto zas ked som skusa otvorit HDD(wd my book essential 3tb)
(
CitaceError mounting: mount exited with exit code 13: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Failed to read NTFS $Bitmap: Input/output error
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.)

pod windowsom to ide normalne.. podporu ntfs-3g mam nainstalovanu

ešte nejaky ten vypis:
Citacenerv@debian-PC:~$ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: ATI R6xx HDMI
Citacelspci | grep -i audio
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Wrestler HDMI Audio [Radeon HD 6250/6310]
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)

EDIT: tak zvuk už ide, stačilo v
Citacealsamixer -D hw:0
prepnúť zvukovku :D..

teraz mi nejde zas regulovať hlasitosť na klávesnici (kombinácia s FN je funkčná ale reguluje to nejakú inú hlasitosť).. ako by som nastavil aby to regulovalo tú správnu zvukovku?

Palo M.

1. firmware-linux obsahuje binarne bloby, ktore dodava vyrobca hardveru (su to casti firmware, ktore su pouzivane jadrom, ale ony samotne nie su zahrnute v zdrojakoch jadra). Ak nie je k dispozicii kompatibilna open-source licencia, musi to ist do balika firmware-linux-nonfree (v baliku firmware-linux-free je toho iba velmi malo). Dolezitost balika firmware-linux-nonfree je variabilna podla toho o aky hardver sa jedna. Niekedy ide len o vylepsenie komunikacie jadra s hardverom (tj. hardver vie fungovat aj s nejakym standardizovanym API, ale ten firmware od vyrobcu vie vyuzit nejake vychytavky navyse co tam vyrobca pridal oproti standardu). A niekedy je ten firmware nevyhnuty pre chod daneho hardware (napriklad niektore chipsety WiFi sietoviek).

2. Ak editujes /etc/default/grub, tak same o sebe to ziaden efekt nema. Az ked spustis update-grub (ten sa ale niekedy spusti aj ako nasledok inej akcie, napriklad update balika s jadrom). GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT su volby predavane jadru pri boote. Odporucam nedavat tam nic comu nerozumies. Ak tam das naverimboha nieco co si nasiel na nete, tak mozes dostat system do nebootovatelneho stavu (zacne startovat ale potom ta nevhodna volba sposobi zlyhanie pri starte). Da sa potom z toho dostat tak, ze v GRUBe spustis editor a vyhodis tie zle volby, len to uz nie je uplne priamociara operacia.
- splash sa pouziva pri Ubuntu, startuje sa s tym plymouth splash. Podla mna je plymouth blbost, ja chcem vidiet ako mi startuju demony, pripadne ci nie su problemy. Plymouth navyse sposobuje neprijemne niekolkonasobne preblikavanie obrazovky pri boote (kvoli prepinaniu roznych modov, zavadzaniu driverov a tak)
- nomodeset je snaha o zredukovanie toho preblikavania. S niektorymi grafikami to trocha pomoze, s niektorymi nie.
- audio.radeon=1 nepoznam, ale radeon je otvoreny ovladac na ATI grafiky (namiesto toho ale silne radim ten fglrx).
Podla mojho nazoru by si tam nemal zatial pridavat nic, nechaj si tam iba to "quiet" (to je volba, aby jadro samotne pri boote nevypisovalo hlasky o vlastnej inicializacii na konzolu, takze vidis iba prehlad o starte demonov (a ked ta zaujima co sa dialo v jadre pri poslednom boote, v beziacom systeme je na to prikaz dmesg)

3. fdisk bez specifikacie zariadenia zobrazi len prvy disk, v tvojom pripade /dev/sda. Navyse sa teraz odporuca pouzivat ako jednotky bloky a nie cylindre. Takze prvy disk zobrazis ako:
fdisk -lu /dev/sda
druhy ako:
fdisk -lu /dev/sdb
atd.
Preco ti nejde otvorit ani USB-kluc ani NTFS na externom disku (predpokladam, ze tiez pripojeny cez USB), tak to naozaj netusim. Je ale divne, ze to robia dve rozne zariadenia, ktore inde funguju. Takze je mozne, ze bude spolocna chyba niekde v USB. Skus rozne USB porty. Pozri do syslogu, co pise pri pripojeni tych zariadeni do USB. Pozri, ci v /dev vytvoril vsetky potrebne zariadenia (napriklad pri jednoducho naformatovanom USB kluci by tam mal byt aj /dev/sdb a aj /dev/sdb1 - ak tam je len /dev/sdb, tak sa nieco zosypalo pri inicializacii USB, alebo ten USB-kluc uz bol normalne pripojeny v systeme a potom odpojeny).

