Dualboot - Windows 7 - na ntb

Založil Quin, 09. 03. 2011, 14:51:33

Předchozí téma - Další téma

Quin

Tak predovšetkým Vás tu všetkých zdravím.  :)
Chystám sa na inštaláciu Debian Squeeze vedla windows 7 a mám pár otázok predtým než sa do toho pustím :

Mám tú partíciu na ktorú to budem inštalovať vytvoriť už vo windows alebo až priamo pri inštalácii?
Kolko miesta budem minimálne potrebovať? (miesta mám dosť ale podrebujem sa od niečoho odraziť )
Je potreba niečo počas inštalácie zmeniť pre ten dualboot?

Budem to inštalovať na ntb , konkrétne Lenovo - má s tým niekdo skúsenosti? Podpora hotkeys napríklad.

Dopredu ďakujem za rady.
(Návod " [Jak na to] Instalace Debianu (GNOME) pomocí Businesscard ISO obrazu" som si samozrejme pozrel )


Ota Trkola

Ohledně vytvoření oddílů. Ty jdou samozřejmě vytvořit až při samotné instalaci zmenšením oddílu s Windows, ale tuto možnost nepoužívám a nedoporučuji. Tzn vytvořit prázdné oddíly ještě před instalací. To jakým způsobem je vytvoříš není důležité. Jestli má Windows 7 nějaký nástroj na editaci oddílů, můžeš ho asi použít. Další možnost je použít nějaké liveCD Linuxu a editovat oddíly z něj pomocí nástroje GParted.

Ohledně oddílů. Na to má každý jiný názor. já napíši, jak to používám já. 10GB pro /, 10GB pro /home, 1GB pro swap. Home doporučuji používat pouze pro konfigurační soubory aplikací. Uživatelská data doporučuji ukládat na datový oddíl. Je to kvůli případné reinstalaci systému, kdy je někdy potřeba zformátovat i /home a není tedy potřeba řešit, kam s daty, které má uživatel na /home.

Quin

No pokial viem vo windows je defaultne len správa diskov (compmgmt.msc)  - mal by teda stačiť.

Takže si mám spravit tri nové partície - povedzme ako ty - 2x10GB a raz 1GB a pri inštalácii len zadám ktorá partícia sa má použit pre home ,ktorá pre / a ktorá pre swap?

Pardon že sa pýtam na každú blbosť ale chcem si byť istý predtým než niečo pohnojím.

Ota Trkola

Ano je to přesně tak, vytvoř tyto 3 oddíly + pokud chceš mít datový disk, tak ještě jeden další libovolně veliký. Jako filesystém použij ext4 (kromě swapu) a při instalaci si označíš, kam který oddíl chceš. Klidně se ptej, lepší se zeptat 2x, než to jednou po... ;)

Petr Slunský

Ahoj,

dovolím si napsat další názor na dualboot instalaci windows /debian. Se zmenšováním oddílů NTFS (windows) mám dobré zkušenosti; provedl jsem tak instalaci nejméně 10x a vždy proběhla bez nejmenšího problému. Takže já bych se jí nebál.

A k samotnému vytváření oddílů debianu: ... záleží na tom, k čemu chceš svoji instalaci používat?
Pokud to má sloužit pouze na vyzkoušení a otestování linuxu, tak bych se oddíly vůbec nezabýval. Celý systém dej do jednoho oddílu (+ swap) a nech instalátor rozdělit místo na disku. Udělá to sám v poměru v jakém to systému vyhovuje. Je v podstatě jen na tobě, kolik místa pak linuxu přidělíš, jestli 10, 20 nebo více GB. Volba souborového systému je pro vyzkoušení taky téměř nepodstatná. Standardně tam je ještě ext3 a plně vyhovuje.

... přidám soji zkušenost. Disk většinou dělím na root "/" o velikosti kolem 6GB, swap 1GB a home "/home" zbytek disku. Bavím se zde o "produkčním" stroji, na kterém nic nezkouším a slouží pro práci. S přeinstalováním OS se neuvažuje a i kdyby k ním došlo, tak se bude týkat root oddílu "/" a data zůstanou v bezpečí. Případný konflikt konfiguračním souborů řeším přesunutím adresáře /home například do /home.old
Na serverech je instalace trochu o nečem jiném, ale to asi není na pořadu dne. :)
Debian

Quin

Chcem ho vyskúšať ,používať , učiť sa s ním správne a dobre robiť  :) (windows ale stále potrebujem - kvôli niektorým špecifickým programom - hlavne čo sa týka školy)
Takže ak si vytvorím jednu partíciu , povedzme 40GB , zvolím ju pri inštalácii - inštalátor si ju sám rozdelí ako uzná za vhodné?

Petr Slunský

Citace od: Quin kdy 10. 03. 2011, 14:34:34
Chcem ho vyskúšať ,používať , učiť sa s ním správne a dobre robiť  :) (windows ale stále potrebujem - kvôli niektorým špecifickým programom - hlavne čo sa týka školy)
Takže ak si vytvorím jednu partíciu , povedzme 40GB , zvolím ju pri inštalácii - inštalátor si ju sám rozdelí ako uzná za vhodné?