4. Zda sa mi trocha divne, ze si musel pulseaudio doinstalovat - mne sa nainstalovalo hned so systemom - pri instalacii som (na zaciatku) zvolil graficku instalaciu, potom som ponechal zvolene graficke desktopove prostredie a pravdepodobne v ramci toho sa tam objavilo aj pulseaudio. Ale je mozne, ze tvoj notebook potrebuje dost veci z toho firmware a ked sa to nenaladovalo hned pri instalacii (instaluje sa len zo sekcie main, nie z non-free), tak mozno ti to neninstalovalo uplne rovnako ako mne... ale aj tak, spojazdnenie FN-kombinacii byva specificke pre rozne modely notebookov, takze skus googlit podla modelu svojho notebooku (mozno najdes len navod pre inu distribuciu, ale vacsinou sa veci, ktore idu v inej distribucii, daju spojazdnit aj pod Debianom). Ale cez alsamixer by si standardne hlasitost regulovat nemal (da sa to, ale tym vlastne obchadzas PulseAudio server), volume-control desktopoveho prostredia by to mal obsluzit. Z toho co si vypisal si zvol ako vystup ten "Playback: Built-in Audio Analog Stereo (PulseAudio Mixer)", potom by si mal byt schopny ovladat hlasitost z desktopoveho prostredia a mozno sa ti potom rozbehne aj ovladanie cez FN klavesy...

nERv

1.
takže usbčko ide.. čo nejde je externý hdd, resp. ide ale po chvili ako sa nanom idem dostat do zložky kde su nejake subory (tak vyda ten zvuk akoby preskočili hlavičky(to robilo aj na windowsoch) a prestane ist.. potom už nepripojim ani to usbčko, a musim reštart pc ak chcem používať usb porty.. na windowsoch chodí ten hdd uplne v pohode(aj ked niekedy vydá te zvuk, trebars aj ked s ním človek nepracuje a potom ide naň niečo skopirovať tak to hodilo ten zvuk, ale chodil uplne normalne).. nejaké riešenie?

výcuc z syslogu:
Citace
Mar 29 14:56:55 debian-PC kernel: [ 1532.432291] usb 2-2: new high-speed USB device number 6 using ehci_hcd
Mar 29 14:56:55 debian-PC kernel: [ 1532.567335] usb 2-2: New USB device found, idVendor=1058, idProduct=1140
Mar 29 14:56:55 debian-PC kernel: [ 1532.567350] usb 2-2: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=5
Mar 29 14:56:55 debian-PC kernel: [ 1532.567360] usb 2-2: Product: My Book 1140
Mar 29 14:56:55 debian-PC kernel: [ 1532.567367] usb 2-2: Manufacturer: Western Digital
Mar 29 14:56:55 debian-PC kernel: [ 1532.567374] usb 2-2: SerialNumber: 574D41575A30323533323232
Mar 29 14:56:55 debian-PC kernel: [ 1532.570794] scsi4 : usb-storage 2-2:1.0
Mar 29 14:56:56 debian-PC kernel: [ 1533.570784] scsi 4:0:0:0: Direct-Access     WD       My Book 1140     1016 PQ: 0 ANSI: 6
Mar 29 14:56:56 debian-PC kernel: [ 1533.571312] scsi 4:0:0:1: Enclosure         WD       SES Device       1016 PQ: 0 ANSI: 6
Mar 29 14:56:56 debian-PC kernel: [ 1533.572705] sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
Mar 29 14:56:56 debian-PC kernel: [ 1533.572943] scsi 4:0:0:1: Attached scsi generic sg3 type 13
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1533.577316] sd 4:0:0:0: [sdc] Spinning up disk..................ready
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.694349] sd 4:0:0:0: [sdc] 732558336 4096-byte logical blocks: (3.00 TB/2.72 TiB)
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.696211] sd 4:0:0:0: [sdc] Write Protect is off
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.696228] sd 4:0:0:0: [sdc] Mode Sense: 47 00 10 08
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.697389] sd 4:0:0:0: [sdc] No Caching mode page present
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.697407] sd 4:0:0:0: [sdc] Assuming drive cache: write through
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.701663] sd 4:0:0:0: [sdc] 732558336 4096-byte logical blocks: (3.00 TB/2.72 TiB)
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.704079] sd 4:0:0:0: [sdc] No Caching mode page present
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.704098] sd 4:0:0:0: [sdc] Assuming drive cache: write through
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.709760]  sdc: sdc1
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.713178] sd 4:0:0:0: [sdc] 732558336 4096-byte logical blocks: (3.00 TB/2.72 TiB)
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.715198] sd 4:0:0:0: [sdc] No Caching mode page present
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.715214] sd 4:0:0:0: [sdc] Assuming drive cache: write through
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.715225] sd 4:0:0:0: [sdc] Attached SCSI disk
Mar 29 14:57:11 debian-PC kernel: [ 1548.776570] ses 4:0:0:1: Attached Enclosure device
Mar 29 14:57:12 debian-PC kernel: [ 1549.267070] fuse init (API version 7.17)
Mar 29 14:57:15 debian-PC ntfs-3g[4081]: Version 2012.1.15AR.5 external FUSE 29
Mar 29 14:57:15 debian-PC ntfs-3g[4081]: Mounted /dev/sdc1 (Read-Write, label "My Book", NTFS 3.1)
Mar 29 14:57:15 debian-PC ntfs-3g[4081]: Cmdline options: rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177
Mar 29 14:57:15 debian-PC ntfs-3g[4081]: Mount options: rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks,allow_other,nonempty,relatime,default_permissions,fsname=/dev/sdc1,blkdev,blksize=4096
Mar 29 14:57:15 debian-PC ntfs-3g[4081]: Global ownership and permissions enforced, configuration type 7
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.047383] ehci_hcd 0000:00:13.2: force halt; handshake f8258424 00004000 00000000 -> -110
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.047399] ehci_hcd 0000:00:13.2: HC died; cleaning up
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.047622] usb 2-2: USB disconnect, device number 6
Mar 29 15:00:14 debian-PC ntfs-3g[4081]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Mar 29 15:00:14 debian-PC ntfs-3g[4081]: Failed to read index block: Input/output error
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.108183] scsi 4:0:0:0: [sdc] Unhandled error code
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.108192] scsi 4:0:0:0: [sdc]  Result: hostbyte=DID_ERROR driverbyte=DRIVER_OK
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.108199] scsi 4:0:0:0: [sdc] CDB: Read(10): 28 00 02 1d 70 66 00 00 01 00
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.108213] end_request: I/O error, dev sdc, sector 283870000
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.108223] Buffer I/O error on device sdc1, logical block 35483494
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.108264] Buffer I/O error on device sdc1, logical block 35483494
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.118403] usb 2-3: USB disconnect, device number 2
Mar 29 15:00:14 debian-PC kernel: [ 1731.164491] usb 2-5: USB disconnect, device number 3
Mar 29 15:00:20 debian-PC ntfs-3g[4081]: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
Mar 29 15:00:20 debian-PC ntfs-3g[4081]: Failed to read index block: Input/output error
Mar 29 15:00:20 debian-PC kernel: [ 1737.378846] Buffer I/O error on device sdc1, logical block 35483494

Mar 29 15:02:25 debian-PC anacron[4412]: Anacron 2.3 started on 2013-03-29
Mar 29 15:02:25 debian-PC anacron[4412]: Normal exit (0 jobs run)
Mar 29 15:04:05 debian-PC ntfs-3g[4081]: Unmounting /dev/sdc1 (My Book)

2.
dalej
Citace3. fdisk bez specifikacie zariadenia zobrazi len prvy disk, v tvojom pripade /dev/sda. Navyse sa teraz odporuca pouzivat ako jednotky bloky a nie cylindre. Takze prvy disk zobrazis ako:
Kód: [Označit vše]

fdisk -lu /dev/sda

druhy ako:
Kód: [Označit vše]

fdisk -lu /dev/sdb

atd.

pokial som mal pripojený aj usb-kluč tak príkaz fdisk -l mi vypísal oba (tzv. aj disk v ntb aj usb kluc) ..ale  možno pokial by som mal 2hdd tak by mi to nevypisalo, neviem nemam kde odskúšať..

3. K ovladaniu hlasitosti cez Fn som sa zatial nedostal, snad zajtra čosi pohladám



Palo M.

Tipol by som si, ze ten externy HDD nema dost stavy, pretoze notasek nedodava do USB portu dostatocne silny prud; disk sa zapoji, rozbehne, primontuje... a potom nema dost stavy, tak sa odpoji (a to cvaknutie moze byt automaticke parkovanie hlaviciek).
Mne sa to stavalo s externym diskom, dokonca to bolo tak, ze novy disk problemy nerobil a po case s tym zacal (akoby mu casom stupol odber, mozno kvoli starnutiu elektroniky). Akonahle som zapojil externe napajanie, prestalo to robit. No a teraz mam taky zvlastny USB kabel k externemu disku: na strane disku je jeden mini-USB konektor a na druhej strane co ide do kompu su dva (klasicke velke) USB konektory... ale len jeden z nich je normalny "datovy" plny USB, z neho ide taky kratucky a tensi kablik do druheho konektora a ten je len napajaci. Ked zapojim najprv ten napajaci, tak sa disk rozbehne, kontrolka na nom zasvieti, ale kedze datove vodice tam nie su, tak komp ho vobec nedetekuje. Az ked pripojim ten hlavny datovy konektor, tak zacne komunikovat a frci... zaberie to sice 2 USB porty (ktore navyse musia byt blizko seba, lebo ten prepojovaci kablik je fakt kratky), ale aj tak je to lepsie nez externy napajaci zdroj.
Vyzera to takto:

Kdesi som cital, ze obzvlast notebooky posielaju do USB menej prudu (takze sa ti moze stat, ze s jednoduchym kablikom ti ten isty externy disk na desktope ide a na notebooku nejde). Podla specifikacie USB 2.0 garantuje max. 500 mA, kym USB 3.0 az 900 mA. Niektorym diskom tych 500 mA nestaci...

Je to popisane na https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus#Power, je tam spomenuty aj ten kablik (ako "Y-shaped cable").

nERv

lenže ten hdd pripájam aj cez adaptér.. bez neho sa nerozbehne, a stým adaptérom by mu mohol ten prúd stačiť, snáď..
rozmýšlam či by problém nemohol byť tento http://community.wdc.com/t5/External-Drives-for-PC/My-Book-Essential-2TB-going-into-Stanby/td-p/15057
alebo potom skúsiť update firmware toho hdd