Každopádně si dej při rozdělování disku VELKÝ pozor. Pozorně čti. Chyby se v tomto bodě krutě trestají smazáním dat... Jen pro doplnění, v případě, že v instalátoru nenajdeš možnost nainstalovat oba systémy vedle sebe, zvol při dělení disku možnost ručně, změň velikost oddílu s windows na požadovanou velikost, potvrď změny a nech instalátor oddíl zmenšit. Potom nainstaluj Debian do volného místa.

Hodně štěstí.
Debian

Quin

Som to myslel tak že si tu partíciu vytvorím ešte vo Windowse - potom ju pri inštalácii zvolím a inštalátor si ju sám rozdelí ako uzná za vhodné.
Alebo to takto nejde?

koljin

#8
Co myslíš tím, že instalátor "rozdělí oddíl"?

Asi je jedno, kterej způsob z tady nabízenejch použiješ. Já např., když mám čistej disk bez oddílů, tak to dělám tak, že dám instalovat windows, kde mu řeknu, aby si vytvořil svůj NTFS jen na X prvních GB a zbytek disku nechal "volnej" - bez oddílů. Pak dám instalovat linux, a v instalátoru linuxu se vrhnu na tu "volnou" část (NTFS oddílu si vůbec nevšímam) - necham oddíly pro linux vytvořit přímo instalátor... (nevěřim moc windowsu a windowsim toolům v tvoření ext3/4 oddílů, vlastně sem to ani nikdy nezkoušel). Myslim, že timhle způsobem nemůže nastat moc problémů :) Ale klidně zkus i ten postup s instalací win přes celej disk a pak zmenšení NTFS oddílu - NTFS zapisuje data "od začátku", takže když to nebude plný, tak to asi taky půjde.

Hobild

W7 maji vcelku komfortní správu oddílů a disků, takže bych volné místo udělal tam, je to ostatně nativní nástroj pro NTFS. Před změnšováním oddílu bych rozhodně provedl defragmentaci - získá se tím souvislé místo bez dat, o které je pak možné oddíl zmenšit.  Žádný linuxový nástroj defragmentaci NTFS neprovádí, jen zjistí, kam až sahají data a nabídne místo, které zbývá ke konci oddílu.

Takže:

ve W7:

1. defragmentace

2. zmenšení stávajícího oddílu (žádný nový diskový oddíl nevytvářet

v linuxu:

zvolit dle automatiku, ve volném prostoru se vytvoří oddíly pro linux

Je zapotřebí si dát pozor, co se zavaděčem. Pokud máte W7, bude mít minimálně 2 oddíly (první skrytý, ze kterého lze systém obnovit, druhý pro systém a data). Na několika kompech jsem narazil s tím, že instalace zavaděče do MBR prvního disku (kde jsou zřejmě W7 se svým prvním oddílem) zrušila zavaděč woken7. Doporučoval bych dát zavaděč do / linuxu.
H.

Quin

Diky za odpovede - to umiestnenie zavadzača sa volí pri inštalácii hej?

Quin

#11
Tak som to nainštaloval ale... mam taky menší problém.
Chcel som nainštalovat grub na oddiel / (čo malo byt dev/sda6)
Tak som napisal /dev/sda6 a vždy mi to vyhodilo kriticku chybu - nakoniec som dal pokracovat v instalacii bez zavadzaca
Teraz mi hlasi ze nemoze najst žiadny operačný systém ( bodaj by aj mohol ze? )

Tak sa Vás prosím o pomoc : ako dotatočne nainštalujem GRUB? (pomocou live cd?Mam k dispozicií cd ubuntu - neslo by to cez to? )



Mika

#12
Ahoj.

Pěkný návod na obnovu GRUB je zde: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=42267.0

Bych při instalaci normálně nechal GRUB nainstalovat na začátek disku (teď nevím jak se to jmenuje přesně) jak ti to nabídne istalátor. On si najde Win 7 i Debian a při startu ti dá na výběr. Teda já jsem to takhle vždycky dělal. Nějak jsem se v tom GRUBu při instalaci neštoural a funguje to.

Quin

skusil som to podla toho navodu ale ked dam
sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
vypise mi /dev/sda does not have any corresponding BIOS drive


Prikladam este vypis sudo fdisk -l :
Disk /dev/sda: 320.0 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xcf69f8b4

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1         154     1228800    7  HPFS/NTFS
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2             154       14414   114547712    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3           14414       37639   186551297    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda4           37639       38914    10240000    7  HPFS/NTFS
/dev/sda5           19514       37639   145591296    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6   *       14414       15630     9764864   83  Linux
/dev/sda7           15630       15794     1315840   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda8           15794       19514    29877248   83  Linux

Partition table entries are not in disk order

Prosím poradte , fakt neviem čo s tým.



Mika

No pane jo, to je nějak moc oddílů !! Se v tom nevyznám  :o  No být tebou tak bych asi začal úplně od znova. Z Live CD bych si vytvořil ty oddíly znova, pěkně v klidu a s rozmyslem. Pak nainstalovat Win 7 a pak Debian.